In-app Survey Questions: Najlepsze praktyki, typy i przykłady

Pytania ankietowe w aplikacji mogą być jednym z najskuteczniejszych narzędzi podczas prowadzenia badań produktowych.

Zbierając informacje zwrotne bezpośrednio z bazy klientów (lub w aplikacjach mobilnych) o tym, jakie były ich doświadczenia z Twoim produktem, czego użytkownicy nie lubią w Twoim produkcie i jakie są ich zmagania, możesz je naprawić i zbudować niesamowite produkty i poprawić doświadczenie klienta.

Ale tworzenie ankiet to trochę sztuka. Musisz wziąć pod uwagę wszystko, od podróży użytkownika po kontekst zadawanego pytania.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szybki przewodnik, zawierający najlepsze praktyki, rodzaje ankiet i przykłady pytań ankietowych, które musisz zadać swoim użytkownikom!

TL;DR

 • Ankiety w aplikacji pomagają w ciągłym odkrywaniu produktów i pomagają tworzyć lepsze doświadczenia związane z produktami.

 • Dzięki odpowiednim pytaniom w ankiecie, możesz uzyskać ukierunkowane informacje zwrotne od użytkowników, wyższy współczynnik odpowiedzi i zyskać użyteczne informacje.

 • Przed napisaniem pytań do ankiety w aplikacji, nakreśl cel swojej ankiety, efektywnie sformułuj pytania i wybierz rodzaj informacji zwrotnej, którą chcesz zebrać. Następnie segmentuj użytkowników, do których chcesz wysłać ankietę i testuj z pytaniami.

 • Dobre pytania ankietowe w aplikacji obejmują badania rynku i pytania ankietowe dotyczące persony użytkownika, pytania dotyczące satysfakcji użytkownika i doświadczenia, pytania dotyczące doświadczenia w obsłudze klienta itp.

 • Do tworzenia ankiet aplikacji potrzebne jest narzędzie. Niezależnie od tego, czy chcesz przeprowadzić ankietę NPS, aby zmierzyć zadowolenie użytkowników, czy też chcesz po prostu przekazać pomysły od swoich klientów zespołowi programistów, możesz zrobić wszystko z Userpilotem bez pisania nawet jednej linijki kodu.

 • Jedyną wadą Userpilota jest to, że nie obsługuje on ankiet w aplikacjach mobilnych.

  Twórz ankiety w aplikacji z Userpilot!

  ZOSTAW DEMO
  • 14-dniowy okres próbny
  • Nie wymagana karta kredytowa

 

Czym są ankiety w aplikacji?

Opinie użytkowników mogą być zbierane za pomocą ankiet w aplikacji, które są doskonałym sposobem na połączenie się z klientami.

Za pomocą ankiet możesz zebrać cenne opinie klientów na temat UX produktu, jego cech, funkcjonalności i procesu wdrażania. Możesz dowiedzieć się, jak klienci czują się w Twojej aplikacji jako całości lub jak użytkownicy wchodzą w interakcje z jej poszczególnymi funkcjami.

Możesz zbierać ankiety aplikacji za pomocą ankiet aplikacji mobilnych lub ankiet web in-app.

Dlaczego pytania do ankiety aplikacji są ważne?

Na pewno zadajesz sobie pytanie, dlaczego nie mogę wysłać ankiety po prostu e-mailem?

Oto rzecz – wysyłanie ankiety może przynieść ci pewne wyniki, ale nie kierujesz użytkowników tam, gdzie są, gdy ich umysł jest świeży od ich ostatnich doświadczeń.

Zbieranie informacji zwrotnych w aplikacji może przynieść Tobie i Twojemu zespołowi mnóstwo wiedzy i spostrzeżeń z bazy klientów. Korzyści płynące z gromadzenia opinii w aplikacji obejmują:

 • Ukierunkowane informacje zwrotne od użytkowników – Możesz segmentować swoją bazę klientów i zbierać informacje zwrotne od określonego segmentu użytkowników (nowi klienci, beta testerzy, lojalni użytkownicy aplikacji itp.)

