Onboarding Gamification: Formuła 4 kroków do sukcesu SaaS w aplikacji

Grywalizacja przy wprowadzaniu użytkownika jest “tajną bronią”, która może pomóc w motywowaniu zaangażowania użytkownika i napędzaniu długoterminowego przyjęcia produktu.

W tym kompletnym przewodniku po gamifikacji onboardingu omówimy:

 • Czym jest gamifikacja?
 • Dlaczego warto wykorzystać go w procesach onboardingowych
 • Jak wdrożyć gamifikację onboardingu w 4 prostych krokach
 • Kilka rzeczywistych przykładów gamifikacji dla różnych przypadków użycia + wyniki, które uzyskali

Chodźmy.

TL;DR

 • Gamifying user onboarding polega na wprowadzeniu elementów gry do UX produktów SaaS w celu zachęcenia użytkownika do określonego, pożądanego zachowania.
 • Twoje doświadczenie związane z wprowadzaniem produktu do sprzedaży może mieć taką samą siłę przyciągania jak gra wideo, jeśli jest angażujące.

4 kroki do gamifikowanego procesu onboardingu:

 • Wykorzystanie ekranów powitalnych pozwalających użytkownikowi na wybór awatara w celu uzyskania informacji o jego roli i przypadku użycia.
 • Dodaj listy kontrolne z zachętami finansowymi za wykonanie każdego zadania odpowiadającego kluczowym punktom aktywacji. Użyj paska postępu, aby zmotywować użytkowników do zaangażowania.
 • Wdrażaj punkty i odznaki gamifikacyjne, aby napędzać zaangażowanie poszczególnych użytkowników.
 • Wykorzystaj tablice liderów i zachęcaj do rywalizacji między użytkownikami tych samych kont firmowych lub publicznej tablicy liderów, aby napędzać konkurencję i zwiększać adopcję i wykorzystanie produktu.
 • Dodanie grywalizacji do onboardingu nie wymaga czasu i zasobów zespołu inżynierów. Można go zbudować bezpośrednio z przeglądarki za pomocą narzędzi bez kodu, takich jak
  Userpilot
  .

Na czym polega grywalizacja user onboardingu?

Gamifying user onboarding polega na wprowadzeniu zabawnych elementów projektu gry do UX produktów SaaS w celu zachęcenia użytkownika do określonego , pożądanego zachowania.

Do najczęstszych strategii gamified onboarding należą:

 • Paski postępu
 • Punkty
 • Odznaki (lub inne zachęcające dowody uznania – polubienia, akcje, reakcje emoji itp.)
 • Tablice liderów
 • Elementy rywalizacji między różnymi użytkownikami

Te same elementy gamifikacji onboardingu użytkowników mogą być wykorzystane podczas procesu onboardingu pracowników, aby zwiększyć ich zaangażowanie i adopcję oprogramowania do użytku wewnętrznego.

Na potrzeby tego artykułu skupimy się jednak na tym, jak wykorzystać gamifikację w Twoim procesie onboardingu dla nowych użytkowników, a nie pracowników.

Dlaczego warto wykorzystać gamifikację onboardingu w swojej aplikacji?

Według naszego badania SaaS Onboarding Research 2023- obejmującego 1000 firm SaaS, 44% z nich korzysta z listy kontrolnej, a 30% z pasków postępu podczas procesu onboardingu.

statystyki dotyczące onboardingu w saas

W porównaniu z ubiegłym rokiem liczby te rosną. Może to tylko oznaczać, że coraz więcej firm SaaS przyjmuje elementy gamifikacji.

Grywalizacja onboardingowa sprawia, że proces dotarcia do punktu aktywacji jest znacznie bardziej angażujący

Celem onboardingu nowych użytkowników jest skłonienie ich do wykonania dwóch lub trzech pierwszych kluczowych czynności, które doprowadzą ich do zrozumienia wartości Twojego produktu – aka osiągnięcia “Aha! Momentu”.

punkty aktywacji userpilot

Im bardziej angażujące doświadczenie onboardingowe, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoi użytkownicy je wytrzymają.

