50+ Best User Onboarding Tools for SaaS [Updated for 2023 & Categorized]

Spójrzmy prawdzie w oczy: bez odpowiednich
narzędzi onboardingowych
nie da się zapewnić nowym użytkownikom wspaniałych wrażeń. A bez świetnego doświadczenia onboardingowego, Twoi użytkownicy nie aktywują się i rezygnują. Według TechCrunch, jeśli Twoi użytkownicy nie rozumieją Twojego oprogramowania podczas procesu onboardingu, 77% z nich nie wróci. Dlatego przygotowaliśmy listę 50 najlepszych darmowych i płatnych narzędzi do onboardingu, które pomogą Ci rozbić cele związane z aktywacją użytkowników, wzrostem produktu i przychodami.

I nie tylko: dla Twojej wygody, pogrupowaliśmy narzędzia na 9 kategorii przez różne cele, które możesz dzięki nim osiągnąć – narzędzia signup flow, oprogramowanie in-app onboarding, narzędzia email onboarding, analityka użytkowników, narzędzia do zbierania opinii użytkowników, narzędzia wsparcia klienta i sukcesu itp. – a następnie zaproponował przykładowy stos narzędzi.

Jeśli więc interesuje Cię jakaś konkretna kategoria, po prostu skocz do odpowiednich sekcji po lewej stronie tej strony!

TL;DR

 1. Istnieje kilka różnych kategorii onboarding użytkownika narzędzia:
 1. Najlepsze narzędzia do onboardingu użytkowników w poszczególnych kategoriach:1. Narzędzia do onboardingu w aplikacji:
  Userpilot
  , Appcues, Intercom.
  2. Narzędzia przepływu Singup: Auth0;
  3. Narzędzia do email-onboardingu: Customer.io, User.com
  4. Narzędzia czatu w aplikacji: Livechat, Drift.
  5. Narzędzia do wideo onboardingu: Loom; Narzędzia do webinarów: Sequel.io;
  6. Narzędzia analityczne: Hotjar, Mixpanel, Heap, Userpilot.
  7. Narzędzia bazy wiedzy: Zendesk;
  8. Narzędzia do udzielania informacji zwrotnej: Typeform, Userpilot (dla NPS).
  9. Narzędzia do obsługi klienta: Freshdesk
 2. Aby usprawnić procesy onboardingu użytkowników i obniżyć koszty, szukaj narzędzi, które natywnie integrują się ze sobą. Rozważ również narzędzia, które obejmują kilka przypadków użycia – np. onboarding użytkowników w aplikacji i poprzez e-maile, analizowanie danych o klientach oraz angażowanie klientów poprzez live chat.
 3. Oto kilka narzędzi do onboardingu użytkowników, które natywnie integrują się ze sobą:

  • Userpilot
   (dla in-app user onboarding), Intercom (dla email onboarding i in-app chat) oraz Amplitude, Mixpanel lub Heap (dla dogłębnej analityki produktu) – wszystkie posiadają natywną integrację ze sobą, aby uczynić Twój email-in-app user onboarding bezproblemowym i bardziej opartym na danych.
  • Hotjar i Zendesk – posiadają natywną integrację, która pozwoli Ci skrócić czas reakcji na opinie klientów.

  • Userpilot
   , Loom i Typeform – dzięki czemu możesz łatwo osadzić tutoriale wideo Loom i ankiety Typeform w swoim przepływie onboardingu.

4. Przykłady kompletnego stosu narzędzi SaaS user onboarding:

  • Kompletny” stos narzędzi onboardingowych dla rozwijających się firm SaaS: OAuth (signup) + Userpilot (in-app onboarding, NPS) + Intercom (email onboarding, in-app chat) + Wistia (video onboarding) + Sequel (webinaria) + Typeform (feedback) + Mixpanel/Amplitude/Heap (user behavior analytics) + Zendesk (Knowledge base) + Fullstory (nagrywanie sesji).
  • Stos narzędzi do onboardingu “MVP” dla startupów z budżetem: Auth0 (signup – freemium) + Intro.js (in-app, free) + MailChimp (email, freemium) + Loom (video, freemium) + Ewebinar (webinaria) + Typeform (ankiety, freemium) + Mixpanel (analytics, freemium) + Helpdesk (Knowledge Base) + LogRocket (nagrywanie sesji).

 

Wybierasz swój stos narzędzi do onboardingu użytkowników?

Zarezerwuj BEZPŁATNĄ konsultację

 • Dowiedz się więcej o Userpilot
 • Zobacz jak integruje się z innymi narzędziami

 

Narzędzia do in-app user onboarding

Prawdopodobnie pierwszym narzędziem, o którym powinieneś pomyśleć budując swój stos technologiczny narzędzi onboardingowych jest narzędzie in-app onboarding. Takie narzędzia pozwalają na budowanie wycieczek po produkcie w aplikacji, aby poprowadzić nowych użytkowników przez produkt, co znacznie zwiększa szanse na ich aktywację (i redukuje dzienny i tygodniowy odpływ). W tej sekcji omówimy zarówno narzędzia do onboardingu bez kodu, jak i “budżetowe” rozwiązania DIY, które wymagają kodowania.

Bezkodowe oprogramowanie do in-app user onboarding + narzędzia do testów A/B

oprogramowanie do obsługi użytkowników w aplikacji

Userpilot – narzędzie “wszystko w jednym” dla użytkowników


Userpilot
to potężne narzędzie onboardingowe, które pomoże Ci poprawić aktywację nowych użytkowników i zwiększyć ich adopcję. Umożliwia szybkie budowanie spersonalizowanych, elastycznych, kontekstowych doświadczeń związanych z wprowadzaniem użytkownika do aplikacji i zwiedzaniem produktów skierowanych do różnych segmentów użytkowników – wszystko to bez pisania linii kodu.

Możesz również łatwo budować i uruchamiać różne doświadczenia onboardingowe w aplikacji z różnych “bloków” (wzorców UI), takich jak przepływy ,
tooltipy
,
listy kontrolne
, centra zasobów, ankiety w aplikacji itp. dla każdego etapu podróży klienta z nim.

Userpilot pozwala budować interaktywne spac ery, które są lepsze niż tradycyjne liniowe wycieczki po produktach i znacznie poprawiają proces onboardingu.

Oto kluczowe zalety Userpilota w porównaniu z innymi narzędziami do onboardingu użytkowników w aplikacji:

 • Budujesz swoje doświadczenia onboardingowe bezpośrednio na szczycie swojego produktu – z wizualnym WYSIWYG (poprzez rozszerzenie Chrome). Jest to najprostszy na rynku sposób budowania interaktywnego onboardingu użytkownika .
 • Zapomnij o kodowaniu doświadczeń w aplikacji: Userpilot jest rozwiązaniem bez kodu i wymaga jedynie, aby Twój dev zainstalował linię javascript wewnątrz aplikacji i dla Ciebie, aby pobrać rozszerzenie chrome, które otwiera wizualny konstruktor. Nie musisz nawet prosić swoich deweloperów o przekazanie zdarzeń w aplikacji za pomocą skryptu – możesz po prostu oznaczyć je na frontendzie samodzielnie.
 • Największy wybór wzorców UI (modale, slideout, tooltipsy, hotspoty, banery) i doświadczeń onboardingowych w aplikacji (listy kontrolne, mikrosondaże, ankiety NPS, centrum zasobów w aplikacji) z dostępnych na rynku narzędzi onboardingowych dla użytkowników.
 • Wbudowane narzędzie NPS i ankiety w aplikacji do zbierania i analizowania nastrojów użytkowników, dzięki czemu możesz ulepszyć swój proces onboardingu w oparciu o rzeczywiste dane. Możesz dodać ankiety bezpośrednio do przepływu onboardingu użytkownika.
 • Userpilot pozwala śledzić kombinacje zdarzeń w aplikacji, takich jak kliknięcia, najechania i wypełnienia formularzy, a następnie analizować wszystkie te interakcje w ramach własnych niestandardowych zdarzeń, które można zbudować bez kodu lub wywołań API.niestandardowe zdarzenia w Userpilot
 • Zaawansowane
  analiza produktu
  i analityka przepływu w aplikacji, aby zidentyfikować, gdzie użytkownicy potrzebują pomocy (trendy + lejki, ścieżki i kohorty wkrótce). To może pomóc Ci lepiej zrozumieć swoich użytkowników i poprawić doświadczenie onboardingu użytkownika.
 • Zaawansowana
  segmentacja
  funkcje pozwalające na kontekstowe wyzwalanie doświadczeń w aplikacji (możesz segmentować użytkowników na podstawie danych identyfikacyjnych użytkownika, zaangażowania w aplikacji, niestandardowych zdarzeń, kliknięć, najechania, wypełnienia formularza, reakcji użytkownika, wyników NPS i innych)
 • Userpilot pozwala na usprawnienie onboardingu dzięki widgetowi wsparcia w aplikacji(Resource Center), który możesz dodać bezpośrednio w swojej aplikacji. Dodaj przewodniki w aplikacji i samouczki wideo, a także daj użytkownikom dostęp do przeszukiwania bazy wiedzy lub kontaktu z pomocą techniczną. Samoobsługa jeszcze nigdy nie była tak prosta.

