WalkMe vs Whatfix Key Features Comparison Guide [+Alternatywy]

Wybór cyfrowej platformy adopcyjnej (DAP) może być trudny. Czy powinieneś wybrać duże nazwy jak WalkMe lub Whatfix?

Chociaż Walkme i Whatfix są dość podobne, nie są całkowicie wymienne. Dlatego w tym artykule jasno przedstawimy różnice i jak wybrać najlepszy DAP dla potrzeb onboardingu użytkowników w Twojej firmie.

Więc przejdźmy od razu do rzeczy!

TL;DR

 • WalkMe i Whatfix to platformy do cyfrowej adopcji, które pozwalają na tworzenie dostosowanych do potrzeb użytkownika spacerów po produktach i analizowanie danych dotyczących ich użytkowania.
 • WalkMe zapewnia lepszą analitykę użytkowników i wsparcie klienta. Whatfix jest łatwiejszy do wdrożenia, utrzymania i integracji z innymi narzędziami.
 • Obie platformy mogą być używane bez wiedzy programistycznej, ale kodowanie jest konieczne, aby w pełni je dostosować.
 • WalkMe i Whatfix są skierowane do dużych firm, które mają potrzeby w zakresie szkolenia pracowników. Whatfix jest jednak bardziej dostępny dla MŚP.
 • Żadna z platform nie publikuje swoich informacji o cenach, ale recenzje użytkowników wskazują, że WalkMe zaczyna się od około 9000 dolarów rocznie, a Whatfix od około 1200 dolarów miesięcznie.
 • Jeśli szukasz niedrogiego, bezkodowego rozwiązania SaaS customer onboarding, Userpilot jest świetną alternatywą dla Whatfix i WalkMe (nie nadaje się do onboardingu pracowników na aplikacjach innych firm). Możesz łatwo budować doświadczenia onboardingowe bez kodu i napędzać adopcję produktu.
 • Userpilot to także dobry stosunek jakości do ceny z planami cenowymi zaczynającymi się od 249 dolarów miesięcznie, które zawierają wszystkie potrzebne funkcje i zaawansowaną analitykę, aby wspierać potrzeby adopcji produktu.

Welcome modal Userpilot

Co to jest WalkMe?

W swojej istocie WalkMe jest rozwiązaniem dla przedsiębiorstw umożliwiającym skuteczne szkolenie pracowników w zakresie korzystania z narzędzi. Platforma umożliwia tworzenie konfigurowalnych, dogłębnych opisów produktów, aby pomóc użytkownikom w nauce oprogramowania i śledzić ich postępy.

strona internetowa walkme

WalkMe może być również używany do przyjmowania użytkowników SaaS, ale nie jest to ich główny cel, co oznacza, że nie otrzymasz niektórych kluczowych funkcji potrzebnych do tego.

Przegląd funkcji WalkMe

Dwie podstawowe funkcje WalkMe – spacery po produktach i analityka użytkowników – są dość potężne i wszechstronne dla onboardingu użytkowników.

Posiadanie pewnej wiedzy programistycznej i zdolności technicznych pozwoli Ci uczynić te funkcje jeszcze bardziej wyrafinowanymi. Ale dla tych, którzy nie mają doświadczenia w kodowaniu, WalkMe oferuje narzędzie edytora, dzięki któremu jego podstawowe funkcje są łatwe i szybkie do skonfigurowania.

Dzięki WalkMe będziesz mógł:

 • Ustaw konfigurowalne wycieczki po produktach ze wskazówkami na ekranie.
 • Stwórz podstawowe segmenty użytkowników z rozgałęziającymi się doświadczeniami typu walkthrough.
 • Komunikuj się z użytkownikami za pomocą wiadomości i powiadomień w aplikacji.
 • Przeglądaj analizy dotyczące interakcji i zaangażowania użytkowników w Twoje oprogramowanie.

 

Pulpit nawigacyjny WalkMe

Wiedza z zakresu kodowania pozwoli Ci jeszcze bardziej dostosować elementy interfejsu użytkownika, przepływy onboardingowe i analitykę. Możesz też zatrudnić technika WalkMe, który Ci w tym pomoże.

Tak czy inaczej, WalkMe ma sporą głębię dla onboardingu użytkowników, szczególnie w przypadku szkoleń pracowników.

 

Co to jest Whatfix?

