Appcues vs Pendo: Which Is Better For SaaS User Onboarding?

Appcues vs Pendo? Które z nich jest lepszym narzędziem onboardingu dla aktywacji użytkownika, zaangażowania i ostatecznie sukcesu klienta?

Wejdźmy od razu do środka!

TL;DR

 • Appcues i Pendo to oba rodzaje oprogramowania onboardingowego, zaprojektowane tak, aby pomóc zwiększyć zaangażowanie klientów.
 • Ale to nie jest tylko debata Pendo vs Appcues: istnieje kilka alternatyw Appcues i Pendo do rozważenia.
 • Jeśli chodzi o wzorce UI (jak modale, tooltipy i slideouty), Appcues ma cztery opcje, a Pendo trzy – w porównaniu z sześcioma Userpilota (*cough* humble brag).
 • Wycieczki po produktach i przewodniki w aplikacji to również ważne narzędzia zwiększające zaangażowanie. Podczas gdy przewodniki Pendo są w zasadzie połączonymi łańcuchami tooltips, Appcues ma szereg szablonów (choć te są zarezerwowane dla droższych planów).
 • Userpilot to potężne narzędzie bez kodu z ogromnymi możliwościami dostosowywania i może zaoferować lepszy stosunek jakości do ceny, jeśli chodzi o budowanie wskazówek w aplikacji.
 • Listy kontrolne mogą stanowić kluczową część przepływów onboardingowych w SaaS. Obie aplikacje oferują listy kontrolne – jednak w przypadku Pendo są one dostępne tylko poprzez Resource Center. Userpilot ma samodzielną funkcję listy kontrolnej, nawet na ich podstawowych planach.
 • Kolejną ważną cechą, która pomaga w przyjęciu funkcji jest Centrum zasobów. W konkursie Pendo vs Appcues wygrywa Pendo, ponieważ Appcues nie oferuje Resource Center. Ale Userpilot może pochwalić się imponująco wyposażonym Centrum Zasobów, z zaawansowanymi funkcjami, takimi jak grupowanie modułów i wskazówki w aplikacji.
 • Jeśli chodzi o analitykę, zbieranie opinii użytkowników i zrozumienie danych dotyczących użytkowania produktu, zarówno Pendo, jak i Appcues oferują stosunkowo niewiele – dopóki nie uaktualnisz do droższych planów. To ostre porównanie do Userpilota.
 • Zamiast decydować między Appcues lub Pendo, zdobądź demo Userpilot dla lepszej wartości.

Czy Appcues i Pendo to to samo?

Appcues i Pendo to różne aplikacje, z kilkoma obszarami, które się pokrywają.

Główny wyróżnik? Cena.

Podczas gdy Pendo udostępnia ograniczony zakres funkcji za darmo, a Appcues oferuje darmową wersję próbną, jeśli chcesz zacząć korzystać z poważnych funkcji, koszty szybko zaczynają się montować dla obu.

Appcues vs Pendo: Czy istnieje lepsza alternatywa?

Oba narzędzia pomogą Ci w wykonaniu zadania. Ale, w zależności od przypadku użycia, istnieją inne opcje do rozważenia.

Dla firm SaaS średniej wielkości prowadzonych przez zespoły produktowe, Userpilot jest znacznie bardziej opłacalną alternatywą (od zaledwie 249 dolarów miesięcznie).

Może pochwalić się bardziej rozbudowaną gamą wzorców UI niż Appcues czy Pendo oraz brakiem ograniczenia funkcjonalności na planie startowym “Traction”.

Użytkownicy marginalnie preferują aspekty administracyjne Appcues i uważają, że oba produkty są równie łatwe do skonfigurowania. Userpilot jest jednak uważany za znacznie bardziej użyteczny i skuteczniej spełniający potrzeby biznesowe.

Wizualizacja zalet Userpilot versus Appcues.
Userpilot dobrze układa się w stosunku do Appcuesa.

Userpilot wypada niezwykle korzystnie w porównaniu z Pendo w wielu wymiarach: od spełnienia potrzeb biznesowych, przez konfigurację, po wsparcie i kierunek mapy drogowej.