Najlepszy onboarding użytkownika jest kontekstowy i odbywa się dokładnie tam, gdzie użytkownicy go potrzebują – wewnątrz Twojej aplikacji.

Ponadto – Userpilot jest jednym z najlepszych narzędzi do onboardingu użytkowników, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny [zob.
cennik
tutaj].

Zaplanuj demo z naszym zespołem i przygotuj się na zbudowanie najlepszych doświadczeń onboardingowych, jakie widzieli Twoi użytkownicy.

Ceny Userpilot

Cennik Userpilot ma trzy główne plany:

 • Traction- od $299/mo płatne rocznie dla 2500 MAU
 • Wzrost – od $499/mo płatne rocznie dla 10000 MAU
 • Enterprise – od $1000/mo płatne rocznie za 10000 MAU (dedykowana infrastruktura, SLA, priorytetowe wsparcie i więcej potrzeb przedsiębiorstwa)

Zdobądź najlepsze narzędzie in-app onboarding!

Zarezerwuj BEZPŁATNĄ konsultację

 • zrozumieć różnice
 • wybrać najlepszy

Appcues

pulpit nawigacyjny appcues

Appcues to kolejne narzędzie no-code user onboarding , które pomaga zespołom nietechnicznym śledzić i analizować wykorzystanie produktu. Możesz publikować w aplikacji wycieczki onboardingowe, ogłoszenia i ankiety dotyczące uruchomienia. W przeciwieństwie do Userpilot, funkcjonalność jest bardzo ograniczona, jeśli korzystasz z podstawowych planów (w planie “Essentials”, od 299 dolarów miesięcznie, nie masz list kontrolnych onboardingu lub launcherów, a możesz stworzyć tylko 5 segmentów użytkowników

Appcues udostępniał kiedyś szablony onboardingu, co ułatwiało korzystanie z narzędzia. Jednak zapewniała ona predefiniowany sposób myślenia o onboardingu, a jednocześnie miała wyższą cenę niż inne oprogramowanie onboardingowe. W chwili pisania tego tekstu (początek 2023 roku), Appcues usunął swoje szablony onboardingowe – nie zastępując ich tak naprawdę innym rozwiązaniem.

Appcues pozwala na łatwe zaprojektowanie przepływów onboardingowych. Sposób budowania wycieczek po produktach i innej komunikacji in-app z użytkownikami w Appcues jest taki sam jak w Userpilot – poprzez rozszerzenie Chrome, pozwalające budować bezpośrednio na Twoim produkcie (nie jest tak w przypadku każdego narzędzia – zobacz bardziej szczegółowy podział)
narzędzia in-app user onboarding tutaj.
)

Oto kilka korzyści z korzystania z Appcues:

 • Dostęp do łatwego w użyciu UI, który każdy w zespole może obsługiwać do budowania przepływów w aplikacji bez kodowania.
 • Budowanie trasy produktu w Appcues jest stosunkowo proste. Wystarczy otworzyć ich rozszerzenie chrome na górze aplikacji i zacząć budować swoje doświadczenia w aplikacji za pomocą edytora WYSIWYG. Wystarczy wybrać wzór UI i dostosować go “na żywo” lub wskazać elementy, do których chcemy np. dołączyć tooltipy.
 • Wcześniej było to jeszcze prostsze – wybierałeś jeden z jego szablonów, oni w zasadzie tworzyli za ciebie trasę produktu, a ty musiałeś tylko dostosować każdy krok. Ograniczało to możliwości personalizacji, ale było przydatne dla początkujących. Nie wiemy, czy Appcues planuje przywrócić swoje szablony.
 • Możesz również tworzyć listy kontrolne z Appcues(NIE dostępne w planie Essentials) i zachęcać użytkowników do podjęcia działań. Są one ok, ale mają ograniczoną funkcjonalność (nie mogą uruchamiać funkcji JS, ani dodawać elementów gamifikacji) w porównaniu z alternatywami, takimi jak Userpilot.
 • Śledź zaangażowanie UI dzięki eksploratorowi zdarzeń, który pozwala na tagowanie elementów bez kodowania.

Buduj niestandardowe segmenty użytkowników (do 5 w planie Essentials) w oparciu o właściwości użytkownika, przepływy, interakcje lub zdarzenia skonfigurowane w eksploratorze zdarzeń.

Pendo


Pendo to kompleksowa platforma do cyfrowej adopcji, która jest najbardziej znana z połączenia funkcji onboardingu użytkownika z narzędziem do analizy produktu, opinii w aplikacji i funkcji adopcji produktu.

Jest przeznaczony przede wszystkim dla użytkowników korporacyjnych i ma prawdopodobnie najbardziej zaawansowaną analitykę ze wszystkich narzędzi, które omawiamy w tym artykule. Ale to wszystko ma swoją cenę.

Pomimo ceny i stromej krzywej uczenia się, Pendo ma kilka plusów w porównaniu do swoich konkurentów:

 • Pendo jest znane z dobrych i łatwych w użyciu narzędzi analitycznych, takich jak Paths, Retention i Funnels. (Od Q1 2023, Userpilot będzie miał te same funkcje analityczne, z bardziej rozbudowaną funkcjonalnością). Mogą one jednak nie być konieczne, jeśli szukasz tylko oprogramowania do obsługi wycieczek.
 • Pendo posiada współdzielone narzędzie do planowania produktu, które pozwala uporządkować opinie klientów i nadać priorytet cechom o wysokiej wartości. Pomaga to utrzymać zespoły w zgodzie ze wspólnym przewodnikiem planowania funkcji.
 • Działa na aplikacjach internetowych i mobilnych, więc jeśli potrzebujesz obu, może to być dobry wybór dla ciebie.

Ma też wiele minusów:

 1. Zaskakująco dla narzędzia do prowadzenia produktu i zaangażowania, które twierdzi, że jest “wszystko w jednym”, nie możesz działać bezpośrednio na analityce użytkownika z Pendo w Pendo.To dlatego, że Pendo nie pozwala na kierowanie użytkowników segmentowanych przez zdarzenia w aplikacji z przewodnikami w aplikacji, które zbudowałeś z nim.Oto krótka lista minusów Pendo:
  • Nie pozwala również na wyzwalanie doświadczeń w oparciu o zdarzenia w aplikacji. Jest to prawdopodobnie spowodowane długiem technicznym – ale sprawia, że analityka Pendo jest całkiem NIEAKTUALNA.
  • Pendo oferuje ograniczone elementy onboardingu, co oznacza, że nie zawsze możesz stworzyć najlepsze doświadczenie dla swoich użytkowników. Jeśli chcesz mieć listy kontrolne, mogą one być dostępne tylko z Centrum Zasobów, co podważa cel ich posiadania w pierwszej kolejności.
  • Cennik Pendo dostępny jest tylko dla Ciebie, jeśli poprosisz o wycenę. Firma nie podaje na swojej stronie cen za wyższe tiery. Jednak niektóre recenzje mówią, że mają ceny zaczynające się od $20,000-$25,000 rocznie za pojedynczy produkt, i około $50,000 rocznie za pakiet mid-tier. To może być największym minusem Pendo.

  Jeśli szukasz narzędzia, które pokazuje analitykę użytkownika w czasie rzeczywistym i pozwala na uruchamianie doświadczeń w aplikacji w oparciu o zdarzenia w aplikacji i zachowanie użytkownika w czasie rzeczywistym – Userpilot oferuje te funkcje (i po niższej cenie też).

  Wycena Pendo

   

  Wycena zaangażowania Pendo

   

  Pendo posiada 4 plany cenowe podzielone na 2 tiery (“plans to get started” i “plans to grow”), oraz 2 produkty (“engage” i “adopt”). Podstawowe “plany na start” zaczynają się od 7000 dolarów rocznie, płatne tylko raz w roku. Ten plan nie ma większego sensu, ponieważ ma niezwykle ograniczone funkcje (w porównaniu do planu “Traction” Userpilota, który daje wszystkie funkcje i integracje + do 2500 MAUs za 2988 dolarów!):

  • nie NPS
  • nie Centrum Zasobów
  • brak integracji (!)
  • tylko podstawowa analitykaplan startowy pendo

  Plany “wzrostu” do tylko dostępne dla Ciebie, jeśli poprosisz o wycenę. Firma nie podaje na swojej stronie cen za wyższe tiery. Jednak niektóre recenzje mówią, że mają ceny zaczynające się od $20,000-$25,000 rocznie za pojedynczy produkt i około $50,000 rocznie za pakiet mid-tier.

Przewodnik użytkownika

Pulpit nawigacyjny dla użytkowników

UserGuiding to niedrogie, podstawowe narzędzie do przyjmowania produktów, które oferuje szereg funkcji pomagających firmom w przyjmowaniu nowych klientów i zwiększaniu stopnia przyjęcia produktu.

UserGuiding wyróżnia się w budowaniu prostych doświadczeń onboardingowych dla użytkowników. Zawiera konstruktor bez kodu, opcje segmentacji i łatwo dodawane wzorce UI, takie jak hotspoty, tooltipy i modale.