Pod wieloma względami Whatfix jest dość podobny do WalkMe. Jej typowymi klientami są również duże firmy na poziomie przedsiębiorstwa, które mają potrzeby związane z wprowadzaniem pracowników i użytkowników. Zapewnia wskazówki in-app dla aplikacji internetowych, desktopowych i mobilnych, aby wspierać transformację cyfrową dla dużych przedsiębiorstw.

Przegląd funkcji Whatfix

Whatfix oferuje możliwość tworzenia wycieczek produktowych “bez kodu”. Ale podobnie jak w przypadku WalkMe, potrzeba trochę umiejętności programistycznych, aby faktycznie dostosować elementy UI i doświadczenie użytkownika.

Tak więc, w skrócie, Whatfix pozwala:

 

Whatfix Dashboard

 

W tym momencie może się jeszcze wydawać, że trudno odróżnić WalkMe od Whatfix. Podstawowe funkcje, którym przyjrzeliśmy się do tej pory, są w większości takie same.

Przyjrzyjmy się więc dokładniej, czym różnią się te dwie platformy cyfrowej adopcji.

Porównanie platform adopcji cyfrowej WalkMe vs. Whatfix

Teraz, jak już ustaliliśmy, WalkMe i Whatfix oferują w zasadzie te same cechy i funkcje, aby zwiększyć produktywność nowych użytkowników, szybciej adoptując swoje narzędzia.

Okazuje się jednak, że istnieją pewne godne uwagi różnice w jakości i rozległości tych funkcji w każdym z produktów.

Oto zestawienie kilku najważniejszych czynników różnicujących:

Porównanie realizacji: potrzebna wiedza techniczna

Ogólnie Whatfix jest łatwiejszy do zainstalowania i wdrożenia niż WalkMe. Wystarczy zainstalować ich rozszerzenie do Chrome lub Firefoxa i skopiować kilka fragmentów JavaScript, aby zacząć.

Z kolei WalkMe ma znacznie bardziej zaangażowany proces instalacji. Jest to rozwiązanie on-premise, co oznacza, że musi być wdrożone lokalnie. Wymaga to sporej wiedzy technicznej i często wymaga pomocy eksperta z certyfikatem WalkMe.

Porównanie analityczne: dane dotyczące przyjęcia do pracy

Tutaj Whatfix zaczyna zostawać w tyle. Podczas gdy WalkMe posiada przyjazny dla użytkownika dashboard do przeglądania danych dotyczących onboardingu i cyfrowej adopcji oraz analityki postępów użytkowników, Whatfix ma dość ograniczone możliwości analityczne.

Whatfix pozwala na integrację Google Analytics lub innych podobnych narzędzi do śledzenia i mierzenia danych o zachowaniu użytkownika, ale nie dorównuje to mocy i wygodzie pełnej platformy analitycznej, którą obsługuje WalkMe.

 

Whatfix analytics

Oznacza to również, że uzyskanie prawdziwie solidnej analityki wykorzystania produktu z Whatfix będzie wymagało zakupu dodatkowego narzędzia.

Porównanie integracji produktów

Choć analityka użytkowników w przypadku Whatfix jest ograniczeniem, to jego zdolność do integracji okazuje się być zaletą.

Whatfix został zaprojektowany tak, aby zapewnić łatwą integrację z narzędziami analitycznymi, LMS-ami i kanałami wsparcia klienta. Zamiast więc korzystać z wielu zewnętrznych narzędzi lub oddzielnych, potencjalnie dezorientujących kanałów wsparcia, Whatfix łączy je wszystkie razem, aby ułatwić użytkownikowi korzystanie z systemu.

WalkMe oferuje ogólnie solidniejszy system, ale nie obsługuje tego samego poziomu integracji, co Whatifx.

Porównanie obsługi klienta

Stosunkowo techniczna natura zarówno WalkMe jak i Whatfix oznacza, że wsparcie jest kluczową kwestią.

WalkMe może być trudniejszy do skonfigurowania, ale ma tendencję do oferowania lepszego wsparcia. W przypadku elementów personalizacji lub niestandardowego wdrożenia być może będziesz musiał zapłacić za to wsparcie, ale WalkMe ma reputację dostarczania, jeśli chodzi o pomoc techniczną.

Z kolei użytkownicy Whatfix zgłaszają, że nie zawsze jest on w pełni kompatybilny z ich produktem, a wsparcie, jakie otrzymują, może być niewystarczające. W rzeczywistości największym zasobem Whatfixa, jeśli chodzi o samodzielne wsparcie, jest ich forum, a nawet tam często inni użytkownicy Whatfixa odpowiadają na pytania.