Wizualizacja zalet Userpilot vs Pendo.
Userpilot cieszy się uznaniem użytkowników w zakresie potrzeb biznesowych, użyteczności i łatwości konfiguracji.

Stosunek jakości do ceny: Appcues vs Pendo kluczowe różnice

W tej części artykułu zamierzamy naprawdę zagłębić się w szczegóły każdego obszaru funkcjonalności produktu. W ten sposób będziemy mogli dowiedzieć się, które narzędzie jest najlepszą opcją w zależności od przypadku użycia.

Appcues vs Pendo user onboarding Wzorce UI

Oba narzędzia posiadają szereg wzorców UI do wyboru.

Appcues używają slideoutów, modali, tooltipów i hotspotów.

Zrzut ekranu z wzorami UI Appcues.
Wybierz najlepszy wzorzec UI dla danego zadania.

Pendo, dla porównania, dostarcza trzy podstawowe wzorce UI: lightbox (które są w zasadzie formą modalu), banery i tooltipy.

Zrzut ekranu z opcji UI Pendo.
Trzy opcje UI Pendo dają szereg możliwości.

Ile to kosztuje?

Wszystkie te opcje są dostępne w darmowym i Appcuesowym planie startowym Pendo.

Lepsza alternatywa dla oprogramowania onboardingowego

W porównaniu do 3 i 4 opcji dostępnych w Pendo i Appcues, Userpilot może pochwalić się 6 odrębnymi wzorcami UI: modal, slideout, tooltip, hotspot, native tooltips i banery.

Masz dwa główne sposoby, aby je ożywić:

 • Z przepływami, gdzie różne wzorce i działania są połączone łańcuchowo, aby stworzyć interaktywne przewodniki)
 • Z reflektorami, aby stworzyć bardziej statyczne doświadczenia, takie jak hotspoty lub banery.
Zrzut ekranu opcji Userpilot UI
Twórz efektywne doświadczenia produktowe z Userpilotem.

Appcues vs Pendo wycieczki i przewodniki po produktach

Wycieczki po produktach są podstawą każdego skutecznego doświadczenia produktowego onboardingu. Zwykle polegają one na ułożeniu różnych elementów onboardingu razem, aby pomóc nowemu użytkownikowi wykonać zadanie.

Zarówno Pendo, jak i Appcues oferują wersję tej zdolności (choć nazywają je “Przewodnikami” i “Przepływami”).

Wycieczki po produktach Pendo są w zasadzie sekwencją tooltipów. Wykonują swoją pracę, ale nie są szczególnie przyjazne dla użytkownika.

Zrzut ekranu z wycieczki po produktach Pendo
Sekwencjonowanie tooltipów razem to “zgrubny i gotowy” sposób budowania wycieczek po produktach.

Appcues posiada szereg gotowych szablonów, co oznacza, że stworzenie własnej wycieczki nie zajmuje dużo czasu. Jest jednak kilka wad.

Plan podstawowy nie zawiera żadnych opcji dostosowywania. Jeśli zdecydujesz się na upgrade do planu Appcues Growth, będziesz mógł dostosować elementy takie jak tooltipy czy modale tylko poprzez bezpośrednią edycję CSS.

Oznacza to więcej kodowania – i więcej zaangażowania deweloperów – niż można się spodziewać.

Zrzut ekranu z wycieczki po produkcie Appcues.
Personalizacja jest opcją tylko w zaawansowanych planach Appcues.

Ile to kosztuje?

Na darmowym planie Pendo możesz zbudować 3 przewodniki. Możesz używać tylko podstawowych szablonów z Appcues, chyba że uaktualnisz do ich planu wzrostu (który zaczyna się od 879 $).

Lepsza alternatywa dla oprogramowania onboardingowego

Szczególnie w porównaniu z Appcues i ograniczonymi opcjami dostosowywania Pendo, Userpilot jest prawdziwie wolnym od kodu narzędziem.

