The Ultimate Guide To New Feature Announcement In SaaS

Po opracowaniu i wprowadzeniu na rynek nowej funkcji produktu, następnym krokiem jest skłonienie użytkowników do korzystania z niej, prawda? W tym miejscu pojawia się zapowiedź nowej funkcji.

Ogłoszenia o nowych funkcjach są koniecznością, jeśli chcesz, aby Twoi użytkownicy wiedzieli, jakie aktualizacje lub nowe wydania istnieją w Twoim produkcie. Jest to kluczowe, ponieważ pomaga im w szybszej adopcji funkcji.

Ale jak zrobić te ogłoszenia prawidłowo, aby mieć pewność, że są one widoczne w odpowiednim czasie i przez odpowiedniego klienta? W tym wpisie na blogu omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o ogłoszeniach nowych funkcji w swojej aplikacji.

Zanurzmy się głęboko!

TL;DR

 • Ogłoszenie o nowej funkcji pomaga przekazać informacje o funkcjach produktu i jego nowej wersji aktywnym klientom, tym, którzy zrezygnowali, lub przyciągnąć potencjalnych klientów.
 • Ma to wiele zalet, ponieważ pomaga w odkrywaniu produktów i funkcji. To z kolei zwiększa wskaźnik adopcji i zmniejsza rezygnację.
 • Aby zaplanować udane ogłoszenie nowej funkcji, zespoły produktowe muszą mieć określony cel, który chcą osiągnąć przy każdym ogłoszeniu i zaplanować wiele kanałów(powiadomienia w aplikacji, wpis na blogu, itp.). Oprócz tych, należy również segmentować swoją publiczność, aby upewnić się, że ogłoszenia wychodzą tylko do tych, którzy rzeczywiście potrzebują ich bez zakłócania innych odbiorców.
 • Dobre ogłoszenie fabularne jasno pokazuje korzyść dla czytelnika, ma wyraźne CTA i wykorzystuje różne formy treści, takie jak gif czy wideo.
 • Istnieje kilka kanałów, którymi można wysyłać te wiadomości. Podczas gdy powiadomienia w aplikacji są najbardziej powszechne, inne, takie jak posty w mediach społecznościowych, e-maile, informacje prasowe, posty na blogu itp. mogą być również świetnymi metodami w zależności od celu, który masz nadzieję osiągnąć dzięki swojej funkcji /wprowadzeniu produktu.
 • Włączając te kanały ogłaszania funkcji jako część swojej strategii marketingowej, masz pewność, że Twoja ciężka praca się opłaci i budowanie/uruchamianie nowych funkcji nie pozostanie niezauważone.
 • Userpilot sprawia, że ogłaszanie nowych funkcji jest bardziej efektywne. Dzięki Userpilot możesz badać swoich klientów na temat preferowanych nowych funkcji, tworzyć różne wzorce UI/UX i segmentować swoich odbiorców, aby dostarczyć właściwy komunikat we właściwym czasie. Zarezerwuj demo, aby wypróbować Userpilota już dziś!

 

Wypróbuj najlepsze narzędzie do ogłaszania nowych funkcji dla Twojego SaaS już teraz!

ZOSTAW DEMO

 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa

Co to jest zapowiedź nowej funkcji?

Ogłoszenie nowej funkcjonalności to pierwszy etap onboardingu nowej funkcjonalności. To sposób, w jaki powiadamiasz zarówno zwolnionych, jak i aktywnych klientów o zmianach w Twoim produkcie.

Zmiany te mogą być zarówno zupełnie nowymi funkcjami, jak i aktualizacjami poprzednich, i mogą mieć formę zarówno krótkich wiadomości, takich jak powiadomienia w aplikacji, jak i dłuższych wiadomości, takich jak notatki o wydaniu lub posty na blogu.

Dlaczego zapowiedzi nowych funkcji są ważne?