 • Wyższe wskaźniki odpowiedzi – Klienci chętniej odpowiadają na Twoje pytania w aplikacji, tam gdzie są. Łatwiej jest zebrać informacje zwrotne z aplikacji mobilnej niż poświęcić czas z ich dnia, aby odpowiedzieć na kwestionariusz e-mail.

 • Zdobądź użyte czne informacje – ankiety w aplikacji pomagają zebrać informacje na miejscu i wykorzystać je do tworzenia lepszych doświadczeń i funkcji.

 • Szybsza pętla informacji zwrotnej – Łatwiej jest zamknąć pętlę informacji zwrotnej, ponieważ wszystko odbywa się na jednej platformie.

Kluczową częścią jest tutaj to, że zadawanie właściwych pytań we właściwym czasie pozwoli Twojemu zespołowi zrozumieć, gdzie są potencjalne problemy i punkty tarcia. Wiedza o tym, o co, jak i kiedy pytać w ankietach jest kluczowa.

Kto może skorzystać z ankiet in-app?

Co więcej, pytania ankietowe w aplikacji nie są przeznaczone tylko dla zespołów produktowych. Oto jak mogą z nich skorzystać inne twoje zespoły:

 • Zespoły produktowe i menedżerowie produktu mogą zoptymalizować personę i podróże użytkowników, aby uzyskać bardziej spersonalizowane doświadczenie.

 • Zespoły odpowiedzialne za sukces mogą poznać swoich klientów i ustawić ich na wzrost, poprawiając doświadczenie w aplikacji.

 • Marketing ma lepszy wgląd w to, jak prowadzić rozmowy z docelowymi odbiorcami, pionami i branżami.

 • Zespoły sprzedażowe mogą lepiej kwalifikować kandydatów przed zakupem i upewnić się, że produkt jest odpowiednio dopasowany do klienta.

Jak napisać pytania do ankiety w aplikacji?

Zanim napiszesz pytania do ankiety w aplikacji, musisz dobrze zrozumieć, co chcesz osiągnąć za pomocą swoich ankiet. Oto cały proces stojący za ankietami w aplikacji.

Zdefiniuj cel badania

Ważne jest, aby nakreślić cel ankiety in-app. Jeśli możesz zidentyfikować problem, który próbujesz rozwiązać, pomoże to w ramkach, jak twoje pytania są napisane. Zanim więc zaczniesz, zadaj sobie te pytania:

 • Jaki jest cel ankiety in-app?

 • Czego chcesz się nauczyć i co zrobisz z tym, czego się nauczysz?

 • Jaki jest wynik, który masz nadzieję uzyskać z tego ćwiczenia?

Upewnij się, że Twoje cele są zgodne z ramami wyznaczania celów, takimi jak te poniżej.

Ramy wyznaczania celów SMART

Ramy wyznaczania celów SMART.

Efektywne formułowanie pytań

To jak sformułujesz swoje pytania jest niesamowicie ważne. Kluczową sprawą jest tutaj uważanie na niezamierzone faworyzowanie.

Nie wprowadzaj swoich własnych uprzedzeń poprzez ustawienie pytania w sposób, w którym oczekujesz pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi (np. “Czy byłeś sfrustrowany używając tego?” sugeruje, że oczekujesz frustracji. Zamiast tego zapytaj: “Czy osiągnąłeś swój cel?”).

Ankieta w aplikacji

Ankieta w aplikacji stworzona za pomocą Userpilota.

Pisząc pytania i odpowiadające im instrukcje, ważne jest również, aby zdania były krótkie i zwięzłe. Ludzie mają już wprawę w czytaniu na skróty, więc im dłuższe lub bardziej skomplikowane pytanie, tym mniejszą wartość z niego wyciągniesz.

Wybierz rodzaj informacji zwrotnej, którą chcesz zebrać

Jeśli chcesz zebrać jakościowe informacje zwrotne, możesz użyć pytań otwartych. Pytania otwarte to takie, które skupiają się na umożliwieniu użytkownikowi opisania czegoś własnymi słowami.

Korzyścią z tego jest uzyskanie większego wglądu w to, jak wygląda doświadczenie, a może nawet odkryć inne możliwości potencjalnych problemów do rozwiązania, których nawet nie szukałeś.