Chociaż ma również kilka innych smakołyków, takich jak centrum zasobów i analityki, mięsem tego produktu jest jego onboarding flow builder. Jeśli wszystko, czego szukasz, to stosunkowo łatwy sposób budowania prostych przepływów onboardingowych, może to być świetny wybór dla Ciebie. Jednak osoby szukające większej analityki, personalizacji lub skomplikowanych integracji powinny prawdopodobnie szukać gdzie indziej.

Jako narzędzie do onboardingu bez kodu, UserGuiding ma wiele funkcji, które pomogą Ci stworzyć przepływy onboardingowe dla Twoich nowych klientów i poprowadzić ich przez całą podróż.

Oto co otrzymasz, gdy zaczniesz korzystać z UserGuiding:

 • Twórz interaktywne spacery po produktach bez przeszkadzania programistom, ponieważ jest to rozwiązanie całkowicie pozbawione kodu.
 • Buduj listy kontrolne onboardingu i kieruj klientów do punktu aktywacji, eliminując zgadywanie, jaki powinien być następny krok.
 • Korzystaj z różnych wzorców UI, takich jak listy kontrolne, etykiety narzędziowe, modale i wysuwane okna, aby podpowiedzieć odpowiednie doświadczenie w aplikacji, dla odpowiedniej osoby, w odpowiednim czasie w jej podróży użytkownika.
 • Dodawaj emojis, gif, obrazy lub filmy, aby dostosować przepływy onboardingowe do swojej marki.
Ustalanie cen przez użytkowników

Chociaż UserGuiding jest świetnym narzędziem dla startupów, które nie mają dużo pieniędzy, aby zainwestować w narzędzie do onboardingu, ma bardzo ścisłe ograniczenia dla planu Basic.

Możesz stworzyć maksymalnie 20 przewodników, 2 listy kontrolne onboardingu i 1 centrum zasobów, tylko 1 członek zespołu, a UserGuiding branding na wszystkich wzorach UI!

Jeśli chcesz tworzyć nieograniczone przewodniki z nieograniczonymi wzorami UI bez brandingu Userguiding, powinieneś przejść do planu Professional, który kosztuje 299 USD.

Użytkownik prowadzący nowy cennikProfessional dodaje nieograniczone przewodniki, hotspoty i listy kontrolne, począwszy od $399/mo lub $299 /mo, jeśli rozliczane rocznie.

Plan korporacyjny daje Ci dostęp do wszystkiego plus spersonalizowany coaching. Od $699/mo lub $499 miesięcznie za plan roczny.

WYCIECZKI PO PRODUKTACH DOMOFONOWYCH

Prawdopodobnie znasz już Intercom, platformę conversational marketing and engagement, znaną również z oprogramowania product tour. Cóż, mają też dodatek o nazwie Intercom Product Tours

.Oprogramowanie do zwiedzania produktów: Wycieczki produktowe Intercom

Źródło:
intercom.com

Nie zrozum mnie źle. Produkt firmy Intercom jest świetny. Ale Intercom Product Tours nadaje się tak naprawdę tylko do naprawdę podstawowych wycieczek po produktach, o czym mówiliśmy we wcześniejszym blogu.

 • Obsługuje jedynie linearny onboarding – czyli serię nieinteraktywnych paneli informacyjnych jak na zdjęciu powyżej, a nie interaktywne wycieczki po produktach:Product Tour GAN Intercom linear
 • UX jest dość podstawowy, co ogranicza jak bardzo kontekstowe mogą być podane wskazówki. Nie ma na przykład modali, wysuwanych elementów, list kontrolnych czy hotspotów. Jeśli obsługujesz wiele przypadków użycia i wiele segmentów odbiorców, lub jeśli Twój produkt ma wiele różnych funkcjonalności, to takie jedno uniwersalne podejście jest problematyczne.
 • Intercom Product Tours nie obsługuje testów A/B. Jak więc sprawdzisz, czy Twój onboarding można poprawić?brak testów ab w interkomie
 • Chociaż twierdzi, że jest bez kodu, w rzeczywistości stylizacja, którą można zastosować bez kodowania CSS, jest dość ograniczona. Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad wyglądem i sposobem działania, robisz tak, aby potrzebować web developera na sprawę.

Wreszcie, Intercom Product Tours jest dostępny tylko jako dodatek do głównego produktu Intercom.

To znaczy, nie można go kupić osobno – trzeba wydać co najmniej 149 dolarów miesięcznie dodatkowo do abonamentu Intercom.

Zalety interkomu

 • Jeśli jesteś zagorzałym użytkownikiem Intercom i Twoje potrzeby onboardingowe są proste, to bezproblemowo integruje się z resztą ich narzędzi
 • Filmy bez ramek wyglądają świetnie!

Wady interkomu

 • Tylko liniowe wycieczki, brak prawdziwej interaktywności
 • Ograniczony zakres doświadczeń użytkownika
 • Stylizacja wymaga kodowania – zawsze możesz powiedzieć, czy ktoś używał oprogramowania Intercom do zwiedzania produktów, ponieważ wycieczki po produktach zawsze wyglądają tak samo…
 • Ceny wyjściowe mogą wydawać się atrakcyjne, ale rosną gwałtownie wraz z rosnącą liczbą użytkowników. Na stronie Intercom nie ma przejrzystego cennika.

Cennik wycieczek po produktach Intercom

Wycieczki po produktach Intercom są dodatkiem, więc możesz je uzyskać tylko wtedy, gdy masz już z nimi subskrypcję. (Plany cenowe Intercom są notorycznie skomplikowane i trudne do nawigacji). Podstawowy plan Starter zaczyna się od $74 i będziesz musiał zapłacić $199/mo za funkcję wycieczek po produktach.

“DIY” rozwiązania onboardingowe dla użytkowników (wymagają kodowania)

Rozumiemy, że nie każdy startup może sobie pozwolić na zakup wygodnego (ale dość drogiego) oprogramowania do onboardingu bez kodu i może potrzebować samodzielnie zakodować przewodniki do procesu onboardingu użytkownika. Spójrzmy na kilka bibliotek js, które mogą w tym pomóc.

INTRO.js (Free)

INTRO.js

Intro.js, przewodnik javascript, pozwala zaprzęgnąć tę zasadę, umożliwiając wstawienie paska postępu do przepływu onboardingowego i uzyskać użytkowników, aby faktycznie przekroczyć linię mety.

Shepherd.js

 

Shepherd.js

Biblioteka Shepherd.js to kolejna biblioteka javascript do tworzenia wycieczek po produktach, która jest wysoce konfigurowalna i pomaga w procesie onboardingu użytkownika.

W zasadzie robi wszystko to, co Intro.js, ale wciąż jest aktualizowany i opracowywany, ulinke Intro.js wydaje się (ma tyle otwartych spraw na GitHubie, że nikt na nie nie odpowiada…).

Powinieneś wybrać rozwiązanie open-source dla swojego onboardingu użytkownika, które może zaoferować wsparcie, gdy go potrzebujesz.

Narzędzia do rejestracji – do usuwania tarć z procesu onboardingu użytkowników

Jeśli nie chcesz stracić użytkowników, zanim jeszcze zarejestrują się w Twoim produkcie, Twój przepływ rejestracji powinien być tak bezproblemowy, jak to tylko możliwe. Można to osiągnąć dzięki Single-Sign On. Single sign-on (SSO) to właściwość kontroli dostępu do wielu powiązanych, ale niezależnych systemów oprogramowania. Dzięki tej właściwości użytkownik loguje się za pomocą pojedynczego identyfikatora i hasła, aby uzyskać dostęp do podłączonego systemu.

Wypełnianie długich i szczegółowych formularzy zapisu i rejestracji zawsze było nudne i czasochłonne. Nikt tego nie lubi!

Podczas budowania doświadczenia w aplikacji możesz dodać SSO, więc twoi użytkownicy będą mieli mniej formularzy do wypełnienia.

Możesz uzyskać tego rodzaju narzędzia do autoryzacji bez tarcia, aby usprawnić przepływ onboardingu użytkownika z następującymi firmami:

AuthO (Freemium)

AuthO dostarcza uniwersalną platformę uwierzytelniania i autoryzacji zarówno dla platform i aplikacji webowych, jak i mobilnych.

Jeśli mówimy o onboardingu użytkowników, AuthO nie tylko pomoże Ci poprawić konwersję rejestracji dzięki prostym rozwiązaniom logowania, ale także zabezpieczy Twoje API i zapobiegnie złośliwym logowaniom.

Dzięki AuthO skrócisz czas potrzebny użytkownikom na ukończenie procesu rejestracji oraz bezpiecznie przechwycisz i utrzymasz ich dane.

AuthO wspiera wszystkie języki programowania, więc nie ma znaczenia czy zbudowałeś swoją aplikację w C#, Javie czy Angular.

Jest on oparty na modelu freemium i zaczyna się od 0 dolarów miesięcznie do 850 dolarów miesięcznie dla 50.000 stałych aktywnych użytkowników.

Ze względu na swoją elastyczność i model freemium, AuthO jest odpowiedni zarówno dla małych i średnich firm, jak i dużych przedsiębiorstw.

