7 najlepszych narzędzi SaaS Analytics z 2023 r.

Firmy SaaS rozwijają się na danych. Ale same dane nie mają większego sensu. To właśnie tutaj
oprogramowanie analityczne
wkracza do akcji. Narzędzia analityczne pomagają firmom SaaS w generowaniu użytecznych wniosków z gromadzonych danych, które następnie napędzają ich decyzje.

Ale jakie dane powinieneś analizować i w jaki sposób?

W tym poście przełamiemy oprogramowanie analityczne, które każda firma SaaS potrzebuje, aby zrozumieć ich nabywcę i personę użytkownika, perspektywy, użytkowników i metryki przychodów i zdrowia firmy.

Powiemy Ci także, na jakie punkty danych i metryki powinieneś zwrócić szczególną uwagę i jak je śledzić za pomocą wymienionego tu oprogramowania analitycznego SaaS!

TL;DR

 • Zamiast szukać platformy analitycznej SaaS, która zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby analityczne, poszukaj narzędzi, które specjalizują się w konkretnych aspektach SaaS, takich jak działania marketingowe, zachowania użytkowników czy nawet przychody.

 • Google Analytics
  pomaga firmom SaaS lepiej zrozumieć odbiorców ich strony internetowej poprzez śledzenie szeregu działań odwiedzających.
 • NapoleonCat pozwala mierzyć i analizować aktywność użytkowników, natomiast Brand24 śledzi wzmianki o Twojej marce na platformach społecznościowych.
 • Produkt i zachowanie klienta Narzędzia analityczne SaaS zapewniają wgląd, który może pomóc w analizie zachowań użytkowników w całej podróży użytkownika.
 • Heap to wszechstronna platforma analityki produktu, która śledzi wszelkiego rodzaju interakcje użytkowników w aplikacji i pomaga odpowiedzieć na pytanie – co się dzieje?

 • Userpilot
  to bezkodowa platforma onboardingowa, która jest dość przydatna do średnioterminowej analityki użytkowników, która ułatwia interpretację i śledzenie danych dotyczących zachowań użytkowników dzięki zastosowaniu predefiniowanych celów.
 • FullStory śledzi interakcje użytkowników i tworzy lejki, aby pomóc Ci obserwować, jak Twoi użytkownicy zachowują się w każdym lejku.
 • Profitwell to genialne narzędzie analityczne freemium SaaS, które pozwala śledzić przychody, wzrost użytkowników i wspólne metryki SaaS.
 • Kilka ważnych wskaźników KPI, które możesz śledzić dla swojego biznesu SaaS to ARPU, MRR, ARR, wskaźnik Expansion MRR, wskaźnik Churn MRR, Churn, LTV: CAC, oraz Wskaźnik utrzymania użytkownika.
 • Błyskawicznie reaguj na analizy użytkowników, budując doświadczenia w aplikacji z Userpilotem. Zarezerwuj demo, aby dowiedzieć się więcej!

Wypróbuj Userpilot dla swojego SaaS już teraz!

ZOSTAW DEMO

 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa

 

Co to jest analityka SaaS?

Firmy SaaS wykorzystują analitykę SaaS do śledzenia danych o klientach na wszystkich etapach ich podróży i podejmowania mądrzejszych, opartych na danych decyzji.

Analityka SaaS pomaga firmom zrozumieć zachowania użytkowników, zmniejszyć rezygnację z usług poprzez zrozumienie przyczyn rezygnacji klientów, zwiększyć zaangażowanie użytkowników w każdym punkcie styku, a ostatecznie zwiększyć wskaźniki retencji.

Jakich typów oprogramowania analitycznego potrzebują firmy SaaS?

Nie ma jednego uniwersalnego oprogramowania, które zapewnia analitykę każdego aspektu działalności SaaS. Można znaleźć konkretne oprogramowanie wyspecjalizowane do odkrywania konkretnych punktów danych w biznesie subskrypcyjnym, w tym:

Firmy SaaS potrzebują narzędzi analityki marketingowej, aby kształtować swoje strategie marketingowe i skutecznie docierać do potencjalnych klientów. Obejmuje to śledzenie aktywności użytkowników zarówno internetowych, jak i społecznościowych.