Employee onboarding vs SaaS user onboarding: czy można robić jedno i drugie?

Najistotniejszą kwestią, którą należy tutaj wziąć pod uwagę, jest prawdopodobnie to, że zarówno WalkMe, jak i Whatfix to rozwiązania korporacyjne przeznaczone dla dużych firm z dużymi bazami użytkowników.

W związku z tym, jednym z ich głównych przypadków użycia jest onboarding i szkolenia pracowników.

Czy to oznacza, że WalkMe i Whatfix nie mogą być wykorzystywane do onboardingu klientów SaaS? Wcale nie.

Po prostu szkolenia dla użytkowników są bardziej w ich sterówce niż customer onboarding, aby zwiększyć aktywację użytkownika i adopcję produktu.

Rozróżnienie jest tu istotne. W onboardingu pracowniczym nie ma potrzeby doprowadzania użytkownika do “momentu AHA”, w którym odkrywa wartość w produkcie. Dla firm SaaS, ten moment jest krytyczny dla przyjęcia produktu i utrzymania użytkowników w subskrypcji.

Pracownicy nie mają wyboru – muszą korzystać z produktu lub narzędzia online.

Oznacza to, że przypadki użycia, które WalkMe i Whatfix traktują priorytetowo, koncentrują się na pomaganiu użytkownikom w zwiększaniu produktywności oprogramowania, ale niekoniecznie w czerpaniu z niego większej wartości.

Firmy SaaS muszą umieć motywować do aktywacji i walczyć z churnem.

WalkMe i Whatfix mają funkcjonalność, która w ograniczonym stopniu to umożliwia, ale nie w takim stopniu, w jakim mogą to robić rozwiązania skoncentrowane na przypadkach użycia customer onboarding.

 

Porównanie cenowe WalkMe vs Whatfix

Ani WalkMe, ani Whatfix nie publikują swoich dokładnych informacji o cenach. Istnieją jednak pewne wskazówki, które możemy wykorzystać, aby dokonać oszacowania.

Obie platformy wymagają od użytkowników zapytania o wycenę. Whatfix stwierdza, że “Nasze ceny są całkowicie na podstawie wymagań klienta i użytkowania” :

whatfix plany cenowe custom

Natomiast WalkMe oferuje plany Basic i Custom:

walkme pricing custom quotes

 

Zazwyczaj, jeśli firma unika publikowania informacji o cenach, oznacza to, że jej usługi nie będą tanie.

Na podstawie recenzji użytkowników wydaje się, że plan podstawowy WalkMe zaczyna się od około 9 000 USD rocznie. Recenzje Whatfix wskazują, że ich usługi zaczynają się od 1200 – 2000 dolarów miesięcznie.

Nie możemy jednak bezpośrednio porównać tych cen. Plan Basic firmy WalkMe jest znacznie bardziej ograniczony niż ogólne funkcje, które oferuje Whatfix.

Ale znowu nie wiemy, jakie dokładnie funkcje otrzymują klienci Whatfix za 1200 dolarów miesięcznie.

WalkMe vs Whatfix – alternatywa dla WalkMe: Userpilot

Userpilot to potężna platforma adopcji produktu, która umożliwia szybkie budowanie spersonalizowanych, elastycznych, kontekstowo istotnych doświadczeń w aplikacji skierowanych do różnych segmentów użytkowników – wszystko bez pisania linii kodu.

Żeby było jasne, Userpilot nie służy do wprowadzania pracowników na pokład i szkolenia. Jest to raczej rozwiązanie dla firm SaaS średniej wielkości, które chcą w jednym narzędziu przeprowadzić najwyższej jakości onboarding użytkowników i uzyskać dostęp do zaawansowanej analityki produktu.

Userpilot został zbudowany specjalnie dla zespołów produktowych SaaS, które chcą poprawić doświadczenia związane z wprowadzaniem użytkowników na rynek i zwiększyć ich aktywację.

Możesz zbudować ogromną różnorodność doświadczeń onboardingowych użytkownika i przepływów wskazówek w aplikacji bez konieczności kodowania.

Rozpoczynając korzystanie z Userpilot otrzymujesz dostęp do następujących kluczowych funkcji:

 • Zapomnij o kodowaniu doświadczeń w aplikacji: Userpilot jest rozwiązaniem bez kodu i wymaga jedynie, aby Twoi programiści aplikacji zainstalowali linię javascript wewnątrz Twojej aplikacji i abyś pobrał rozszerzenie chrome, które otwiera wizualny konstruktor.