Narzędzia e-mail onboardingu

Nawet jeśli masz świetny in-app onboarding, email onboarding przy użyciu narzędzi do automatyzacji e-maili jest nadal niezbędny w onboardingu użytkownika. Weryfikacje mailowe, wysyłanie maili transakcyjnych, fakturowanie, próba ponownego zaangażowania użytkowników, którzy nie logowali się od kilku dni, czy wysłanie listy linków do przeczytania -…
mogą być wykonane tylko przez email.
Tak jak w przypadku sporej części obsługi a-synch. Zobaczmy więc, które narzędzia e-mailowe są najlepsze do poprawy doświadczenia onboardingu użytkowników.

Kroplówka

Drip to popularne narzędzie w e-commerce, ale można je wykorzystać również do tworzenia maili onboardingowych. Będzie wysyłał maile oparte na triggerach, które lądują bezpośrednio w skrzynce odbiorczej bez przechodzenia do kanału promocji (jeśli użytkownik korzysta z Gmaila).

Drip pozwala wyjść poza podstawowe wiadomości e-mail i tworzyć różne procesy automatyzacji e-maili onboardingowych użytkowników, wielokanałowy marketing i kampanie e-mailowe.

Zapewnia Ci dogłębną analitykę i spostrzeżenia na temat każdego klienta próbnego, dzięki czemu możesz podjąć działania w celu poprawy konwersji i retencji.

Najważniejszą rzeczą w budowaniu wspaniałych doświadczeń onboardingowych użytkowników jest personalizacja, a to jest dokładnie to, co Drip pozwala ci zrobić. Możesz dostosować każdą sekwencję wysyłania wiadomości e-mail do konkretnych zainteresowań, doświadczeń i potrzeb użytkowników.

Drip zaczyna się od 49 dolarów miesięcznie za posiadanie 2500 użytkowników na swojej liście, a następnie skacze do 122 dolarów dla maksymalnie 5000 osób.

Customer.io

klient.io E-maile wyzwalane przez działania użytkownika w Twoim produkcie są lepszą alternatywą dla kampanii opartych na czasie. W zależności od tego, co klienci robią (lub czego nie robią) podczas onboardingu, możesz dostarczyć właściwy e-mail we właściwym czasie. Customer.io umożliwia segmentację użytkowników na podstawie zdarzeń w czasie rzeczywistym i wysyłanie spersonalizowanych wiadomości e-mail w ramach omnichannel user onboarding.

Customer.io to nieco droższe narzędzie do wysyłania kampanii dripowych. Jest to świetne rozwiązanie dla Twojej potrzeby rozpoczęcia onboardingu, konwersji i zatrzymania odbiorców.

To, co wyróżnia Customer.io od Intercomu i Dripa, to możliwość wysyłania powiadomień push i wiadomości SMS oraz dane w czasie rzeczywistym dla każdego klienta.

Dzięki Customer.io możesz zobaczyć co tylko chcesz o swoich klientach – od bardziej klasycznych rzeczy, takich jak kiedy i jaką stronę odwiedzili, po dedykowane zdarzenia niestandardowe.

Pozwala to również na wysłanie właściwego e-maila do właściwego klienta w odpowiednim czasie w zależności od tego, co robią lub nie robią podczas doświadczenia onboardingu użytkownika.

Podstawowy pakiet “Customer.io” kosztuje 150 dolarów miesięcznie, a na swojej liście możesz mieć do 12 000 klientów.

Jeśli jesteś firmą na wczesnym etapie, Customer.io ze względu na ceny prawdopodobnie nie jest najlepszym wyborem dla Ciebie – ale w miarę rozwoju, może stać się bardziej znaczący dla Twojej firmy niż myślisz.

Domofon

Intercom to dobrze znane rozwiązanie onboardingowe all-in-one, które zapewnia zarówno email onboarding, live chat, narzędzia sukcesu klienta oraz in-app onboarding. Jak każde narzędzie “all-in-one” – może nie jest najwyższej klasy w żadnej z tych funkcji, ale łączy wszystkie aspekty onboardingu płynnie w jednym narzędziu. W tej części przyjrzyjmy się jej funkcjonalności email onboardingu.

Intercom pozwala widzieć zarówno maile, jak i wiadomości w aplikacji w jednej skrzynce odbiorczej, a także wyzwalać maile na podstawie segmentów użytkowników i zdarzeń w aplikacji:

Plan, który pozwala na to wszystko (poza planem startowym) zaczyna się od 199 dolarów miesięcznie.

Użytkownik.pl

Użytkownik.pl
User.com to pełnowymiarowe oprogramowanie do automatyzacji marketingu, które zamienia odwiedzających w zadowolonych klientów.

User.com umożliwia zbieranie informacji o potencjalnych klientach, komunikację z nimi za pomocą czatu na żywo, chatbotów, zbieranie informacji kontaktowych za pomocą popupów, wysyłanie automatycznych e-maili i SMS-ów i wiele więcej.

Narzędzie ułatwia tworzenie automatycznych ścieżek, w których możesz wskazać momenty, w których Twoi leady otrzymują wiadomości. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas i upewnić się, że Twoja komunikacja jest spójna. Od zaraz dostępny w wersji Freemium Starter Pack – 100% darmowy, zawiera takie moduły jak: Chat, CRM, Baza Wiedzy i Kalendarz.

Ceny w User.com

User.com posiada model cenowy Pay-as-You-Go, w którym cena obliczana jest na podstawie kilku różnych kryteriów:

MailChimp

Strona internetowa Mailchimp

MailChimp to jeden z najpopularniejszych i najstarszych ESP dla SMB. W ciągu ostatnich kilku lat Mailchimp ewoluował z platformy e-mailowej do hubu dla marketingu małych firm. Istnieją landing page builders, website builders, social scheduling tools i creative assets tools.

Mailchimp pozwala tworzyć nie tylko regularne kampanie emailowe i wysyłać newsletter, ale także “customer journeys” – emaile oparte na triggerach, które wspierają proces onboardingu użytkowników. Pozwala również na.

maili transakcyjnych mailchimp

Cennik MailChimp’a:

Cennik Mailchimp'a

SendinBlue (Freemium)

SendinBlue umożliwia firmom budowanie i rozwijanie relacji poprzez kampanie marketingowe, przesyłanie wiadomości transakcyjnych i automatyzację marketingu. Ich platforma łączy solidny pakiet usług poczty elektronicznej i wiadomości SMS w ramach jednego, przyjaznego dla użytkownika rozwiązania.

SendinBlue umożliwia wysyłanie wyzwalanych wiadomości e-mail i SMS o charakterze transakcyjnym ze zoptymalizowaną i niezawodną dostawą oraz szczegółową analityką i raportami. Możesz budować różne typy odbiorców na podstawie danych kontaktowych lub własnych niestandardowych zdarzeń.

Możesz zintegrować swoje konto SendinBlue z różnymi narzędziami, takimi jak WordPress, Salesforce, Google Analytics, Zapier, Intercom, WooCommerce i wiele innych.

Z jego darmowego planu życia, można wysłać do 300 e-maili dziennie, podczas gdy na ich najtańszy pakiet cenowy, można wysłać do 40.000 e-maili miesięcznie, bez dziennego limitu, za 25 dolarów miesięcznie.

Cennik Sendinblue

GetResponse

getresponse email automationGetResponse w ostatnich latach stało się marką w branży SaaS email onboarding. Oprócz email marketingu, autofunnels, landing pages, marketing automation, webinarów i autoresponderów, dostarcza również narzędzia marketingowe dla przedsiębiorstw.

Cennik Getresponse

Narzędzia do wideo onboardingu

Narzędzia wideo demo + wideo onboarding

Samouczki wideo, za którymi stoi prawdziwy człowiek, ułatwiają użytkownikowi zaangażowanie. Można to zawrzeć w początkowych wycieczkach po produkcie (np. w ekranie powitalnym – tutaj zbudowanym w Userpilocie) lub podczas pokazywania niektórych funkcji.

Film z ekranu powitalnego Userpilota

To nie tylko pozwoli Ci dodać dodatkowy akcent personalizacji do Twojego produktu, ale także sprawi, że nauka będzie bardziej angażująca poprzez rozbicie złożonych procesów. Umieszczenie wideo we wstępnym e-mailu marketingowym zwiększa klikalność o 96%.


Wistia
(Freemium):

Strona główna Wistia

Wistia, wideo-hosting dla platformy biznesowej, pozwala przynieść moc wideo do każdego działu firmy – i jest szczególnie pomocny w onboardingu użytkowników.

Pozwala tworzyć, nagrywać, edytować i rozpowszechniać profesjonalne filmy w ciągu kilku minut. Możesz dostosować styl wideo, aby pasował do tożsamości marki, dodać subskrypcje e-mailowe, różne call-to-actions i wiele innych. Pomaga wykorzystać moc personalizacji, dołączając wideo play-by-play swojej aplikacji w akcji.

Ich analityka wideo pomoże Ci dowiedzieć się, gdzie spada uwaga Twoich użytkowników, uzyskując wgląd w to, jak angażują się w Twoje filmy w każdej sekundzie.

Cennik Wistii

ceny wistii

Plan cenowy Wistia zaczyna się od 19 dolarów miesięcznie za tworzenie i monitorowanie do 20 filmów miesięcznie, a następnie skacze do 79 dolarów miesięcznie za 50 filmów.