Opracowanie nowej funkcji to tylko część pracy. Jeśli ją stworzysz, Twoi użytkownicy (i potencjalni klienci) nie tylko ją znajdą i wykorzystają. Trzeba dać im znać, że takie rozwiązania istnieją i pokazać, jak mogą wykorzystać te funkcje.

Nowe wersje funkcji pomagają zwiększyć
odkrywanie funkcji
oraz
wskaźniki wykorzystania funkcji
pozwalając użytkownikom szybko znaleźć najbardziej przydatne dla nich funkcje.

Ogłoszenie nowej funkcji może być również dobrym źródłem przyciągania
nowych użytkowników
do swojego produktu, ostrzegając potencjalnych użytkowników o tym, że Twoje rozwiązanie może być dla nich dobre. Te publiczne zapowiedzi funkcji zachęcają potencjalnych klientów do wypróbowania Twojego produktu.

Wreszcie, ważne jest, aby ogłosić nowe funkcje, aby ponownie zaangażować
zrezygnowanych użytkowników
którzy mogli opuścić Twój produkt z powodu braku jakiejś funkcji.

Jednak, aby uzyskać najlepsze wyniki z ogłoszeń o funkcjach, musisz wiedzieć, kiedy je wysyłać i w jaki sposób, aby napędzić przyjęcie nowych funkcji.

Jak tworzyć zapowiedzi nowych funkcji, które napędzają adopcję

Jeśli chodzi o pisanie zapowiedzi nowej funkcji/produktu, istnieje kilka najlepszych praktyk, które należy uwzględnić, aby upewnić się, że wiadomość jest jasna i natychmiast pokazuje korzyści dla użytkownika.

Niektóre najlepsze praktyki copywritingu, które należy stosować, są następujące:

 • Pokaż korzyści z nowej funkcji i jak pomaga ona użytkownikowi w wykonywaniu pracy.
 • Dostosuj wiadomości in-app w oparciu o różne segmenty klientów.
 • Dostosuj ogłoszenia o funkcjach do strategii wprowadzania użytkowników.
 • Dodaj CTA, aby powiedzieć użytkownikowi, co ma zrobić dalej. Skup się na jednym działaniu, którego oczekujesz od nich: jest to zazwyczaj ”Wypróbuj” lub ”Dowiedz się więcej”.
 • Użyj obrazów, ikon, gifów lub mikrofilmów, aby uatrakcyjnić ogłoszenie.
 • Upewnij się, że pozostajesz w zgodzie z projektem swojej marki, aby Twój przekaz był łatwo rozpoznawalny.

Jak stworzyć odpowiednią strategię ogłaszania funkcji

Dodając nowe funkcje, poprawisz jakość swojego produktu i dodasz wartość dla swoich klientów, ale te korzyści nie zostaną zrealizowane bez odpowiednich zapowiedzi. Zobaczmy, z czego składa się prawidłowa strategia ogłaszania funkcji.

Określenie celu

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest ustalenie, jaki cel chcesz osiągnąć dzięki temu ogłoszeniu fabularnemu. Czy chcesz, aby Twoi dotychczasowi klienci odkrywali i adoptowali funkcje? Chcesz przyciągnąć nowych klientów do swojego produktu? Czy chcesz ponownie zaangażować użytkowników, którzy odeszli z powodu braku pewnych funkcji?

Nakreślając pożądany cel, będziesz mógł zdecydować o najlepszym formacie i czasie pokazania zapowiedzi nowej funkcji.

Na przykład, jeśli chcesz ogłosić funkcję, o którą istniejący użytkownicy prosili od dłuższego czasu, i jeśli jest to coś, co może odróżnić Cię od konkurencji, to najbardziej sensowne jest użycie wielu kanałów do ogłoszenia funkcji. Ogłoszenie publiczne w mediach społecznościowych przyciąga potencjalnych klientów do Twojego produktu, natomiast wiadomości w aplikacji lub e-maile z zapowiedziami funkcji pomagają dotrzeć do obecnych klientów.

Pamiętaj, że Twoje cele muszą być SMART.

Ramy wyznaczania celów SMART.