Gamifikowany onboarding popycha więcej użytkowników w dół podróży użytkownika i zachęca do wsparcia.

koło zamachowe przyjmowania użytkowników

Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać wdrażając gamifikację do procesu onboardingu, jest to, że nie kończy się ona tylko na podstawowym etapie onboardingu. Będziesz potrzebował wtórnego onboardingu, aby zwiększyć adopcję nowo wydanych funkcji i nadal popychać swoich użytkowników w dół podróży użytkownika.

Będziesz także potrzebował innego onboardingu, aby utrzymać swoich power userów zaangażowanych i popierających Twój produkt. Gamifikacja onboardingu to sposób na osiągnięcie statusu power-app.

Jak działa onboarding gamification?

Przyglądając się zasadom psychologii możemy zobaczyć jak gamifikacja może zmienić zachowanie użytkownika.

Jednym z powodów, dla których użytkownicy chętniej kończą gamifikowany proces onboardingu, jest efekt Zeigranika. Teoria ta została opracowana przez rosyjskiego psychologa Bluma Wulfovna Zeigarnika w latach 20. ubiegłego wieku podczas siedzenia w gwarnej restauracji.

 • Kelnerzy doskonale pamiętali zamówienia stolików, jeśli nie zapłacili rachunku.
 • Jak tylko rachunek został zapłacony, zupełnie zapomnieli o zamówieniu.
 • Niepełne zadania pamiętamy o wiele bardziej i jesteśmy zmotywowani do ich ukończenia

W grach wideo, będziesz pamiętać, jeśli nie ukończyłeś poziomu o wiele bardziej niż rzeczywista historia gry. Nawet bez żadnej innej nagrody niż stwierdzenie, że ukończyłeś, będziesz
zalogujesz się z powrotem, żeby skończyć.

To nie jest chęć ukończenia, to jest POTRZEBA ukończenia.

To samo dotyczy onboardingu produktowego. Tworząc listę kontrolną onboardingu z kilkoma zakończonymi i kilkoma niedokończonymi zadaniami, podrapiesz ten świąd, aby zamknąć otwartą pętlę i zakończyć onboarding w swoich użytkownikach:

lista kontrolna postifty

Jest to ważne, zwłaszcza w przypadku złożonych, samoobsługowych produktów.

Teraz, kiedy widzimy, jak gamifikacja może sprawić, że punkty aktywacyjne staną się czymś, na co użytkownicy będą czekać z niecierpliwością, możemy zająć się szczegółami tego, jak faktycznie je wdrożyć.

Jak wdrożyć gamifikację user onboardingu krok po kroku

Chociaż twoi wewnętrzni programiści mogą samodzielnie wbudować elementy gamifikacji w przepływ onboardingu (i jestem pewien, że pokochaliby kolejny projekt UX na szczycie mapy drogowej), istnieją również opcje bez kodu, które możesz wykorzystać samodzielnie, aby gamifikacja onboardingu i budowanie doświadczeń produktowych prosto z przeglądarki.

Teraz – zobaczmy w końcu, jak krok po kroku możesz gamifikować cały swój flow onboardingowy!

KROK 1: Rozgrywaj swój ekran powitalny

Twój ekran powitalny to pierwszy element, który widzą Twoi użytkownicy po pierwszym zalogowaniu się do Twojej aplikacji.

Jest to również doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o użytkowniku – jego roli, celach i przypadkach użycia – dzięki czemu można dostosować i usprawnić proces wprowadzania do systemu. Dzięki temu będzie ona bardziej spersonalizowana i trafna.

A jeśli jest trafna – będzie też bardziej skuteczna.

Problem w tym, że Twoi użytkownicy nie chcą wypełniać długich ankiet na swój temat. Chcą jak najszybciej zacząć korzystać z Twojego produktu.

Jak zachęcić ich do rezygnacji z cennych informacji o ich roli i przypadku użycia?

Zrozumieć swoją personę użytkownika i zbudować awatary

Cóż – weźmy przykład z gier wideo i pozwólmy im wybrać swoją “postać” lub “awatara” – klikając na odpowiednią personę!

wybierz swoją postać - ekran powitalny w formie gry

Źródło: eset.com

Na przykład – dla nas w Userpilot, użytkownikiem może być każdy, od Product Managera, Product Marketing Managera, badacza lub projektanta UX, do Customer Success Managera, a nawet założyciela SaaS.