Jeśli jesteś na wczesnym etapie swojej działalności, ich darmowy plan może z pewnością pomóc Ci w tworzeniu lepszych filmów do personalizacji i uczynienia procesu onboardingu użytkownika prostym i przyjemnym.


Vidyard
(Freemium):

strona internetowa vidyard

Vidyard to kolejna platforma wideo, która pomaga firmom przekształcić komunikację i napędzać większe przychody poprzez strategiczne wykorzystanie wideo online i marketingu wideo.

Vidyard pomaga Ci w hostowaniu i zarządzaniu Twoimi filmami, dając Ci jednocześnie możliwość połączenia się z większą ilością widzów poprzez dostosowane i interaktywne doświadczenia wideo oraz różne Call-to-actions.

Podobnie jak Wistia, VidYard zapewnia również szczegółową analitykę i potężne spostrzeżenia dotyczące oglądalności użytkowników:

Cennik Vidyard

Vidyard cen (oprócz planu FREE, który obejmuje do 25 filmów w sumie) zaczyna się od 150 dolarów miesięcznie dla z dwudziestu filmów wliczone, skoki do 850 dolarów miesięcznie dla ich Plus, a następnie 2000 dolarów miesięcznie dla ich pakietu premium.

Loom (freemium)

wideoteka krosna

Loom to bardzo popularne narzędzie do nagrywania wideo, które pomoże Ci nagrać ekran, stworzyć samouczki wideo krok po kroku i łatwo osadzić wideo w swoich in-app modals lub e-mailach onboardingowych, aby zwiększyć proces onboardingu użytkownika.

Ma darmowy plan, a płatne plany zaczynają się od zaledwie 8 dolarów – jest to więc świetna alternatywa dla bardziej kosztownych narzędzi do onboardingu wideo.

Narzędzia do prowadzenia webinarów onboardingowych

Oprócz osadzania samouczków wideo, istotną częścią onboardingu są organizowane przez CS webinaria na żywo, które pomagają nowym użytkownikom zrozumieć Twój produkt. Oto kilka narzędzi do webinarów, które pomogą Ci usprawnić proces onboardingu użytkowników:

Sequel.io

tablica rozdzielcza sequela

Sequel to dość nowe rozwiązanie webinarowe, które pozwala na osadzenie webinarów bezpośrednio na Twojej stronie – dzięki temu masz większą kontrolę nad wyglądem strony wydarzeń (i możesz mieć różne dla nowych użytkowników i leadów marketingowych!) i prowadzi do wzrostu konwersji (ponieważ możesz całkowicie kontrolować CTA, które pokazujesz swoim użytkownikom).

strona wydarzeń userpilot

To fajny produkt, który pozwoli Ci przenieść swoją grę w onboardingowe webinary na wyższy poziom.

Po zakończeniu Twojego webinaru LIVE, może on zostać automatycznie przekształcony w evergreen, na żądanie.

Wycena sequela

wycena sequela

Sequel nie jest najtańszym z narzędzi do prowadzenia webinarów – z planami zaczynającymi się od 150 dolarów miesięcznie dla maksymalnie 250 uczestników webinaru. Jeśli masz ograniczony budżet – możesz sprawdzić niektóre z tańszych rozwiązań poniżej.

Demio

tablica rozdzielcza demio

Demio jest tylko nieznacznie tańsze od Sequela, ale nie pozwala na hostowanie webinarów na “własnej stronie”.

Z drugiej strony, ma trochę więcej opcji dostosowywania i hostingu. Platforma Demio pozwala na tworzenie webinarów na żywo, zaplanowanych sesji lub wcześniej nagranych webinarów na żądanie. W mniej niż dwie minuty możesz stworzyć zaplanowany webinar na żywo – wystarczy wpisać tytuł oraz wybrać datę i godzinę.

Możesz również dostosować swój webinar, jeśli chcesz.

Oprócz aktualizacji strony rejestracyjnej za pomocą swojego brandingu, możesz stworzyć własną stronę z podziękowaniami, stworzyć ankiety, materiały informacyjne i wezwania do działania oraz ustawić automatyczne przypomnienia e-mailowe na 24 godziny, godzinę i 15 minut przed webinarem.

Podczas webinaru przekonasz się, że hosting jest równie prosty. W przeciwieństwie do niektórych aplikacji do prowadzenia webinarów, które mają zagracone ekrany prezenterów, webinar Demio jest czysty i minimalny. Na dole można sterować mikrofonem i kamerą, a po prawej stronie zarządzać czatami, ankietami i rozdawaniem.

Cennik Demio

Demio zaczyna się od 411 dolarów za rok, więc nieco ponad 34 dolary miesięcznie. Najniższy plan pozwala jednak tylko na 50 uczestników webinaru, więc może to nie być najtańszy lub najbardziej skalowalny wybór.

Zoom

Z kolei Zoom to powszechnie znane i niezawodne rozwiązanie do prowadzenia webinarów. Nie jest to też szczególnie tanie – aby uzyskać opcję webinarów, trzeba zapłacić co najmniej 690 dolarów za roczną subskrypcję.

cennik webinarów zoom

Na niezawodności i znajomości kończą się prawdopodobnie zalety Zoom Webinars – nie posiada on

E-webinar

Dobre i niedrogie rozwiązanie, które pozwala zamienić filmy onboardingowe w webinaria na żądanie. eWebinar automatyzuje nagrane wcześniej webinaria zgodnie z harmonogramem, uzupełniając je o interakcję w czasie rzeczywistym i czat na żywo, aby uczynić to doświadczenie wciągającym.

Możesz przesłać dowolne wideo, webinarium, prezentację lub szkolenie, zaimportować z serwisu Zoom lub wkleić link do swojego filmu umieszczonego w serwisie YouTube, Vimeo, S3 lub innym obsługiwanym serwisie.

Po ustawieniu harmonogramu możesz rozpocząć webinar. Określ daty rozpoczęcia i zakończenia, dni tygodnia i godziny webinaru, a także wszelkie daty wyłączenia (np. święta narodowe). Uczestnicy mogą również zarejestrować się i dołączyć do webinaru w ciągu zaledwie pięciu minut dzięki sesjom “just-in-time”.

W przeciwieństwie do webinarów nagranych wcześniej lub na żądanie, eWebinar pozwala angażować uczestników w czasie rzeczywistym – bez konieczności organizowania webinaru.

Uczestnicy otrzymają spersonalizowaną wiadomość powitalną na czacie. Twoje powiadomienie da Ci znać, kiedy odpowiedzą, więc możesz kontynuować rozmowę na żywo. Możesz odpowiedzieć przez e-mail, jeśli nie jesteś w pobliżu lub zajęty. Jeśli nie ma Cię w pobliżu lub jesteś zajęty, otrzymają niestandardową wiadomość z dala.

Wycena e-webinaru

Narzędzia do czatu w aplikacji

Aby zapewnić bezproblemowe doświadczenie onboardingu użytkownika, powinieneś również zapewnić wsparcie klienta w czasie rzeczywistym – zwłaszcza jeśli masz klientów o wysokim bilecie. Samoobsługowa baza wiedzy lub centrum zasobów może nie zawsze wystarczyć, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania użytkowników – dlatego czat w aplikacji może być rzeczą, która usprawni proces wprowadzania użytkowników. Przyjrzyjmy się najlepszym narzędziom czatowym poniżej.

Domofon

Po raz kolejny Intercom znalazł się na szczycie listy dzięki holistycznemu podejściu i integracji z innymi rozwiązaniami (wsparcie mailowe i wycieczki w aplikacji).

Intercom oferuje nie jeden, a trzy rodzaje chatbotów:

 1. Task Bot – zapewnia szacunkowy czas reakcji, gdy żaden z agentów nie jest dostępny, i przydziela zadanie następnemu dostępnemu agentowi.
 2. Custom Bot – pozwalający odpowiadać na prawdziwe pytania na żywo.
 3. Resolution Bot – automatycznie odpowiada na pytania użytkowników (na podstawie słów kluczowych i predefiniowanych odpowiedzi).

Po skonfigurowaniu Intercomu możesz stworzyć dwa rodzaje chatbotów: Task Bots i Custom Bots.

Gdy nie są dostępni agenci czatu na żywo, Task Bot będzie wchodził w interakcję z Tobą i często wyświetlał automatyczne komunikaty, takie jak “Zazwyczaj odpowiadamy w ciągu dwóch godzin.”

Ponieważ Intercom jest tak dużym produktem (z chatbotami, helpdeskiem i innymi), na początku jest trochę trudno skonfigurować swojego chatbota. Interfejs używa również terminów takich jak “Outbound” i “Operator”, które nie są wyjaśnione (chyba że je wyszukujesz). Podobnie jest z nazwami chatbotów – używają one Task Bot, Custom Bot i Resolution Bot – najpierw musisz dowiedzieć się, który z nich jest Ci potrzebny.

Ogólnie rzecz biorąc, interfejs jest bardzo łatwy w użyciu, ale skonfigurowanie swojego chatbota może być na początku nieco kłopotliwe.

Olark

Skrzynka czatu Olark pasuje do Twojego brandingu i umożliwia rozmowę z klientami, jeśli napotkają problem.