Narzędzia do analizy produktów i zachowań użytkowników pomagają śledzić podróże użytkowników, problemy UX i inne.

Ponownie, jeśli musisz zmierzyć wpływ finansowy i wykonalność swoich decyzji biznesowych SaaS, narzędzia do analizy przychodów są przydatne.

Poznajmy bardziej szczegółowo różne narzędzia analityczne SaaS.

Narzędzia analityki marketingowej dla SaaS

Narzędzia analityki marketingowej pomagają firmom SaaS w tworzeniu strategii marketingowych opartych na danych. Wybranie odpowiedniego narzędzia analityki marketingowej może pomóc w odpowiedzi na następujące pytania:

 • Kto odwiedza Twoją stronę internetową?
 • Jak Twoi goście wchodzą w interakcję z treścią Twojego bloga?
 • Gdzie Twoi goście spędzają najwięcej czasu podczas każdej sesji przeglądania?
 • Jak wielu z Twoich odwiedzających konwertuje?
 • Gdzie uzyskujesz najwięcej konwersji? Z jakich blogów? Z którego CTA?

Odpowiedzi te możesz uzyskać korzystając z oprogramowania do analizy ruchu, takiego jak Google Analytics oraz narzędzi do analizy mediów społecznościowych, takich jak NapoleonCat czy Brand24.

Oprogramowanie do analizy ruchu dla SaaS – Google Analytics

Google Analytics pomaga firmom SaaS lepiej zrozumieć odbiorców ich witryny, śledząc szereg kluczowych wskaźników aktywności użytkowników, w tym sposób, w jaki użytkownicy trafiają do witryny, gdzie nawigują i ile czasu spędzają na każdej stronie.

Google Analytics

Google Analytics.

Google Analytics posiada również funkcję śledzenia konwersji, co pozwala na śledzenie źródła każdej konwersji po ustawieniu punktów konwersji. Pomaga to w ulepszeniu wiadomości marketingowych, a połączenie tych informacji z ogólnymi danymi dotyczącymi aktywności użytkowników pomaga w tworzeniu lepszych personaliów użytkowników.

Możesz śledzić nowych użytkowników odwiedzających Twoją stronę w określonym czasie. Śledzenie nowych użytkowników co najmniej w skali miesiąca pomoże Ci zrozumieć, jak rośnie Twój ruch w sieci w czasie.

W Google Analytics można również wybrać dwa zakresy, aby porównać dane z dwóch różnych okresów w ramach tego samego interwału. Ponadto możesz śledzić źródło ruchu i medium, aby określić, które kanały akwizycji przynoszą najwięcej ruchu.

Określenie najlepszych kanałów i stron docelowych, które prowadzą do największej liczby konwersji, pomaga podkreślić treści, które najlepiej rezonują z Twoimi odbiorcami.

Chociaż Google Analytics pozwala na ustawienie celów, to nie pozwala na śledzenie skuteczności konkretnych CTA. Ale śledzenie kliknięć we wszystkie CTA jest ważne, gdy wiele CTA wskazuje na to samo miejsce, takie jak strona rejestracji Free Trial lub Demo. W takim przypadku możesz tworzyć niestandardowe zdarzenia w oparciu o odpowiednie parametry zdarzeń.

Narzędzie do analityki mediów społecznościowych dla SaaS – NapoleonCat

Twoi potencjalni użytkownicy są nie tylko na Twoim blogu czy stronie internetowej.

Użytkownicy coraz częściej wychodzą poza konwencjonalne wyszukiwarki w poszukiwaniu informacji o markach. Badania wykazały, że ponad 70% internautów wykorzystuje media społecznościowe do poszukiwania informacji o produktach, których zakupem są zainteresowani.

Co więc mogą Ci powiedzieć Twoi zwolennicy z mediów społecznościowych o Twojej personie użytkownika?