Nawet w najniższym planie Traction możesz w pełni dostosować każdy element UI bezpośrednio w prostym edytorze, dzięki czemu zespoły nietechniczne (takie jak marketing czy customer success) mogą korzystać z narzędzia.

Kolejną różnicą jest elastyczność.

Szablony Appcues leją wszystkich swoich użytkowników w dół ustalonej sekwencji zdarzeń onboardingowych w bardzo liniowy sposób. Dla porównania, Userpilot uznaje, że żaden z dwóch użytkowników nie będzie wchodził w interakcję z Twoim produktem w ten sam sposób. Pozwala na tworzenie dopasowanych do potrzeb, w pełni interaktywnych wycieczek wyzwalanych przez działania użytkowników.

Listy kontrolne Appcues vs Pendo

Listy kontrolne są ogromnie potężnymi funkcjami onboardingu, na które należy zwrócić uwagę w każdym oprogramowaniu do onboardingu użytkowników. Zarówno Pendo jak i Appcues oferują je swoim użytkownikom, ale jest kilka kluczowych różnic.

Appcues oferuje klientom możliwość korzystania z interaktywnych, dostosowywanych list kontrolnych, które są skierowane do konkretnych segmentów użytkowników. Listy kontrolne Pendo są dostępne tylko poprzez centrum zasobów, co oznacza, że klienci muszą kliknąć przycisk pomocy, aby uzyskać do nich dostęp i oferują mniejszą możliwość dostosowania.

Zrzut ekranu z Pendo Resource Center.
Dostęp do list kontrolnych poprzez Centrum Zasobów nie jest najszybszą opcją.

Ile to kosztuje?

Listy kontrolne Appcues są dostępne tylko w planie Growth za $879/mo (który jest rozliczany rocznie). To faktycznie tańsza opcja niż Pendo, gdzie są one dostępne tylko na planie Pro (który według niektórych recenzji online może kosztować nawet 5000$/rok).

Lepsza alternatywa dla oprogramowania onboardingowego

Userpilot posiada funkcjonalność multi-checklist. Oznacza to, że możesz łatwo stworzyć różne listy kontrolne, które pomogą poprowadzić użytkowników od jednego kamienia milowego do następnego w ich podróży.

Można również wbudować zadania, z kilkoma opcjami wyzwalania, które można rozważyć: uruchomić skrypt, skierować użytkowników do adresu URL lub uruchomić przepływ. Możesz nawet od razu oznaczać zadania jako zakończone, aby zachęcić użytkowników do kontynuacji.

Najbardziej imponujące ze wszystkich? Cena. Wszystko to dostępne jest na planie startowym (który kosztuje 249$/mo).

Zrzut ekranu z listami kontrolnymi Userpilot.
W Userpilot dostępny jest – nawet w podstawowych planach – szereg opcji.

Appcues vs Pendo resource center

Pendo wygrywa tę rundę, z prostego powodu: Appcues nie wspiera budowania centrów zasobów w aplikacji.

Centrum zasobów Pendo jest traktowane jako przewodnik w aplikacji i oferuje kluczowe elementy funkcjonalności, których można się spodziewać: dostęp do szeregu pomocy i wsparcia.

Pendo nie pozwala jednak na grupowanie modułów. Oznacza to, że klienci mogą być zmuszeni do przewijania niezwykle długiej listy, aby znaleźć odpowiedź, której szukają.

Zrzut ekranu Pendo Resource Center.
Centrum zasobów Pendo jest dość podstawowe.

Ile to kosztuje?

Cennik Pendo nie jest tu szczególnie jasny: nie jest oczywiste, czy ta funkcjonalność jest dostępna w planie Team, czy też trzeba by uaktualnić do edycji Pro lub Enterprise.

Niezależnie od tego, jest to znacząca inwestycja, biorąc pod uwagę nieco prostego UI i ograniczony zakres opcji dostosowywania.

Lepsza alternatywa dla oprogramowania onboardingowego

Oprócz tego, że Userpilot oferuje znacznie większą funkcjonalność niż Pendo, to imponujące możliwości centrum zasobów są dostępne we wszystkich planach.