Ponadto możesz skonfigurować reguły automatyzacji czatu na żywo, aby automatycznie zapytać użytkowników o opinie podczas procesu onboardingu.

Wszystko to dzieje się w aplikacji, więc otrzymujesz ich szczere reakcje, gdy odnoszą sukces lub porażkę. W przyszłości, jeśli odkryjesz wzorce lub spostrzeżenia z przeszukiwalnych transkryptów czatu na żywo, otrzymasz punkty bonusowe.

Cennik Olark

Plany miesięczne Olark zaczynają się od 29 dolarów za miesiąc.

LiveChat

livechat obsługa klienta czat widget


LiveChat
to kolejne popularne narzędzie in-app chatbot do komunikacji z klientami i rozwiązywania ich problemów w czasie rzeczywistym.

Dzięki bogatej analityce LiveChat, możesz zobaczyć, gdzie Twoi użytkownicy doświadczają problemów podczas onboardingu (lub gdziekolwiek indziej w ich podróży) i szybko reagować na ich problemy i prośby.

Możesz również połączyć tę wiedzę z doświadczeniami z onboardingu w aplikacji (np. wyzwalanymi tooltipami, które zbudowałeś w Userpilot) – i odpowiadać na zapytania użytkowników na czacie za pomocą linku uruchamiającego odpowiedni walkthrough produktu, aby wyjaśnić funkcję, której nie rozumieją.

L‍ivechat Ceny.


Ceny LiveChat
zaczyna się już od 16$/miesiąc.

Drift

Kolejne z naszych ulubionych narzędzi (z których sami korzystaliśmy). Dzięki Drift możesz pozyskiwać kwalifikowane leady, angażować je w spersonalizowany sposób i zamykać więcej sprzedaży. Drift to coś więcej niż live chat i chaboty.

Oprogramowanie jest potężne, ale skomplikowane w użyciu, co sprawia, że krzywa uczenia się jest stroma.

Oprogramowanie do analizy zachowań użytkowników

Aby zoptymalizować proces onboardingu użytkownika, musisz być w stanie przeanalizować jego zachowanie, aby zobaczyć, gdzie użytkownicy potykają się i utknęli.

Narzędzia do analizy zachowań w aplikacji

Pełne narzędzia do analizy produktów

Wymienione poniżej narzędzia rejestrują wszystkie działania Twoich użytkowników – dowodząc pełnego spektrum obrazu działań użytkowników i analityki produktu.

Mixpanel (Freemium)

Mixpanel to narzędzie do śledzenia produktów i behawioralnych doświadczeń użytkowników dla aplikacji mobilnych i internetowych.

Dzięki Mixpanel możesz zbierać dokładne dane na temat użytkowania produktu, identyfikować różne trendy w doświadczeniach użytkowników w aplikacji, ustalać cele i podejmować działania w oparciu o analitykę produktu.

Dzięki łatwemu w obsłudze interfejsowi użytkownika i pulpitom nawigacyjnym można szybko i bez kłopotów zarządzać danymi i użytkownikami. Jeśli jesteś właścicielem aplikacji mobilnej, Mixpanel pozwala na przeprowadzenie różnych testów A/B.

Największą zaletą Mixpanels w porównaniu z innymi narzędziami do analizy produktu User Onboarding jest to, że dzięki Mixpanel możesz wizualizować i segmentować swoje dane, analitykę, raporty, a co najważniejsze, możesz zarządzać i monitorować swoje KPI user onboarding.

Ostatnia rzecz jest bardzo ważna, ponieważ pomaga lepiej zrozumieć zachowania użytkowników i porównać je z Twoimi celami. Kiedy masz jasny obraz wszystkiego, co dzieje się z Twoim produktem – dużo łatwiej jest podejmować działania i ważne decyzje.

Mixpanel zaczyna się od 0 dolarów za miesiąc, ale będziesz miał bardzo ograniczone raporty główne do śledzenia i możesz mieć tylko 60 dni historii danych. Jeśli jesteś na samym początku, to może być bardzo przydatne, ale trzeba rozważyć uaktualnienie do pakietu premium w najbliższej przyszłości (co jest $999 za rok), ale to jest worths każdy grosz!

Zwałowisko

Heap śledzi wszelkiego rodzaju interakcje użytkowników w aplikacji i oferuje kompleksowy pakiet analityczny dla użytkowników.

pulpit nawigacyjny

Źródło: Heap.io

W przeciwieństwie do Mixpanel (który wymaga obszernej konfiguracji przed śledzeniem danych), Heap zaczyna śledzić aktywność użytkowników od pierwszego dnia. Nie musisz wcześniej definiować ani konfigurować żadnych zdarzeń.

Ponadto otrzymujesz śledzenie na poziomie użytkownika i konta oraz tworzenie niestandardowych zdarzeń. Możesz użyć tych niestandardowych zdarzeń w lejkach i kohortach. Poza tym możesz łączyć śledzone dane w swoje własne, niestandardowe “wirtualne wydarzenia”.

Heap umożliwia również analizę wzdłuż wielu osi i segmentów behawioralnych. Możesz skorzystać z jego aplikacji mobilnej, aby być na bieżąco w podróży.

pulpit nawigacyjny

Źródło: Heap.io

Więc, jaki jest haczyk?

Heap nie jest tani. Jego darmowy pakiet jest dość ograniczony pod względem użytkowania, a wycena jego płatnych planów zaczyna się od 1000 dolarów miesięcznie.

Amplituda

Amplitude to kolejne popularne narzędzie do analityki użytkowników, które jest bardziej nastawione na actionable analysis. Wyposażony jest również w szeroki zakres dwukierunkowych integracji z innymi platformami.

zdarzenia amplitudowe

Źródło: amplitude.com

Jeśli szukasz rozwiązania analitycznego do śledzenia pojedynczych użytkowników w różnych produktach, Amplitude może być dla Ciebie dobrą opcją.

Warto też wspomnieć o skupieniu się Amplitude na bezpieczeństwie danych. Jego solidne zarządzanie danymi i funkcje bezpieczeństwa mogą być atrakcyjne dla użytkowników, biorąc pod uwagę rosnące w ostatnich latach obawy o bezpieczeństwo danych.

Jednak podobnie jak Mixpanel, Amplitude wymaga skonfigurowania pewnych zdarzeń przed rozpoczęciem ich śledzenia.

Ale jeden aspekt, w którym Amplitude wyróżnia się od reszty, to jego hojny darmowy plan, który pozwala śledzić do 10 milionów działań. To dużo jak na wszelkie standardy.

Poza tym płatne plany Amplitude nie są całkiem przystępne i w zastraszającym tempie mogą stawać się coraz droższe.

Narzędzia do analizy zachowań użytkowników i zaangażowania w onboarding

Tego typu narzędzia analityki produktowej skupiają się bardziej na procesie onboardingu, a mniej na ogólnej analityce wszystkich kliknięć. Zapewniają one również proste i przejrzyste dashboardy oraz są łatwiejsze do wdrożenia.

Pendo

Wiele firm SaaS ocenia analitykę Pendo jako jedną z najlepszych w branży. Z pewnością w świecie onboardingu jest obecnie dużo szumu wokół ich analityki.

Dlaczego?

Analityka Pendo wychodzi “z pudełka” – z bardzo małą ilością konfiguracji. Mają być łatwiejsze do skonfigurowania niż właściwe narzędzia analityczne, takie jak Mixpanel, Heap czy Amplitude.

Pytanie brzmi: czy funkcje analityczne oferowane przez Pendo spełniają oczekiwania? I czy rzeczywiście są one warte 50 000 dolarów, które większość firm będzie musiała zapłacić za roczną subskrypcję analityki Pendo?

Oto, co da Ci analityka Pendo:

 • Analityka Pendo skupia się wokół trzech głównych funkcji: Paths, Funnels i Cohorts.
 • Ścieżki pokazują wszystkie działania podejmowane przez użytkowników przed lub po określonym zdarzeniu. W Pendo możesz porównywać tylko 2 ścieżki jednocześnie.
 • Funnels pokazuje, ilu użytkowników ukończyło każdy etap określonego lejka, który wcześniej określiłeś. Funkcja Goals w Userpilot jest porównywalna, ale pokazuje większą liczbę celów na raz i wymaga mniej kliknięć, aby to zrobić.
 • Raporty pozwalają na śledzenie odsłon, kliknięć, zdarzeń lub widoków przewodnika związanych z dowolną funkcją. W porównaniu do innych funkcji analitycznych Pendo, czuje się to jak vanity data.
 • Retencja pokazuje procent klientów, którzy pozostają w pobliżu w stosunku do pierwszego użycia produktu. Wykres jest imponujący wizualnie, ale brakuje mu jakościowego wyjaśnienia, dlaczego użytkownicy są zatrzymywani.
 • Product engagement score (PES) jest pojedynczą liczbą obliczaną przez Pendo, która wykorzystuje zdarzenia kluczowe i dane z konta, aby obliczyć percentylowe wyniki dla przyjęcia funkcji, lepkości użytkownika i wzrostu użytkownika i połączyć je w jeden wynik (z 100). Wynik PES można znaleźć tylko w Pendo, choć inne narzędzia analityki produktowej oferują podobne typy danych o zaangażowaniu.