Z drugiej strony, jeśli chcesz zebrać ilościową informację zwrotną, pytania zamknięte są idealne. Pytania zamknięte to takie, które dają z góry określone opcje, takie jak:

 • 1-10 skale

 • Pojedynczy wybór

 • Wybór wielokrotny

 • Kolejność w rankingu

Tego typu pytania pomagają zrozumieć benchmarki i trendy, które są pomocne przy prowadzeniu badań w czasie.

Jeśli to możliwe, staraj się unikać odpowiedzi tak/nie, ale jeśli to zrobisz, pamiętaj, aby zapytać dlaczego (i co, co, jak i opis aby uzyskać więcej jakościowych informacji zwrotnych niż tylko “tak” lub “nie”). To gwarantuje, że kopiesz głębiej i nie gubisz się tylko na tym, co mówią ci same dane, ale co mówi ci klient.

Wysyłaj ukierunkowane ankiety

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z badań produktowych, musisz zrozumieć, do kogo kierujesz swoje działania.

Segmentacja użytkowników zapewni Ci bardziej precyzyjny wgląd w to, jak różni użytkownicy wchodzą w interakcję z Twoją aplikacją, czy to na podstawie roli, statusu, czy też miejsca w ich własnej podróży klienta, w którym się znajdują.

Segmentacja Userpilot

Segmentacja Userpilot.

Możesz także wykorzystać niestandardowe zdarzenia, aby pokazać konkretne pytania tylko tej części publiczności, która zaangażowała się w określoną funkcję Twojej aplikacji.

 

Wysyłaj ukierunkowane ankiety z Userpilot!

ZOSTAW DEMO
 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa

 

Testowanie i iteracja

Jeśli nie jesteś pewien, jak użytkownicy zareagują na Twoje ankiety, przeprowadź najpierw szybki test na małej próbie.

Niezależnie od tego, czy jest to segment użytkowników, społeczność, czy nawet zespół wewnętrzny, uruchomienie próbnej partii pomoże Ci ocenić, czy ustawiasz to na sukces i naprawdę otrzymujesz odpowiedzi, których potrzebujesz.

Testowanie może tylko pomóc w optymalizacji ankiety, abyś mógł wyciągnąć z niej jak najwięcej.

Przykłady dobrych pytań do ankiety w aplikacji

Jak widzieliśmy, wyzwalanie pytań w ankiecie in-app może dostarczyć insightów dla wielu różnych zespołów i pomóc Ci znaleźć obszary ulepszeń dla Twojego produktu.

Aby uczynić tę listę nieco bardziej strawną, pomyślałem, że przydałoby się podzielić to na podstawie celu.

Pytania do badań rynkowych i badania persony użytkownika

Aby zebrać dane jakościowe o nowych użytkownikach, ich głównych bolączkach i oczekiwaniach wobec aplikacji, zbierz informacje zwrotne od klientów za pomocą ankiety powitalnej, dzięki czemu będziesz mógł dostosować ich doświadczenia w aplikacji do ich roli, celów, zadań do wykonania i przypadków użycia.

ankieta powitalna

Ankieta powitalna Userpilota.

Pytania ankiety User persona in-app obejmują:

 • Jaka jest Twoja rola w Twojej firmie?

 • Do czego głównie będziesz używać produktu?

 • Do jakiej “pracy” przede wszystkim “zatrudniasz” nasz produkt, aby wykonał ją za Ciebie?

 • Co chcesz osiągnąć dzięki naszej aplikacji?

 • Czy będziesz używał tego produktu sam czy jako część zespołu?

 • Czy korzystałeś wcześniej z podobnego produktu, czy po raz pierwszy używasz X (np. narzędzia do email marketingu)?

 • Jak aplikacja wypada na tle konkurencji?

 • Czy przechodzisz z innego narzędzia? Który?

Pytania badawcze rynku obejmują:

 • Jaką cenę bylibyście Państwo skłonni zapłacić za nasz produkt? (wybór wielokrotny)

 • Jak przejrzyste są nasze ceny? (skala)

 • Jak oceniasz stosunek jakości do ceny produktu? (skala)

 • Czy gdyby zmienił się cennik, chętnie zapłaciłbyś więcej? Dlaczego lub dlaczego nie?