Ramy wyznaczania celów SMART.

Wybierz swoją grupę docelową

Twój produkt prawdopodobnie służy wielu personom użytkowników i może być używany w kilku przypadkach. Targetuj użytkowników, aby wysłać właściwy komunikat do odpowiedniej grupy odbiorców, zamiast przytłaczać wszystkich wiadomościami i szczegółami funkcji, które mogą nie być dla nich przydatne. Jest to najlepsza praktyka podczas robienia ogłoszeń o funkcjach w aplikacji.

Dzięki narzędziu do wdrażania i przyjmowania użytkowników, takim jak Userpilot, możesz segmentować użytkowników w oparciu o wiele atrybutów, takich jak korzystanie z produktu i zaangażowanie, niestandardowe zdarzenia, odpowiedzi na ankiety, NPS itp.

Segmentacja Userpilot

Wykorzystaj zaawansowaną segmentację Userpilota.

Segmentuj swoich odbiorców jak tylko chcesz!

ZOSTAW DEMO

 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa

 

Wybierz kanały zapowiedzi nowych funkcji

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Twój cel określi kanał używany do ogłoszenia nowej funkcji. Są to różne rodzaje:

 • Ogłoszenia w aplikacji dla obecnych użytkowników.
 • Komunikaty e-mailowe, aby przywrócić spalonych klientów.
 • Zapowiedzi w kanałach własnych: artykuły na blogu, oraz posty w mediach społecznościowych.
 • Inne kanały ogłoszeń: informacje prasowe, oraz informacje o nowych funkcjach dla potencjalnych użytkowników.

Testy A/B i optymalizacja komunikatów w aplikacji

Zawsze testuj każdą część swojego ogłoszenia o nowej funkcji (CTA, placementy, itp.), a także czas, w którym zostało wysłane, oraz użyty kanał.

Dzięki testom możesz sprawdzić, które komunikaty w aplikacji najbardziej angażują użytkowników i jaki rodzaj udostępniania funkcji napędza ich adopcję.

Dzięki Userpilot możesz przeprowadzić testy A/B na swoich ogłoszeniach w aplikacji, wybierając tę opcję podczas konfigurowania przepływu i łącząc go z celem.

Userpilot A/B testing.

Userpilot A/B testing.

Przetestuj A/B swoje zapowiedzi nowych funkcji z Userpilotem!

ZOSTAW DEMO

 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa

 

Ogłoszenie o nowej funkcji: Typy i przykłady

Wcześniej wspomnieliśmy, że istnieje wiele kanałów, których możesz użyć do ogłoszenia nowej funkcji.

Zróbmy głębokie nurkowanie w każdym kanale komunikacyjnym i jego korzyściach.

Zapowiedzi nowych funkcji w aplikacji

Ogłoszenia w aplikacji to najczęstszy kanał udostępniania aktualizacji produktów i premier funkcji. Niezależnie od tego, jakie inne kanały wybierzesz, in-product messaging jest kanałem obowiązkowym.

Przyjrzyjmy się kilku przykładom ogłoszenia funkcji w aplikacji.

Przykład ogłoszenia nowej funkcji w aplikacji 1 – Postify

Możesz użyć suwaka, aby zwiększyć świadomość nowych funkcji w swojej aplikacji. Działa to dobrze, dając również użytkownikowi natychmiastowy dostęp do przetestowania go.

Jedną ze wskazówek jest segmentacja klientów według tych, którzy albo prosili o daną funkcję, albo którzy będą mieli z niej największą wartość. W ten sposób każde wydanie funkcji trafia tylko do właściwego klienta, a nie do całej bazy użytkowników.

Zobacz, jak robi to Postfity:

Ogłoszenie nowej funkcji Postify.

Ogłoszenie nowej funkcji Postify.

ogłoszenie nowej funkcji w aplikacji przykład 2 – Miro

Miro to platforma wizualna, która wykorzystuje release notes bezpośrednio w produkcie.