NapoleonCat pozwala mierzyć i analizować aktywność użytkowników na Twoich kontach w mediach społecznościowych na Facebooku, Instagramie, Twitterze, LinkedIn i YouTube.

Pulpit nawigacyjny NapoleonCat

NapoleonKat kreska.

Możesz śledzić swój zasięg i zaangażowanie w mediach społecznościowych i zidentyfikować swoje najlepiej działające treści. To pomaga w tworzeniu lepszych komunikatów marketingowych.

Dzięki analityce SaaS możesz również uzyskać wgląd w najlepsze czasy publikowania treści dla swoich odbiorców. Poza tym narzędzie dostarcza szczegółowych informacji o demografii Twoich odbiorców dla każdego kanału social media, pomagając Ci dowiedzieć się więcej o personach Twoich użytkowników.

Kolejną genialną funkcją jest analiza porównawcza, która pozwala monitorować konkurencję i porównywać swoje wyniki z benchmarkami branżowymi.

Narzędzie do analityki mediów społecznościowych dla SaaS – Brand24

Brand24 śledzi wzmianki o Twojej marce w serwisach społecznościowych, wiadomościach, blogach, wideo, forach, podcastach, recenzjach i innych.

Tablica rozdzielcza Brand24

Tablica rozdzielcza Brand24.

Genialne funkcje social listening w Brand24 pozwalają analizować jakość i ilość dyskusji o Twojej marce, jednocześnie pomagając Ci zdobyć wiedzę o Twoich klientach.

Oferuje również analitykę influencerów, która pomaga wybrać odpowiednich influencerów, którzy mogą najskuteczniej angażować się w Twoich klientów.

Brand24 oferuje również analizę sentymentu, aby śledzić sentymenty wzmianek i pomóc Ci lepiej zrozumieć nastawienie użytkowników do Twojej marki.

Oprogramowanie do analityki produktów i zachowań użytkowników SaaS

Dane, które zbierasz od próbnych użytkowników Twojego produktu, pomagają Ci zrozumieć, jaką wartość otrzymują użytkownicy z Twojego produktu i gdzie możesz wprowadzić ulepszenia.

Produkt i zachowanie użytkownika Narzędzia analityczne SaaS zapewniają wgląd, który może pomóc w monitorowaniu podróży użytkownika do konwersji, identyfikowaniu wąskich gardeł i niezaangażowanych użytkowników oraz śledzeniu doświadczeń klienta i wyników zdrowotnych dla każdego z segmentów.

Firmy SaaS muszą rozważyć trzy poziomy analityki produktowej, które są odpowiedzią na trzy pytania:

 • Co się dzieje?
 • Kto to robi?
 • Dlaczego to robią?

Topowe narzędzia analityczne SaaS, takie jak Userpilot, Heap i FullStory, pomagają odpowiedzieć na te pytania.

Narzędzie analityczne SaaS – Userpilot: do śledzenia zachowań użytkowników w aplikacji

Userpilot to pozbawiona kodu platforma onboardingowa, która jest bardzo przydatna do śledzenia zachowań w aplikacji. Ułatwia interpretację i śledzenie danych dotyczących zachowań użytkowników dzięki zastosowaniu predefiniowanych celów.

Pulpit nawigacyjny celów Userpilota

Ustal cele z Userpilot.

Ponieważ Userpilot śledzi zachowania użytkowników w oparciu o Twoje wcześniej zdefiniowane cele, to Ty decydujesz, na czym chcesz się skupić.

Analityka Userpilota generuje spostrzeżenia na podstawie tego, co użytkownicy robią w Twojej aplikacji. Są one oparte na niestandardowych zdarzeniach użytkownika lub “tagach funkcji”, a ty możesz “oznaczyć” funkcję na froncie swojej aplikacji internetowej.

Oznaczanie funkcji Userpilota

Oznaczaj różne elementy UI za pomocą Userpilota.

Userpilot pomaga również łatwo budować segmenty użytkowników i lejki za pomocą niestandardowych filtrów na danych o aktywności użytkowników.