Moglibyśmy więc łatwo stworzyć awatary tych person i pozwolić nowemu użytkownikowi wybrać, kim jest na ekranie powitalnym. Sprytne, co? 😉

Zrozumienie zadań do wykonania dzięki rozgałęzionemu doświadczeniu onboardingowemu

W kolejnym kroku:

Zapytalibyśmy o przypadek użycia, prosząc użytkownika o wybranie jego przygody (tak jak gracze gier wideo mogą czasami wybrać różne scenariusze).

Co chciałbyś zrobić?

 • Zbuduj onboarding dla nowych użytkowników
 • Zbuduj evergreen (wtórny) onboarding
 • Zapowiedź nowych funkcji
 • Uruchom badanie NPS i zmierz odczucia użytkowników

Można je zwizualizować, pozwalając użytkownikowi wybrać różne “plansze”. Eset zrobił coś podobnego:

wybór różnych scenariuszy

KROK 2: Użyj listy kontrolnej onboardingu

Dodaj zadania, które prowadzą użytkowników do punktu aktywacji

Pamiętasz efekt Zeigarnika?

Listy kontrolne onboardingu wykorzystują to skutecznie, utrzymując niedokończone zadania na szczycie umysłu użytkownika w każdym procesie onboardingu.

Nawet produkty, które są łatwe w użyciu, odkrywają, że listy kontrolne pomagają zwiększyć zaangażowanie.

Sprawdźcie poniżej listę kontrolną Loom.

Ulepszaj listy kontrolne w procesie rekrutacji dzięki funkcji incentivize.

Listy kontrolne pomagają rozłożyć skomplikowane koncepcje produktu na proste kroki.

Aby nadać grywalizację listom kontrolnym, należy wprowadzić jakiś rodzaj zachęty za ukończenie każdego etapu: np. można układać kupony rabatowe za szybkie wykonanie każdego zadania.

Oto przykład, jak zbudować gamifikowaną listę kontrolną onboardingu ze zniżkami w mniej niż 5 minut za pomocą Userpilota, bez kodowania (Chcesz taką? Wskakuj z nami na szybki telefon:)!

Po wykonaniu wszystkich zadań użytkownik otrzymuje pełny kod rabatowy:

gamified SaaS user onboarding checklist completion userpilot

Kod rabatowy pojawia się dopiero wtedy, gdy użytkownik wykona wszystkie kroki z listy kontrolnej – aka wszystkie kluczowe punkty aktywacji:

Prodpad zrobił coś bardzo podobnego w swojej liście kontrolnej:

Zachęty motywują użytkowników do wypełniania pozycji na listach kontrolnych – ale nie zawsze muszą to być nagrody finansowe.

Sprawdzają się one nie tylko w przypadku nowych użytkowników, ale także w przypadku produktów, których konfiguracja wymaga czasu, lub w celu poinformowania użytkowników o drugorzędnych funkcjach.

Ty też możesz A/B testować różne listy kontrolne w różnych segmentach użytkowników i zobaczyć, co najlepiej działa, aby je aktywować.

Uczcij zakończenie każdego zadania

Budowanie relacji z użytkownikami to nie tylko pomaganie im w jak najszybszym osiąganiu celów…

…chodzi również o to, by wywołać uśmiech na ich twarzach, by czuli się dobrze, używając Twojego produktu, a w rezultacie rozwijali przywiązanie do marki i lojalność.

Czasami potrzeba tęczowego jednorożca, by wykonać zadanie:

Asana onboarding gamifikacja osiągnięcia

Źródło: Asana.com

Muszę przyznać: Asana kupiła mnie tym całkowicie.

Za każdym razem, gdy wykonuję zadanie w narzędziu do zarządzania projektami, widzę inne “magiczne zwierzę” świętujące mój sukces.

Celebrowanie i nagradzanie osiągnięć swoich użytkowników przechodzi długą drogę. Zwłaszcza, gdy robisz to osobiście:

Kotentino pokazuje Ci tańczącego Gifa jednego ze swoich pracowników (Hanna), gdy kończysz pierwszy krok ich onboardingu.