Pytania ankietowe dotyczące satysfakcji i doświadczeń użytkowników

Badania satysfakcji użytkowników i doświadczeń użytkowników mogą zbierać zarówno ilościowe, jak i jakościowe informacje zwrotne. Wszystko zależy od celu, jaki stawiasz przed ankietą.

Możesz zbierać dane o ogólnym zadowoleniu użytkowników, lub bardziej szczegółowo zająć się konkretną funkcją lub zasobem.

ankieta w aplikacji

Przykładowa ankieta dotycząca doświadczeń klienta.

Możesz mierzyć satysfakcję i doświadczenie klienta za pomocą ankiet NPS, CSAT i CES, które w większości zbierają dane ilościowe. Można jednak dodać pytanie uzupełniające, które może zawierać następujące pytania:

 • Jak oceniasz nasz produkt w porównaniu do konkurencji?

 • Jak byś się czuł, gdybyś musiał przestać używać naszego produktu?

 • Czy poleciłbyś nasz produkt innym?

 • Jak wyglądało Twoje doświadczenie z [new feature]?

 • Czy możesz zgłosić problemy, które psują Twoje doświadczenia z nami?

Pytania do ankiety UX

Ankieta UX jest jedną z najbardziej popularnych metod badań UX, która pozwala uzyskać zarówno jakościowy, jak i ilościowy wgląd od Twoich użytkowników. Należy przeprowadzić badania UX na wszystkich etapach podróży klienta, aby zidentyfikować, co blokuje użytkowników przed postępem.

badanie ux

Przykład badania In-app UX.

Zadaj te pytania, aby uzyskać ogólne informacje o produkcie i wprowadzić zmiany w projekcie aplikacji:

 • Czy jest coś, co według Ciebie nasz produkt mógłby robić lepiej?

 • Jak bardzo jesteś zadowolony z wydajności/stabilności naszego produktu? (skala)

 • Szukamy rozwiązania[problemu x] – w jaki sposób rozwiązanie tego problemu za pomocą naszego produktu byłoby dla Państwa pomocne?

 • Jak oceniasz przydatność naszego produktu? (skala)

 • Jak ten projekt wpływa na Twoje samopoczucie? (wybór wielokrotny + pole tekstowe)

 • Jak łatwo było wykonać zadanie x? (skala)

Zadawaj te pytania, aby uzyskać informacje zwrotne na temat poszczególnych funkcji/produktów wprowadzanych na rynek:

 • Jak ta funkcja rozwiązuje Twój problem/pomaga w osiągnięciu Twoich celów? Dlaczego lub dlaczego nie?

 • Czy byłeś w stanie osiągnąć pożądany rezultat dzięki naszemu produktowi/funkcji? Dlaczego lub dlaczego nie?

Pytania dotyczące doświadczenia w obsłudze klienta

 • Czy przedstawiciel pomocy technicznej był w stanie rozwiązać problem?

 • Czy jesteś zadowolony z pomocy, jakiej udzielił Ci nasz zespół wsparcia?

 • Jak oceniasz swoje doświadczenie z {członkiem zespołu}?

ankieta w aplikacji

Ankieta doświadczenia w obsłudze klienta przykład.

Pytania do ankiety programu beta

Podczas pracy nad nowymi funkcjami wdrażasz beta testy, aby uzyskać cenne spostrzeżenia na temat swoich funkcji, dzięki czemu Twój zespół programistów może pracować nad ich ulepszeniem. Oto kilka pytań, które możesz wdrożyć, aby uzyskać lepszą informację zwrotną:

 • Jak oceniasz nasz program beta?

 • Czy łatwo było Ci poznać swoje obowiązki jako testera?

 • Jak łatwo można było zgłosić napotkane problemy?

 • Czy masz jakieś sugestie lub uwagi dotyczące naszego programu beta?

 • Jak oceniasz naszą nową funkcję? Czy masz jakieś sugestie, jak możemy to poprawić?