Jest modal aktualizacji, który pokazuje się po zalogowaniu. Z tego miejsca istniejący klient może zobaczyć nowe funkcje i aktualizacje produktu oraz przeczytać pełną informację o wydaniu po kliknięciu na CTA “open changelog”.

Nikt jednak nie chce czytać pełnej noty o wydaniu w aplikacji. Co więcej, nie sprawdzają oni stale Twojej strony z wydaniami. Dlatego tak ważne jest korzystanie z in-app messaging, aby upewnić się, że użytkownicy nie przegapią tego, co jest dla nich ważne.

Miro in-app announcement.

Miro in-app announcement.

Przykład ogłoszenia funkcji w aplikacji 3 – Figma

Modale UI są świetne dla wielu typów ogłoszeń i działają całkiem dobrze, aby wprowadzić istniejących użytkowników do nowej funkcji. Ponieważ modale są zwykle postrzegane jako natrętne, sensowne jest użycie tego raz i wymieszanie go z innymi wiadomościami w aplikacji, aby upewnić się, że odpowiedni użytkownicy odkryją i przyjmą tę funkcję.

Oto dobry komunikat o wydaniu funkcji od Figmy; świetny obrazek, który pokazuje jak działają nowe funkcje plus ich CTA prowadzi do notki o wydaniu lub skłania użytkowników do zaangażowania się na miejscu.

Ogłoszenie nowej funkcji Figma.

Ogłoszenie nowej funkcji Figma.

Wiadomości e-mail z ogłoszeniami o nowych funkcjach

Emailowe zapowiedzi funkcji są dobre nie tylko do docierania do obecnych klientów. Mogą one być wykorzystane do ponownego zaangażowania spalonych użytkowników, którzy opuścili, ponieważ brakowało pewnych funkcji.

Użyj ankiet churn, aby uzyskać informacje zwrotne od takich użytkowników, dlaczego odeszli. Możesz również poprosić ich o podzielenie się bardziej dogłębnymi szczegółami wyjaśniającymi funkcje, których oczekują.

Z tego można zbudować listę osób, które chcą konkretnej funkcji, a następnie określić, czy jest to coś, co warto zbudować. Nie zapomnij również zapytać ich o zgodę na otrzymywanie e-maila z zapowiedzią funkcji, jeśli ją zbudujesz.

Przykład ogłoszenia nowej funkcji przez e-mail – Asana

Asana wykorzystuje ogłoszenia mailowe jako sposób na ponowne zaangażowanie swoich nieaktywnych użytkowników.

Ogłoszenie mailowe Asana.

Ogłoszenie mailowe Asana.

Możesz również użyć tej strategii, aby przyciągnąć użytkowników, którzy odpadli, ponieważ twój produkt był buggy lub powolny. Podobnie jak Asana, możesz wysłać aktualizacje e-mail do takich użytkowników, informując ich, że problem jest już naprawiony.

Przykład ogłoszenia nowej funkcji w e-mailu – Miro i zoom

Mówiłem już o Miro ‘co nowego’ w sekcji ogłoszeń w aplikacji, ale oto jak używają product launch announcement email too.

Poniższy przykład to email z zapowiedzią nowej funkcji, który pokazuje, że jeden krótki komunikat nie wystarczy – zawsze trzeba mieć strategię i sekwencję komunikatów na różnych kanałach.

Ich temat maila jest krótki i słodki, pokazując korzyści z nowej funkcji (integracja z Zoom).

Ogłoszenie mailowe Miro i Zoom.

Ogłoszenie mailowe Miro i Zoom.

Zapowiedzi nowych funkcji na blogu

Posty na blogu to świetny sposób, aby nie tylko ogłosić nowe funkcje, ale także opowiedzieć historię, która za nimi stoi. Możesz opisać inspirację do stworzenia danej funkcji, użytkowników lub przypadki użycia, które skorzystają z niej w większym stopniu, edukować użytkowników na temat jej działania, a nawet zawrzeć studia przypadków, które pokazują, jak ważna jest ta nowa funkcja dla podróży użytkowników.