Kotention onboarding gamifikacja osiągnięcia

Źródło: Kontentino.com

Ten osobisty akcent sprawia, że jest jeszcze bardziej next-level.

Dodanie ekranów celebracji po ukończeniu każdego kamienia milowego w procesie onboardingu sprawi, że aktywowani użytkownicy poczują, że otrzymują natychmiastową wartość – i że są całkiem inteligentni.

Stosuj proste nagrody za proste zadania

Nie zawsze potrzebna jest lista kontrolna. Te same zasady nagradzania dotyczą zwiększania zaangażowania użytkowników.

Na przykład ClickUp oferuje kredyty dla użytkowników, którzy wykonają proste zadanie i obejrzą film, który jest częścią ich programu szkoleniowego. Ma ona angażować użytkowników swoimi treściami edukacyjnymi tak, aby osiągali różne momenty AHA i byli zmotywowani do dalszego korzystania z produktu.

KROK 3: Użyj odznak jako oznaki biegłości/zaangażowania

Jeśli Twoja aplikacja ma aspekt społecznościowy, dodanie elementów “społecznego uznania”, takich jak odznaki za osiągnięcia, może skłonić użytkowników do większego zaangażowania, odwołując się do ich potrzeby statusu społecznego w Twojej społeczności.

H4 ustala, w jaki sposób użytkownicy dostają się na określony poziom

Firmy technologiczne takie jak Reddit opanowały to podejście.

Przekształcili coś tak prostego jak blogowanie i komentowanie w platformę z milionami aktywnych użytkowników. W miarę jak użytkownicy korzystają z serwisu, otrzymują monety za swoje posty i zdobywają kolejne poziomy za każdy wątek czatu i grupy, które komentują.

Odznaki Reddit gamification

Facebook również wprowadził własną wersję, w której komentatorzy z górnej części strony otrzymują różne odznaki za swoje interakcje.

Odznaki na Facebooku - gamifikacja

Źródło: Facebook.com

Wykorzystaj kluczowe punkty aktywacji jako cele, do których użytkownicy muszą się dostać

Możesz wdrożyć swoje odznaki, aby zainspirować użytkowników do przyjęcia twoich drugorzędnych funkcji. Za każdą nową funkcję, z którą się zapoznają, otrzymają odznakę lub punkty za jej opanowanie.

Możesz nawet nagrodzić swoich użytkowników mocy z określonymi odznakami i poziomami w zależności od ich czasu w aplikacji.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego zaawansowani użytkownicy znanych narzędzi SaaS, takich jak HubSpot, lubią chwalić się swoją biegłością w korzystaniu z aplikacji na LinkedIn?

Ponieważ może to pozytywnie wpłynąć na ich perspektywy zawodowe.

Hubspot stworzył cały program certyfikacji wokół różnych produktów w swoim pakiecie marketingowym za pomocą odznak:

hubspot odznaki certyfikacyjne gamified SaaS

Źródło: HubSpot

Dlaczego nie wziąć listka z książki Hubspota i stworzyć swój własny program mini certyfikacji dla różnych poziomów biegłości z twoim narzędziem?

Jeśli korzystanie z Twojego produktu jest poszukiwaną umiejętnością w danej branży – użyj odznak, aby oznaczyć poziom biegłości użytkowników w korzystaniu z Twojego narzędzia i zachęć ich do dzielenia się odznakami na swoich profilach w mediach społecznościowych i w CV.

Ponownie: możesz użyć list kontrolnych, aby skłonić użytkowników do wykonywania określonych zadań na różnych poziomach biegłości z twoim narzędziem. Po ukończeniu każdego “poziomu biegłości” – użytkownik będzie mógł pobrać odznakę lub Certyfikat biegłości:

Odznaka certyfikacyjna w formie gry w procesie rekrutacji

Daj nam znać, jeśli chciałbyś uzyskać pomoc w stworzeniu programu certyfikacji w formie grywalizacji, aby popchnąć swoich użytkowników w dół ich podróży.

KROK 4: Włącz elementy rywalizacji między członkami zespołu na kontach firmowych

Kto nie kocha małej rywalizacji? Przekształcenie Twojej aplikacji w sport wśród użytkowników z kontami firmowymi to świetny sposób na zwiększenie zaangażowania i pokazanie wszelkich drugorzędnych funkcji.