Segmentacja Userpilot

Segmentacja Userpilot.

To pomaga zrozumieć każdy segment. Wgląd w działania z tych analiz może pomóc Ci zoptymalizować doświadczenia w aplikacji, aby pomóc użytkownikom zmagającym się z problemami lub popchnąć niezdecydowanych użytkowników dalej w ich podróży użytkownika.

Kolejną cenną cechą Userpilota jest możliwość tworzenia wtórnych doświadczeń onboardingowych, które mogą pomóc użytkownikom odblokować więcej wartości wzdłuż ich podróży użytkownika.

Jest to ważne, ponieważ podstawowi użytkownicy nie odkrywają pewnych funkcji samodzielnie po aktywacji. To często prowadzi do tego, że nie są w stanie znaleźć funkcji, której potrzebują, co ostatecznie prowadzi do rezygnacji.

Przepływy w ramach Userpilot

Twórz różne przepływy za pomocą Userpilota.

Analizuj zachowania klientów w aplikacji dzięki Userpilot!

ZOSTAW DEMO

 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa

 

Narzędzie analityczne SaaS – Heap: do wysokopoziomowej analizy produktów

Heap to kompleksowe rozwiązanie do analizy produktów, które śledzi wszystkie rodzaje interakcji z użytkownikami w aplikacji i pomaga odpowiedzieć na pytanie – co się stało?
co
się dzieje?

Heap umożliwia śledzenie na poziomie użytkownika i konta. Nie wymaga żadnej dodatkowej konfiguracji ani definicji zdarzeń, aby rozpocząć pracę. Możesz zacząć śledzić aktywność użytkowników już od pierwszego dnia.

Deska rozdzielcza sterty

Zrzutka na stertę.

Możesz tworzyć niestandardowe zdarzenia i używać ich w lejkach i kohortach. Heap pozwala na łączenie śledzonych danych we własne niestandardowe “wydarzenia wirtualne”.

Jeśli parametry danych lub definicje zdarzeń uległy zmianie, można również zdefiniować zdarzenia i konwersje retroaktywnie, aby nadążyć za najnowszymi aktualizacjami.

Otrzymujesz również raportowanie i analizę w czasie rzeczywistym wzdłuż wielu osi i segmentów behawioralnych. Heap jest również zoptymalizowany pod kątem aplikacji internetowych i mobilnych.

Należy pamiętać, że Heap ma ostrą krzywą uczenia się, jeśli chodzi o wiedzę na temat analityki produktu. Jednak biorąc pod uwagę jego rozbudowane funkcjonalności, warto się z nim zapoznać.

Chociaż Heap ma darmowy pakiet z nieograniczonymi licencjami użytkowników, jest on ograniczony do 1 projektu i 10k sesji miesięcznie. Ceny płatnych planów Heap zaczynają się od 1000 dolarów miesięcznie.

Narzędzie analityczne SaaS – Fullstory: do zbierania danych jakościowych

Mierzenie kliknięć i tworzenie segmentów pomaga odpowiedzieć na pytanie “co”, ale nie mówi
dlaczego
.

Jeśli chcesz zagłębić się w przyczyny każdej akcji, którą podejmuje Twój użytkownik, musisz być jej świadkiem z pierwszej ręki. W tym miejscu sprawdzają się narzędzia do nagrywania sesji, takie jak FullStory.

Tablica rozdzielcza Fullstory

Pełen rozmach.

Dzięki FullStory możesz śledzić interakcje użytkowników i tworzyć lejki. Następnie możesz obserwować, jak zachowują się Twoi użytkownicy w każdym lejku.

FullStory łączy jakościowe źródła danych, czyli nagrania sesji oraz ilościową analitykę produktową. Daje to bardziej wartościowy wgląd w zrozumienie przyczyn stojących za konkretnymi działaniami użytkowników w porównaniu do samodzielnej analizy danych ilościowych.

Rejestruje on odsłony stron i kliknięcia użytkowników, a także włącza dane o użytkownikach, aby zapewnić jak najdokładniejszą reprezentację podczas odtwarzania sesji użytkowników.