Uruchom tego typu artykuły na blogu po przyjęciu nowych funkcji, aby upewnić się, że działa i jest potrzebna. Możesz wtedy wykorzystać blog jako kanał do pozyskiwania nowych klientów.

Przykład ogłoszenia o funkcji wpisu na blogu – Userpilot

Oto przykład z Userpilot, nie do końca nowa funkcja, ale ważna aktualizacja skierowana do przedsiębiorstw, dla których bezpieczeństwo jest ważne. Chcieliśmy mieć pewność, że przekaz dotrze do większego grona odbiorców, włączając do niego potencjalnych klientów, a nie tylko tych obecnych.

Wpis na blogu Userpilot

Userpilot ogłasza nowe aktualizacje poprzez wpis na blogu.

Ogłoszenia nowych funkcji w mediach społecznościowych

Media społecznościowe to kolejny kanał wtórny, który jest przydatny w docieraniu do członków grupy docelowej (poza aktywnymi klientami).

Spróbuj skupić się na udostępnianiu ważnych wydań funkcji, zamiast stale aktualizować publiczność z drobnymi aktualizacjami.

Media społecznościowe to świetny kanał, ponieważ pozwala na eksperymentowanie z różnymi formatami treści. Możesz użyć filmów, gifów, popularnych memów itp. oraz różnych kanałów mediów społecznościowych, aby ogłosić nowe funkcje produktu i uzyskać dostęp do opinii użytkowników w czasie rzeczywistym.

Przykład ogłoszenia nowej funkcji w mediach społecznościowych – Asana

Asana wykorzystała wideo na LinkedIn, aby ogłosić nową funkcję. Filmy to dobry sposób, aby podkreślić, jak działa dana funkcja i zachęcić potencjalnych klientów do jej wypróbowania.

Ogłoszenie w mediach społecznościowych Asana

Asana wykorzystuje swoje media społecznościowe do ogłaszania nowych funkcji.

Kanały zewnętrzne zapowiedzi nowych funkcji

Istnieje kilka zewnętrznych kanałów, które pomogą Ci ogłosić nowe funkcje lub przekazać aktualizacje produktu nie tylko Twoim obecnym klientom, ale także potencjalnym.

Te różne kanały to:

 • Społeczności internetowe: Zazwyczaj na Slack’u lub w mediach społecznościowych. jeśli masz swoje lub należysz do społeczności ze swoją grupą docelową, może to być platforma do ogłoszenia funkcji.
 • Ogłoszenia: Płatne ogłoszenia czy to w sieci czy w mediach społecznościowych pomagają dotrzeć do większej grupy potencjalnych klientów.
 • Informacje prasowe: Robi się to przy wprowadzaniu na rynek nowego produktu.

 • Webinaria
  : Do wprowadzania obecnych użytkowników w nowe funkcjonalności Twojego produktu i pozyskiwania nowych użytkowników.
 • Zapowiedzi stron internetowych: Strony internetowe lub landing pages powinny dostarczać Twoją unikalną propozycję wartości (UVP). Możesz również zademonstrować wartość, jaką Twoi użytkownicy mogą uzyskać dzięki nowym funkcjom.
 • Product Hunt: Do celów akwizycyjnych, gdy albo prezentujesz nowy produkt, albo dużą premierę.

Przykład notatki o wydaniu kanału zewnętrznego – Poptin

Product Hunt to duża platforma do udostępniania i odkrywania produktów. Pomaga to osobom spoza bazy użytkowników znaleźć produkt lub nowe funkcje i może zwiększyć szanse na przyjęcie i pozyskanie produktu.

Jest on najczęściej wykorzystywany do ogłaszania nowych produktów lub do dużej premiery produktu, która może przyciągnąć nowe spojrzenia na Twoją markę.

Oto przykład z Poptin, który wymienia nowe funkcje i ulepszenia w ich notatkach do wydania produktu 2.0.

Ogłoszenie nowej funkcji.

Ogłoszenie nowej funkcji.