Możesz wdrożyć tablice liderów, które pokażą, którzy członkowie zespołu wykonali najwięcej zadań w aplikacji lub kto zalogował się najwięcej godzin.

Tego typu funkcje grywalizacji są bardziej powszechne w systemach CRM, takich jak Kipfolio.com dla przedstawicieli handlowych, ale można je również znaleźć w aplikacjach takich jak Helpdesk.

Grywalizacja w Helpdesku - tablica liderów

Źródło: Helpdesk.pl

Aby podsycić rywalizację, możesz nawet wysyłać wiadomości e-mail z powiadomieniem o postępach każdego członka zespołu w danym miesiącu. Im większa jest konkurencja, tym bardziej aktywni staną się użytkownicy na koncie firmowym, próbując pokonać swoich współpracowników.

Pod koniec miesiąca najbardziej aktywni użytkownicy mogą zostać nagrodzeni kartą podarunkową Amazona lub dostępem do niewydanej jeszcze funkcji.

Najlepsze przykłady gamifikacji onboardingu

Więc teraz, gdy wiesz, dlaczego gamifikacja działa i strategie, aby wdrożyć ją do onboardingu, zobaczmy kilka najlepszych przykładów gamifikacji w akcji dla nowych użytkowników i wtórnego przyjęcia funkcji.

SalesFlare podwoiło liczbę osób kończących Onboarding dzięki gamifikacji

SalesFlare to CRM, który szczyci się tym, że jest prostym rozwiązaniem dla gorączkowego świata sprzedaży B2B. Ich główną grupą docelową są małe firmy i startupy, które szukają szybkiego i łatwego sposobu na śledzenie swojej sprzedaży bez złożoności narzędzia takiego jak Salesforce.

Chcieli przetestować, czy mogą zwiększyć swoje wskaźniki aktywacji poprzez gamifikację listy kontrolnej onboardingu.

Ponieważ lista kontrolna składała się z dziesięciu pozycji, dla każdego nowego użytkownika przejście przez każdą z nich bez żadnej zachęty wydawało się zniechęcające. Nie każdy ma czas lub cierpliwość, aby samodzielnie uczyć się nowego produktu.

Testowali więc z Userpilotem oferując przedłużenie o jeden dzień za każde zadanie wykonane w ramach darmowej próby. Jeśli nowy użytkownik wypełniłby całą listę kontrolną, otrzymałby 10 dni ekstra na swój okres próbny.

Lista kontrolna Salesflare onboarding

Źródło: SalesFlare.com

Wyniki po trzech tygodniach testów A/B były następujące:

 1. 13% więcej osób zaczęło śledzić swoje leady (kluczowy punkt aktywacji)
 2. 40-50% więcej drużynowych zaprosiło członków zespołu w trakcie próby.
 3. Płacące zespoły ukończyły średnio 7,6 kroków na 10 zamiast 4!

Ostatecznie doprowadziło to nawet do wyższych wskaźników aktywacji i retencji, ponieważ utrzymywało użytkowników zaangażowanych w proces, a nie godzinne zwiedzanie produktu lub rozmowę z klientem. Użytkownicy znacznie szybciej osiągnęli swój “Aha! Moment” i spojrzeli na Salesflare jako na źródło ułatwiające ich procesy sprzedaży.

Gamifikacja w drugim etapie Onboardingu

Platformly to produkt SaaS, który pozwala marketerom angażować i prowadzić klientów przez każdy etap ich cyklu życia. Platforma automatyzacji marketingu obejmuje wszystko, od CRM do e-mail marketingu i jest wyposażona w pulpit nawigacyjny dla firm, który może generować raporty.

Przy tak wielu funkcjach Platformly okazało się, że ich użytkownikom trudno jest zaufać produktowi dla więcej niż jednego przypadku użycia.

Zbudowali złożone narzędzie do automatyzacji, ale ludzie nie mogli przebrnąć przez podstawowy onboarding.

Nie chcąc się poddać i stać się kolejną aplikacją do email marketingu, Platformly zainwestowało czas w stworzenie spacerów po stronach, których użytkownicy jeszcze nie odwiedzili dzięki Userpilot.