Minusy? Analityka Pendo nie jest akcyjna – in-app experience builder nie pozwala używać zdarzeń in-app jako wyzwalaczy dla doświadczeń in-app.

Występuje również 1-godzinne opóźnienie w wyświetlaniu analityki użytkowników Pendo na ich dashboardzie. To sprawia, że funkcja analityki użytkowników Pendo jest mniej akcyjna niż narzędzia oferujące analitykę użytkowników w czasie rzeczywistym (np. Userpilot).

Userpilot

Nie możesz napędzać sukcesu, bez względu na to, jakie są Twoje cele, bez odpowiedniej analityki użytkowników.

Skąd wiedziałbyś, co trzeba poprawić?

Jeśli chodzi o prawidłowy onboarding użytkowników, który prowadzi do długotrwałego przyjęcia produktu, Userpilot ma odpowiednią analitykę, która pomoże Ci odnieść sukces.

Pozwólcie, że wyjaśnię.

Nie mówię tu tylko o wykorzystaniu produktu. Analytics to zbieranie informacji zwrotnych od klientów, śledzenie zachowań w aplikacji, ale także śledzenie jak użytkownicy angażują się w Twoje doświadczenia w aplikacji. Prawda?

Potrzebujesz ich wszystkich, aby uzyskać właściwy obraz tego, jak zdrowy jest Twój produkt. A potem trzeba umieć działać na tych spostrzeżeniach.

Tu z pomocą przychodzą odpowiednie możliwości segmentacji użytkowników. A Userpilot ma Cię tutaj pod opieką.

Userpilot w ostatnich latach naprawdę poprawił się pod względem funkcjonalności analityki, a obecnie oferuje najbardziej solidną funkcjonalność ze wszystkich platform adopcyjnych produktów (w tym Pendo, które zawsze zajmowało pierwsze miejsce w analityce użytkowników).

W skrócie, analityka Userpilota pozwala na:

 • Śledź wszystkie interakcje użytkowników z aplikacją – bez kodowania – dzięki potężnej funkcji tagowania funkcji, możesz po prostu oznaczyć działania użytkowników (kliknięcia, najechania, wypełnienia formularzy) za pomocą edytora bez kodu, point-and-tag na górze produktu.
 • Zobacz wszystkie kliknięcia użytkowników, trendy aktywności, itp. w łatwym w użyciu pulpicie – Userpilot pozwala również na zagłębienie się w wykorzystanie funkcji na poziomie poszczególnych użytkowników, jak również na poziomie firmy.
 • Analizuj ścieżki użytkowników z maksymalnie 4 stron jednocześnie, w jednym spojrzeniu.
 • Stwórz “lejki użytkownika” składające się z tagów funkcji i śledzonych zdarzeń, a także zobacz, gdzie użytkownicy wypadają z lejka – i natychmiast zareaguj na te punkty porzucenia za pomocą doświadczeń w aplikacji.
 • Śledź wykorzystanie funkcji przez segmenty użytkowników za pomocą map ciepła, bezpośrednio na różnych stronach Twojego produktu.
 • Twórz i śledź kombinacje zdarzeń w aplikacji, takich jak kliknięcia, najechania i wypełnienia formularza, a następnie analizuj wszystkie te interakcje w ramach własnych niestandardowych zdarzeń, które możesz zbudować bez kodu lub wywołań API.
 • Twórz niestandardowe zdarzenia, które składają się również z tagów cech – lub kombinacji śledzonych zdarzeń, które przeszły przez skrypt śledzenia Userpilot z cechami, które oznaczyłeś za pomocą rozszerzenia Chrome Extension.
 • Potężny przegląd trendów pozwala na filtrowanie zdarzeń i wykorzystania tagów funkcji według segmentów, okresu czasu, a nawet firmy. Dzięki temu możesz śledzić i analizować trendy wykorzystania wydarzeń, a nawet drążyć do poszczególnych użytkowników (lub firm), którzy zaangażowali się w określone niestandardowe wydarzenia i pokazać im odpowiednie doświadczenie w aplikacji.
 • Oprócz danych dotyczących użytkowania produktów, Userpilot posiada również wbudowaną analitykę zaangażowania w przepływy i doświadczenia w aplikacji.
 • Analizuj, jak użytkownicy angażują się w Twoje listy kontrolne lub moduły centrum zasobów, identyfikuj trendy i testuj A/B różne podejścia, aby poprawić zaangażowanie.
 • Wreszcie, Userpilot pozwala wykorzystać wszystkie te dane do budowania wysoce granularnych segmentów użytkowników i docierania do użytkowników z odpowiednimi przepływami zaangażowania we właściwym czasie.
 • Możesz nawet stworzyć segmenty użytkowników w oparciu o odpowiedzi na ankiety lub wyniki NPS.

Teraz, mając tyle władzy w rękach – co zamierzasz zrobić z tymi wszystkimi danymi?

Narzędzia do nagrywania sesji

Czasami analityka oparta na kliknięciach nie wystarcza, aby w pełni zrozumieć swoich użytkowników… dlatego, aby poprawić onboarding użytkownika, możesz potrzebować innego narzędzia do analityki produktu – takiego, które oferuje Ci nagrania sesji. Na szczęście jest ich cała masa, a wiele z nich ma wersję darmową!

Hotjar (freemium)

Hotjar to potężne narzędzie, które ujawnia zachowanie online i głos Twoich użytkowników. Łącząc zarówno narzędzia analizy, jak i informacji zwrotnej, Hotjar daje Ci “duży obraz” tego, jak poprawić doświadczenie użytkownika Twojej witryny, wydajność i jak zwiększyć współczynniki konwersji.

Hotjar łączy heatmapy i nagrania, aby przynieść Ci widoczny i informacyjny wgląd w doświadczenia użytkowników w aplikacji.

Wiedza o tym, co użytkownicy robią na Twojej stronie internetowej, pomoże Ci w tworzeniu lepszych doświadczeń w aplikacji i procesach uruchamiania użytkownika, a także w szybszym uwalnianiu “momentu aha”.

Z jego podstawowym darmowym planem na zawsze, możesz zbierać dane dla 2000 odsłon dziennie.

Logrocket (freemium)

Logrocket ma hojny darmowy plan, ale jest to bardziej narzędzie do nagrywania sesji deweloperskich.

LogRocket upoważnia zespoły inżynierskie i produktowe do tworzenia doskonałych doświadczeń internetowych. Dzięki odtwarzaniu sesji LogRocket i konsoli deweloperskiej, zespoły mogą szybko odtworzyć i zdiagnozować problemy związane z frontendem.

Metryki LogRocket dają Ci wgląd w wydajność aplikacji, przyjęcie produktu i współczynnik konwersji na pierwszy rzut oka – pomagając Ci zobaczyć, gdzie Twoi użytkownicy utknęli w procesie onboardingu i jak możesz to poprawić.

 

wycena logrocket

FullStory (freemium)

FullStory to świetne narzędzie UX user onboarding. Przechwytuje prawdopodobnie więcej danych niż jakiekolwiek inne podobne oprogramowanie.

Unikalne propozycje wartości firmy FullStory ułatwiają rozwiązywanie różnych problemów, przechwytywanie większej ilości danych, znajdowanie odpowiedzi i optymalizację doświadczeń związanych z wprowadzaniem użytkowników na rynek.

Możesz spojrzeć na niemal każdą sesję wykonaną na Twojej stronie internetowej lub aplikacji. Wszystkie sesje mogą być filtrowane i segmentowane według Twoich potrzeb i procesów.

Najbardziej intrygującą częścią jest tu zwłaszcza możliwość powtórzenia sesji klienta. Oznacza to, że możesz w czasie rzeczywistym zobaczyć (w formie wideo) co, kiedy i jak zrobił Twój klient.

Misją i celem FullStory jest pomoc w znalezieniu luk w customer journey, poprawieniu ich, a później konwersji większej liczby użytkowników dzięki perfekcyjnym procesom onboardingu użytkowników!

Z ich darmowym planem, wraz z dwoma kolegami z zespołu, możesz zobaczyć do 1000 miesięcznych sesji.

Narzędzia do zbierania opinii użytkowników

Zbieranie informacji zwrotnych od użytkowników – zarówno dotyczących kwestii użyteczności Twoich narzędzi, jak i samego procesu onboardingu – jest istotną częścią onboardingu.

Możesz zbierać informacje zwrotne na wiele różnych sposobów – od prostych ankiet wysyłanych pocztą elektroniczną po ankiety NPS w aplikacji dostarczane przez narzędzia do onboardingu użytkowników. Zobaczmy kilka opcji, które pomogą Ci poprawić onboarding użytkowników:

Narzędzia NPS

Userpilot

Net Promoter Score jest niezbędnym elementem każdego pomiaru szczęścia klienta. Wyniki NPS są podawane za pomocą liczby od 0 do 100 i mierzone za pomocą ankiety z jednym pytaniem. Im wyższy masz wynik – Twoi klienci są bardziej zadowoleni.