Funkcje AI i uczenia maszynowego FullStory sprawiają, że wydobywanie dokładnych wniosków z danych jest znacznie łatwiejsze. Oferuje również pulpity nawigacyjne, które można wykorzystać do wizualizacji wskaźników KPI, takich jak współczynniki konwersji po śledzeniu i obliczaniu.

Jeśli współpracujesz z zespołem nad projektem, możesz użyć integracji FullStory ze Slack, aby łatwo udostępnić sesje użytkowników swoim kolegom z zespołu.

Ale jak zawsze, jest pewien haczyk.

FullStory nie ujawnia na swojej stronie informacji o cenach. Nie oferuje darmowego planu z ograniczonym dostępem do trzech miejsc i 1000 sesji miesięcznie. Możesz również zdecydować się na 14-dniowy bezpłatny okres próbny dla jego płatnych planów.

Oprogramowanie analityczne SaaS dla przychodów

Wszystkie omówione do tej pory narzędzia analityczne pomagają śledzić aktywność użytkowników i kanały marketingowe.

Ale co z Twoimi finansami i kondycją firmy?

Pod koniec dnia wszystkie segmentacje klientów, lejki, informacje zwrotne od użytkowników i ulepszenia UX sprowadzają się do jednego pytania – czy przynosi to większe przychody?

Narzędzia do analizy przychodów, takie jak ProfitWell, mogą pomóc Ci zmierzyć wpływ Twoich działań produktowych i marketingowych na Twoje finanse.

Narzędzie do analizy przychodów – ProfitWell

Profitwell to genialne narzędzie analityczne freemium SaaS, które pozwala śledzić przychody, wzrost użytkowników i wiele wspólnych metryk SaaS.

Tablica rozdzielcza ProfitWell

ProfitWell dashboard.

Narzędzia analityczne i raportowe ProfitWell w czasie rzeczywistym pozwalają śledzić wszystko i wykorzystywać wskaźniki KPI do podejmowania świadomych decyzji. Możesz podejmować ważne decyzje na podstawie dokładnych danych o swoich klientach, konkurencji, rocznych powtarzających się przychodach i wydajności produktów.

Jego zaawansowane oprogramowanie AI pomaga uzyskać bardzo dokładne rozpoznawanie przychodów, co jest kluczowe dla firm SaaS. Pomaga to lepiej zrozumieć kanały i źródła przychodów, zmniejszając zakres spekulacji.

ProfitWell pomaga również zmniejszyć współczynnik rezygnacji, dzięki swoim wyrafinowanym algorytmom. Ułatwia on określenie optymalnych cen dla Twoich produktów i aktualizacji dzięki wykorzystaniu rzeczywistych danych o Twojej branży i trendach rynkowych.

ProfitWell oferuje swój plan ProfitWell Metrics za darmo, który pochodzi z analityki w czasie rzeczywistym i możliwości raportowania.

Możesz śledzić ważne wskaźniki, takie jak Lifetime Value (LTV), Average Revenue Per User (ARPU), Monthly Recurring Revenue (MRR), Usage Rate i inne za darmo. Oferuje również płatne plany z różnymi zestawami funkcjonalności.

Kluczowe metryki SaaS i KPI do śledzenia poprzez analitykę SaaS

Teraz, gdy omówiliśmy różne rodzaje narzędzi analitycznych, ich główne funkcje i cechy analityczne, porozmawiajmy o kluczowych wskaźnikach wydajności, które każda firma SaaS powinna śledzić, aby zwiększyć utrzymanie klientów.

 • Średni przychód na użytkownika (ARPU)

Średni przychód na użytkownika (ARPU) lub średni przychód na konto (ARPA) oznacza wysokość przychodu, jaki generuje płacący użytkownik w danym okresie.

Podobnie jak liczba użytkowników, przychody generowane przez każdego użytkownika są ważną metryką sukcesu klienta w SaaS. Celem marketingu produktowego jest nie tylko pozyskanie nowych użytkowników, ale także zwiększenie ekspansji konta, co jest mierzone za pomocą ARPU.