Platformly gamified secondary onboarding

Źródło: Platformly.com

 • Doświadczenie może być wyzwalane dla określonego segmentu użytkowników, którzy już ukończyli podstawowy onboarding.
 • Każdy walkthrough został wyposażony w film instruktażowy wyjaśniający, jak korzystać z danej funkcji i jakie korzyści z niej płyną.
 • Po pokazaniu im filmiku otrzymali napędzane akcje, dzięki czemu użytkownicy muszą kliknąć na odpowiednie przyciski i wykonać zadanie.
 • Po ukończeniu spaceru fabularnego wyświetlił się komunikat gratulujący im osiągnięcia.

Jakie więc były wyniki?

Dzięki zastosowaniu grywalizacji, Platformly osiągnęło 40% i więcej współczynników ukończenia procesu wprowadzania do systemu.

Więcej użytkowników mogło się zaktywizować i dostrzec potencjał produktu. Oczywiście oznaczało to, że mieli większe szanse na konwersję w płacących klientów.

Wykorzystanie gamifikacji onboardingowej do konwersji użytkowników darmowych prób.

ProdPad to kompleksowe narzędzie do zarządzania produktami, zaprojektowane tak, aby ułatwić życie Product Managerów. Możesz budować kolejne mapy drogowe, które robią wrażenie na spotkaniach zarządu, organizować wszystkie pomysły i opinie klientów w przemyślany i intuicyjny sposób, a także korzystać z wielu integracji, aby zbudować unikalne przepływy pracy.

Mając już tak złożone narzędzie w bardzo trudnej dziedzinie, chcieli skrócić czas konwersji i sprawić, by aplikacja była bardziej spersonalizowana i dostosowana do potrzeb użytkownika.

Odkryli, że w ramach 30-dniowego okresu próbnego użytkownicy potrzebowali 9 dni, aby zdecydować, czy chcą zapłacić za produkt. Cały ten dodatkowy wolny czas w aplikacji sprawiał, że użytkownicy byli sflaczali, ponieważ nie było żadnej zachęty, aby od razu się zapisać.

 • Skrócili darmowy trial z 30 dni do 7.
 • Następnie wprowadzili “magicznie przedłużający się okres próbny”, w którym użytkownicy zarabiali dni, gdy wypróbowywali nowe funkcje.
 • Deska rozdzielcza produktu i każda nowa funkcja posiadały angażujące tooltipy i filmy instruktażowe, które wskazywały użytkownikom, jak z nich korzystać.

Prodpad free trial

Dało to użytkownikom dokładny czas i cechy, których potrzebowali, aby zdecydować, czy zamierzają dokonać zakupu.

Co imponujące, ich czas do konwersji skrócił się o 4 tygodnie.

Teraz iterują po swoim wcześniejszym sukcesie. Akcje gamifikacyjne są trochę (nie całkiem dużo) podrasowane, aby zapewnić jeszcze większą wartość w oparciu o to, co użytkownicy mają tendencję do robienia najczęściej, gdy są na próbie.

Jak powiedział kiedyś Picasso: “dobrzy artyści kopiują, wielcy artyści kradną” – jesteśmy pewni, że nikt nie będzie miał nic przeciwko, jeśli zapożyczysz te najlepsze praktyki!

Zakończenie

Możesz być kreatywny z tym, jakie strategie gamifikacji zdecydujesz się wdrożyć, ale oczywiście świadomy swojego budżetu i czasu dewelopera.

Godna inwestycja może pojawić się, gdy próbujesz zwiększyć metryki przyjęcia funkcji.

Zwróć uwagę na czerwone flagi, na przykład gdy duża część nowych użytkowników nie zbliża się do punktów aktywacji.

Na szczęście istnieją sposoby na testowanie i budowanie elementów grywalizacji, takich jak listy kontrolne, segmentowane ekrany powitalne i osiągnięcia, bez poświęcania czasu na realizację mapy drogowej produktu.

Userpilot może w tym pomóc. Pobierz demo i przekonaj się, jak łatwo możesz ulepszyć swoją strategię onboardingu, aby zwiększyć retencję użytkowników dzięki elementom grywalizacji. Gamify onboarding z Userpilotem.

previous post next post