Jak skutecznie ogłaszać nowe funkcje w aplikacji za pomocą Userpilota

Userpilot to platforma do przyjmowania produktów, ale nie oznacza to, że jej zastosowanie ogranicza się do tego, jak już zbudujesz produkt. Możesz łatwo wykorzystać go do tworzenia ogłoszeń wewnątrzproduktowych. Dowiedzmy się więcej o jego funkcjonalności.

Twórz różne wzorce UI/UX w aplikacji, aby ogłosić nowe funkcje

Nie możesz oczekiwać, że Twoi klienci natkną się na nowe funkcje w trakcie swojej podróży.

Etykiety narzędzi i hotspoty to dwa potężne narzędzia w Twoim arsenale, które pomogą zwrócić uwagę użytkowników dokładnie tam, gdzie trzeba i stymulować odkrywanie funkcji.

etykietę narzędziową przedstawiającą nowe funkcje

Użyj etykiety narzędziowej, aby zaprezentować nowe funkcje w aplikacji.

W przypadku dużych ogłoszeń możesz zbudować banery, modale lub wysuwane okna, aby przykuć uwagę swoich obecnych klientów.

Baner prezentujący nową funkcję

Używaj banerów i modali do prezentowania nowych funkcji.

Segmentuj klientów, aby prawidłowo ogłosić swoją funkcję

Nie wystarczy zakładać, że użytkownicy po prostu zauważą nowe funkcje: musisz poinformować konkretne segmenty o funkcjach, które są dla nich istotne i o ich doświadczeniach związanych z wprowadzaniem użytkownika.

Dzięki Userpilot możesz wyświetlać komunikaty wewnątrzproduktowe do określonych segmentów użytkowników bez bombardowania aktywnych użytkowników informacjami, których nie potrzebują.

Zaawansowana segmentacja Userpilota

Zaawansowana segmentacja Userpilota.

Można pokroić w kostkę określone grupy użytkowników na podstawie aż sześciu różnych kryteriów:

 • Dane użytkownika (w tym nazwa, id, plan, typ urządzenia, data rejestracji i ogromna ilość innych).
 • Dane firmy.
 • Indywidualne wykorzystanie funkcji.
 • Segmenty istniejące wcześniej.
 • Profile zaangażowania (w tym specyficzne dla UI, jak listy kontrolne “w trakcie”).
 • Informacje zwrotne od użytkowników (np. teraz będziesz mógł błyskawicznie dotrzeć do segmentu użytkowników, którzy skarżyli się na konkretny błąd w ankiecie i bezpośrednio poinformować ich, kiedy zostanie on naprawiony).

Zbieraj opinie klientów za pomocą ankiet w aplikacji

Upewnij się, że nowe funkcje, nad którymi pracujesz, są oczekiwane przez Twoich użytkowników. Dzięki ankietom Userpilot w aplikacji możesz zbierać prośby o funkcje i pracować nad budową kolejnej funkcji produktu, aby zapewnić sukces klientów.

Wybierz, kiedy i gdzie w Twojej aplikacji jest sens uruchamiać ankiety i dostosuj je do swojego brandingu.

ankieta w aplikacji

Twórz i dostosowuj ankiety w aplikacji bez kodu dzięki Userpilot.

Wniosek

Jeśli churn jest wrogiem firm SaaS, to adopcja jest rozwiązaniem. Ale przyjęcie produktu i przyjęcie funkcji nie dzieje się tak po prostu, zamierzona publiczność musi je znaleźć i użyć. Dlatego plan ogłoszenia nowej funkcji/produktu nie może być ignorowany przez Twój zespół produktowy.

Dzięki Userpilot możesz zakomunikować klientom swoją kolejną premierę za pomocą naszych różnorodnych kanałów wiadomości w aplikacji. Zarezerwuj demo z naszym zespołem i zacznij działać!

Wypróbuj najlepsze narzędzie do ogłaszania nowych funkcji w aplikacji już teraz!

ZOSTAW DEMO

 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa

 

 

previous post next post