 • Miesięczny powtarzający się przychód (MRR)

Monthly Recurring Revenue (MRR) jest obliczany poprzez pomnożenie średniego przychodu na konto przez liczbę kont w danym miesiącu.

MRR to pierwszy krok do zrozumienia, czy Twój marketing produktowy napędza wzrost, czy nie.

 • Roczny powtarzający się przychód (ARR)

Annual Recurring Revenue (ARR) jest podobny do MRR, z tą różnicą, że uwzględnia rok zamiast interwału miesięcznego.

Obserwowanie zarówno MRR jak i ARR pomoże Ci zrozumieć, czy Twoje wysiłki generują trwałe rezultaty.

 • Stopa ekspansji MRR

Wskaźnik MRR ekspansji mówi, w jakim tempie rośniesz poprzez ekspansję konta.

Wzór na wskaźnik Expansion MRR to:

(MRR ekspansji na koniec miesiąca – MRR ekspansji na początku miesiąca) / MRR ekspansji na początku miesiąca x 100

Gdzie expansion MRR = przychód z aktualizacji w danym miesiącu + przychód z dodatków w danym miesiącu.

 • Wskaźnik Churn MRR

Wskaźnik churn MRR oznacza, ile przychodów straciłeś w danym przedziale czasu z powodu churn.

Formuła obliczania Churn MRR

Wzór na Churn MRR Rate to:

(Churned MRR- Expansion MRR) / startowy MRR x 100

Gdzie Churned MRR = przychody utracone z powodu churn w danym okresie.

 • Wartość życiowa klienta (CLV lub LTV)

Wartość życiowa klienta (CLV lub LTV) to kwota, jaką firma zarabia na jednym kliencie przez cały okres jego pobytu. Reprezentuje on, jak opłacalne jest inwestowanie w pozyskanie klienta.

LTV możesz obliczyć na wiele sposobów.

Jednym ze sposobów jego obliczenia jest podzielenie średniego przychodu na konto przez wskaźnik rezygnacji.

Formuła wartości życiowej klienta

 • Stosunek wartości życiowej klienta (LTV) do kosztu pozyskania klienta (CAC)

Stosunek wartości życiowej klienta (LTV) do kosztu pozyskania klienta (CAC) pokazuje, jak skuteczny jest Twój marketing produktowy w pozyskiwaniu klientów.

Stosunek LTV do CAC poniżej 1 oznacza, że wydajesz więcej pieniędzy na pozyskanie klientów niż wynosi przychód, który od nich otrzymujesz. To jest nie do utrzymania i żadna firma nie może tego długofalowo wspierać.

Chociaż nie ma magicznej liczby, zdrowy stosunek LTV do CAC w SaaS można uznać za taki, który jest 3 razy lub więcej niż twój koszt pozyskania klienta.

 • Wskaźnik utrzymania klienta (CRR)

Musisz spojrzeć na wskaźniki retencji użytkowników w różnych odstępach czasu. Istnieje wiele sposobów obliczania wskaźnika retencji użytkowników. Niektóre z nich to:

 • wskaźnik zatrzymania w dniu 0
 • wskaźnik zatrzymania w 1 tygodniu
 • 7-dniowy wskaźnik utrzymania zasięgu

Wniosek

Zdobycie swojej niszy wymaga od Ciebie jak najlepszego wykorzystania zebranych danych. Dzięki temu narzędzia do analizy danych SaaS są cenniejsze niż kiedykolwiek.

Dzięki narzędziom, które zebraliśmy, możesz śledzić ślady użytkowników na każdym etapie ich podróży i zrozumieć, jak angażują się w Twój produkt.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz zacząć korzystać z wglądu w aktywność użytkowników, zarezerwuj bezpłatne demo z Userpilot już dziś!

Wykorzystaj w pełni dane o klientach dzięki Userpilotowi

ZOSTAW DEMO

 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa

 

previous post next post