Jednym z przykładów jest grupowanie modułów, które umożliwia tematyczne grupowanie podobnych obszarów (bez kodowania). To ułatwia Twoim klientom dostęp do wsparcia, którego szukają.

Zrzut ekranu z Userpilot Resource Center.
Userpilot może pochwalić się potężnymi możliwościami centrum zasobów.

Userpilot pozwala również na oferowanie wsparcia w aplikacji bezpośrednio do swoich użytkowników. Brak przekierowania do aplikacji stron trzecich to ogromny impuls do ogólnego doświadczenia produktowego dla Twoich użytkowników.

Appcues vs Pendo analytics

Analityka produktowa jest ważnym zbiorem danych dla każdego wytrawnego menedżera produktu, szczególnie w odniesieniu do onboardingu użytkowników.

Appcues mają nieco ograniczone możliwości, oferując monitorowanie i śledzenie do 10 funkcji na swoim poziomie “Essentials”.

Pendo zdobywa koronę w tej dziedzinie, dzięki imponującej reputacji w zakresie możliwości pogłębionej analityki. Możesz użyć zidentyfikować wzorce zachowań, śledzić wskaźnik retencji w czasie lub dostrzec punkty porzucenia w podróży użytkownika.

Jednak jeśli chodzi o zbieranie opinii użytkowników – Pendo wypada blado. Zamiast NPS, Pendo ma autorską miarę – Product Engagement Score (PES) – która jest amalgamacją adopcji, lepkości i wzrostu.

Ile to kosztuje?

W Pendo, chyba że pójdziesz na jedno z wyższych członkostw, przegapisz konfigurowalne raporty, wyniki PES, ankiety i analitykę NPS pozostawiając cię z bardzo podstawową analityką.

Zrzut ekranu z cennikiem Pendo.
Darmowy plan Pendo oferuje ograniczone możliwości.

Podobnie jest w przypadku Appcues.

Zrzut ekranu Appcues.
Plany Growth i Enterprise oferują użytkownikom znacznie więcej.

Lepsza alternatywa dla oprogramowania onboardingowego

Oprócz rozszerzonego zakresu funkcji analizy produktu, Userpilot umożliwia również zagłębienie się w dane jakościowe dotyczące odczuć użytkowników.

Możesz również prowadzić eksperymenty za pomocą testów A/B – to znacząca przewaga w porównaniu z Pendo.

a/b testing userpilot dashboard
Testowanie A/B przepływów w aplikacji w Userpilot

Porównanie cen Appcues vs Pendo

Zarówno Appcues, jak i Pendo mają różne obszary mocnych stron.

Ale mają też coś wspólnego: aby naprawdę zacząć odblokowywać wartość swojej aplikacji, czy to wokół analityki lub wsparcia, plany startowe po prostu nie nadają się do celu.

Zrzut ekranu opcji cenowych Pendo
Pendo posiada szereg dostępnych planów.

Aby uniknąć krytycznych ograniczeń w doświadczeniu onboardingu, będziesz musiał uaktualnić do droższych planów.

Zrzut ekranu opcji cenowych Appcues.
W przypadku większości średnich i dużych produktów SaaS plan “Essentials” nie będzie wystarczający.

Natomiast Userpilot oferuje ogromny zakres funkcji nawet na poziomie darmowym i podstawowym. Ma niezrównany poziom dostosowania i elastyczności, wsparty imponującymi możliwościami analitycznymi. Nadaje się zarówno dla dużych jak i małych firm.

Wniosek

Aby firmy SaaS mogły przetrwać i rozwijać się, muszą odpowiednio zadbać o onboarding użytkowników. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego oprzyrządowania do pracy.

Istnieje szereg czynników, o których należy pamiętać, od cen, przez funkcjonalność, po bezpieczeństwo, aż po łatwość wdrożenia. Biorąc pod uwagę jak Appcues i Pendo wypadają na tle Userpilota, wybór jest stosunkowo prosty.

Chcesz budować doświadczenia produktowe bez użycia kodu? Zarezerwuj rozmowę z naszym zespołem i rozpocznij pracę!

previous post next post