Userpilot pomoże Ci zmierzyć i przeanalizować opinie na temat Twojej ankiety NPS, stworzyć ankietę uzupełniającą i podzielić respondentów NPS na segmenty w oparciu o wynik i informacje jakościowe – dzięki czemu możesz uruchomić dla nich odpowiednie doświadczenia i dostosować ich podróż po wejściu na rynek.

Oprogramowanie do przeprowadzania badań

Dla samodzielnych ankiet w aplikacji, ankiet na stronie internetowej i innych typów ankiet – oto kilka narzędzi, które pomogą Ci zebrać informacje zwrotne podczas onboardingu użytkownika.

Userpilot

Znowu Userpilot?! Tak, to solidne narzędzie przyjęcia produktu ma samodzielne ankiety w aplikacji, które pozwalają zbierać opinie użytkowników podczas onboardingu, analizować je i natychmiast używać do segmentacji użytkowników w oparciu o ich opinie, aby spersonalizować ich doświadczenie dalej.

Typeform

Narzędzia do rozwoju produktów: Typeform

Użyj prostego narzędzia do tworzenia formularzy, takiego jak Typeform, jeśli masz tylko ograniczony budżet. Typeform ma tę zaletę, że jest konwersacyjny i interaktywny. Dodatkowo, tworzenie ankiet jest proste – to jak pisanie w notatniku, bez konieczności kodowania.

‍Typeformma hojny darmowy plan, a płatne plany zaczynają się od 25 dolarów miesięcznie.

Baza wiedzy i narzędzia centrum zasobów

W dzisiejszym świecie wszyscy odwiedzający stronę internetową, a później klienci trial i premium natychmiast chcą mieć dostęp do każdej konkretnej informacji. To powód, dla którego każda firma, czy to mały startup, czy duże przedsiębiorstwo, powinna mieć pogłębioną bazę wiedzy o swoich klientach.

Szczególnie w onboardingu użytkownika, zasobna baza wiedzy pomoże nam stworzyć lepsze zasoby dla naszych klientów, a później zatrzymać więcej użytkowników, dając im odpowiedzi, pomysły i informacje o konkretnych rzeczach – to może być wszystko od “Jak działa narzędzie” do różnych przypadków użycia.

Nie mówiąc już o tym, że kiedy Twój potencjalny klient zobaczy Twoje narzędzie w akcji lub w jakimś przypadku użycia, łatwiej i szybciej wyzwolisz “moment aha”.

Stąd, oto kilka przydatnych produktów Bazy Wiedzy, które mogą znaleźć swój cel w onboardingu użytkownika.

Zendesk

pulpit nawigacyjny zendesk

Być może nie myślisz o Zendesku jako o narzędziu do onboardingu użytkowników. W ramach procesu onboardingu użytkownika, wsparcie klienta jest niezbędne. To naturalne, że nowi klienci mają wiele pytań dotyczących Twoich usług. W tym miejscu z pomocą przychodzi Zendesk. Zendesk oferuje również wsparcie all-in-one we wszystkich Twoich kanałach.

Live chat i chatboty, zintegrowane centrum pomocy, forum społecznościowe, ujednolicony obszar roboczy agenta, system Ticketing, automatyczne odpowiedzi, zarządzanie SLA, Email to case, raportowanie i analityka to niektóre z funkcji Zendesk.

Zendesk for Service to koszt 49$/miesiąc rozliczany rocznie. Natomiast Zendesk for Sales zaczyna się od 19$/miesiąc za użytkownika, rozliczany rocznie.

Helpscout

Helpscout to kolejne świetne narzędzie sukcesu klienta, aby wdrożyć obsługę czatu na żywo w swoim onboardingu użytkownika.

Misją Helpscout jest wzmocnienie ludzkiej jazdy i dostosowanie czatu na żywo i wsparcia e-mail.

Dzięki Helpscout możesz sprawić, że twoje e-maile z biletami będą wyglądać bardziej humanizowane, osobiste i dostosowane do każdego użytkownika. Razem ze swoim zespołem będziesz mógł szybko stworzyć dokumenty pomocy z artykułami, które odpowiedzą na wszystkie pytania Twoich klientów.

Możesz stworzyć zarówno chatboty lub wsparcie czatu na żywo w procesie onboardingu użytkowników, a co najważniejsze, Helpscout obsługuje integracje z różnymi narzędziami, takimi jak Slack, HubSpot, Salesforce, Jira, MailChimp i wiele innych.

Humanizacja wsparcia czatu w onboardingu użytkownika z pewnością pomoże Ci zbudować lepsze relacje z klientami i napędzić więcej zaangażowania i interakcji.

Helpscout jest płatnym narzędziem i zaczyna się od 20 dolarów miesięcznie z jedną witryną docs, pełnymi raportami, ocenami satysfakcji, 50+ API i integracjami i wieloma innymi.

Jego pakiet “Plus” obsługuje 4 kolejne witryny docs, kilka ważniejszych integracji oraz niestandardowe pola i zespoły.

Freshdesk

Dzięki aplikacji Freshdesk firmy każdej wielkości mogą zapewnić lepszą obsługę klientów we wszystkich kanałach. Konwertuje on wiadomości e-mail, czat, strony internetowe, formularze i bilety z mediów społecznościowych w jeden system rozwiązywania problemów z biletami.

Możesz go również wykorzystać do automatyzacji przepływów pracy, zarządzania umowami o poziomie usług (SLA) i zapewnienia samoobsługi za pomocą chatbotów.

Jak zintegrować swój toolstack user onboardingowy razem?

Połączenie narzędzi onboardingowych tak, aby faktycznie “rozmawiały” ze sobą (i nie powodowały żenujących “wpadek”, takich jak np. dwukrotne wysyłanie tej samej wiadomości do tej samej osoby lub proszenie użytkownika, który już wykonał określoną czynność, o jej dokończenie) jest kluczowe dla sukcesu onboardingu.

Jak więc zintegrować wszystkie narzędzia do onboardingu użytkowników, aby uniknąć takich sytuacji? Oto kilka wskazówek:

Upiecz dwie (lub trzy…lub cztery) pieczenie na jednym ogniu

Znajdź narzędzia onboardingu użytkownika, które mogą robić więcej niż jedną rzecz w tym samym czasie – to znacznie zmniejszy koszty wdrożenia i ogólny koszt subskrypcji (nawet jeśli narzędzia all-in-one mogą być znacznie droższe!).

Szukaj narzędzi holistycznie – wybierz narzędzia, które natywnie integrują się ze sobą

Wybierając narzędzia onboardingowe dla różnych przypadków użycia, szukaj tych, które integrują się ze sobą natywnie – pozwoli Ci to zaoszczędzić mnóstwo czasu na zapinanie rzeczy razem i uchroni Cię przed kosztownymi/żenującymi błędami w onboardingu użytkownika.

Oto kilka narzędzi do onboardingu użytkowników, które natywnie integrują się ze sobą:

 • Userpilot (do in-app user onboarding), Intercom (do email onboarding i in-app chat) oraz Amplitude, Mixpanel lub Heap (do dogłębnej analizy produktu) – wszystkie posiadają natywną integrację, dzięki której email-in-app user onboarding będzie bezproblemowy i bardziej oparty na danych.
 • Hotjar i Zendesk – posiadają natywną integrację, która pozwoli Ci skrócić czas reakcji na opinie klientów.
 • Userpilot, Loom i Typeform – dzięki czemu możesz łatwo osadzić tutoriale wideo Loom i ankiety Typeform w swoim przepływie onboardingu.

Przykłady kompletnego stosu narzędzi do onboardingu użytkowników SaaS

Kompletny” zestaw narzędzi do onboardingu dla rozwijających się firm SaaS

OAuth (signup) + Userpilot (in-app onboarding, NPS) + Intercom (email onboarding, in-app chat) + Wistia (video onboarding) + Sequel (webinars) + Typeform (feedback) + Mixpanel/Amplitude/Heap (user behavior analytics) + Zendesk (Knowledge base) + Fullstory (session recording)

Stos narzędzi do onboardingu “MVP” dla startupów z budżetem

OAuth (signup – freemium) + Intro.js (in-app, free) + MailChimp (email, freemium) + Loom (video, freemium) + Ewebinar (webinaria) + Typeform (ankiety, freemium) + Mixpanel (analytics, freemium) + Helpdesk (Knowledge Base) + LogRocket (nagrywanie sesji)

Wniosek

Narzędzia do onboardingu użytkowników nie ograniczają się tylko do in-app onboarding i email. Aby zbudować kompletne procesy onboardingu użytkownika, potrzebujesz również narzędzi do analizy i nagrywania sesji, aby zobaczyć, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z Twoim produktem, narzędzi do nagrywania wideo i webinarów w celu zapewnienia edukacji, narzędzi bazy wiedzy i narzędzi czatu w aplikacji. Idealnie, najlepsze narzędzia do onboardingu użytkowników powinny łączyć kilka z tych kluczowych funkcji na raz, dzięki czemu można zmniejszyć koszty onboardingu nowych użytkowników i zaoszczędzić na czasie wdrożenia. Mam nadzieję, że znalazłeś ten post wnikliwy i jesteś teraz w stanie craft swój własny doskonały użytkownik onboarding tech stack. Dajcie znać na co się zdecydowaliście i czy macie jakieś pytania.

previous post next post