Pytania do ankiety Churn

Ankiety Churn to sposób na zebranie informacji zwrotnej od użytkowników po tym, jak zdecydują się anulować lub obniżyć swój plan abonamentowy. Celem stosowania ankiet dotyczących rezygnacji jest zebranie informacji zwrotnych od klientów, dzięki którym można działać w celu ulepszenia produktu i zmniejszenia rezygnacji.

Przykładowe pytania ankiety Churn to:

 • Jaki jest główny powód usunięcia konta?

 • Dlaczego zdecydowałeś się zrezygnować z subskrypcji?

 • Co skłoniło cię do usunięcia konta?

Nie zapomnij zostawić strony na pytania otwarte, aby użytkownicy mogli napisać swoimi słowami, dlaczego odwołali.

badanie churn

Przykład badania Churn.

 

Twórz i projektuj ankiety z Userpilot!

ZOSTAW DEMO
 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa

Jak Userpilot może pomóc Ci w przeprowadzaniu ankiet w aplikacji

Jeśli szukasz szybkiego i łatwego sposobu na wdrożenie różnego rodzaju mikro ankiet i doświadczeń dla swojego produktu, nie szukaj dalej.

Userpilot został zaprojektowany dla Ciebie. Userpilot to potężna platforma do przyjmowania produktów, która umożliwia szybkie budowanie spersonalizowanych, elastycznych, kontekstowo istotnych doświadczeń w aplikacji skierowanych do różnych segmentów użytkowników – wszystko bez pisania linii kodu.

Zaletą korzystania z Userpilot do zbierania opinii jest to, że możesz lepiej kontrolować, kto widzi ankiety, ale także możesz natychmiast wykorzystać zebrane dane do segmentacji swojej bazy użytkowników i uruchomić odpowiednie doświadczenie dla nich.

Jednak Userpilot obsługuje tylko aplikacje webowe/desktopowe, więc nie będziesz mógł stworzyć pytań do ankiety dla użytkowników aplikacji mobilnych.

Tworzenie i dostosowywanie ankiet w aplikacji

Dzięki Userpilot możesz budować i wyzwalać mikroankiety w aplikacji, takie jak klasyczna ankieta PMF lub podobne i mieszać pytania typu multi-choice i open-ended, aby zebrać konkretne insighty.

Ponadto możesz zbierać i śledzić(NPS) w aplikacji dzięki wbudowanemu widgetowi NPS, który pozwala w pełni dostosować wygląd i odczucia ankiety, a także ustawić częstotliwość wyzwalania i konkretne kierowanie.

Wysyłanie ankiet do grupy docelowej

Z Userpilot możesz być odpowiedzialny za to, kto i kiedy otrzymuje dany typ ankiety, dzięki zaawansowanym możliwościom segmentacji, i oczywiście możesz wykorzystać odpowiedzi do segmentacji swoich odbiorców.

Co więcej, jeśli Twoi użytkownicy dają Ci niski wynik NPS, ponieważ uważają, że brakuje Ci krytycznej funkcji (którą w rzeczywistości już masz), możesz uruchomić interaktywny spacer prowadzący ich do znalezienia i zbadania tej funkcji.

Odpowiedzi na ankietę Tag NPS

Możesz analizować wyniki NPS, odpowiedzi tagów i używać danych do tworzenia konkretnych segmentów użytkowników. Przeanalizuj też szczegółowo informacje zwrotne z ankiety:

Wniosek

Badania aplikacji to pojedynczy, najbardziej skuteczny i wyrafinowany sposób poprawy doświadczeń użytkowników i rozwoju produktu, wraz z niezliczonymi korzyściami.

Teraz, gdy wiesz już wszystko o pytaniach ankietowych w aplikacji, od tego czym są i jak je wdrożyć, będziesz potrzebował narzędzia, które będzie w stanie to zrobić.

Pod koniec dnia, to jak dostosujesz się do informacji zwrotnych od użytkowników może uczynić lub złamać twój przyszły wzrost. Jeśli chcesz zacząć zbierać opinie od użytkowników lub zbudować ankietę NPS bez pisania ani jednej linijki kodu to czas na demo Userpilota już dziś!

Wypróbuj Userpilot do przeprowadzania ankiet w aplikacji już dziś!

ZOSTAW DEMO
 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa

 

previous post next post