 • Buduj przepływy w aplikacji, korzystając z największej gamy wzorców UI (modale, wysuwane okna, tooltipy, hotspoty, banery) i doświadczeń onboardingowych w aplikacji (listy kontrolne, mikrosondaże, ankiety NPS, centrum zasobów w aplikacji), aby poprowadzić użytkowników i umożliwić cyfrowe przyjęcie Twojego narzędzia.
 • Uzyskaj dostęp do wbudowanego narzędzia NPS do zbierania i analizowania odczuć użytkowników, dzięki czemu możesz ulepszyć swój proces onboardingu w oparciu o rzeczywiste dane.
 • Twórz i śledź kombinacje zdarzeń w aplikacji, takich jak kliknięcia, najechania i wypełnienia formularzy, a następnie analizuj wszystkie te interakcje w ramach własnych niestandardowych zdarzeń, które można zbudować bez kodu lub wywołań API.
 • Używaj zaawansowanych analizy produktu i przepływów w aplikacji, aby zidentyfikować, gdzie użytkownicy potrzebują pomocy, jak i czy wykonują zadania oraz stworzyć granularne segmenty użytkowników, aby kontekstowo wywołać doświadczenia w aplikacji (segmentacja oparta na danych identyfikacyjnych użytkownika, zaangażowanie w aplikacji, zdarzenia niestandardowe, kliknięcia, najechania, wypełnienia formularzy, odpowiedzi na opinie użytkowników, wyniki NPS i inne)

 • Wzmocnij doświadczenia związane z wprowadzaniem do aplikacji dzięki pomocy w aplikacji, uruchamiając Centrum zasobów bezpośrednio w aplikacji. Dodaj przewodniki w aplikacji i samouczki wideo oraz daj użytkownikom dostęp do przeszukiwania bazy wiedzy lub kontaktu z działem wsparcia. Samoobsługa nigdy nie była łatwiejsza, a Twój zespół wsparcia nie będzie już musiał zajmować się tymi samymi, powtarzającymi się zapytaniami.

Najlepszy onboarding użytkownika jest kontekstowy i odbywa się dokładnie tam, gdzie użytkownicy go potrzebują – wewnątrz Twojej aplikacji. Nie ma lepszej platformy cyfrowej adopcji, która oferuje więcej wartości za pieniądze niż Userpilot.

Zaplanuj demo z naszym zespołem i przygotuj się na zbudowanie najlepszych doświadczeń onboardingowych, jakie widzieli Twoi użytkownicy.

 

Wycena Userpilot

Userpilot oferuje świetny stosunek jakości do ceny w porównaniu do innych podobnych narzędzi na rynku. Nawet jego podstawowy plan (Traction) zapewnia wszystkie niezbędne funkcje bez żadnego limitu użycia.

Stosunek ceny do funkcjonalności jest najlepszy w przypadku Userpilot. Inne tańsze narzędzia na rynku na pewno nie spełnią Twoich potrzeb, a inne jak Pendo będą poza budżetem. Userpilot znajduje się w tym słodkim miejscu. – Saurav S.

Zróżnicowanie cenowe odbywa się głównie na poziomie usług (np. niestandardowy hosting domen, dedykowany Customer Success Manager, SLA) i jest oparte na liczbie miesięcznych aktywnych użytkowników (MAU) Twojej firmy.

Oto szczegółowy cennik Userpilota:

 • Trakcja: Dla maksymalnie 2500 użytkowników, ten plan to 249$/ mo.
 • Wzrost: Dla maksymalnie 10 000 użytkowników, ten plan wynosi $499/ mo.
 • Enterprise: Dla dużych firm, te plany zaczynają się od 1000 dolarów / mo.

WalkMe vs Whatfix – Która z nich jest wiodącą platformą cyfrowej adopcji?

W końcu WalkMe vs Whatfix są bardziej podobne niż różne. Podsumujmy jednak kilka kluczowych punktów, w których się różnią:

 • Whatfix jest łatwiejszy do wdrożenia i utrzymania niż WalkMe.
 • Whatfix jest bardziej dostępny dla MŚP, ale oba są skierowane do firm zajmujących się oprogramowaniem dla przedsiębiorstw.
 • WalkMe ma znacznie potężniejszą wbudowaną analitykę użytkowników niż Whatfix.
 • Obsługa klienta WalkMe ma znacznie lepszą reputację niż Whatfix w zakresie dostarczania skutecznej pomocy.
 • Dokładne ceny każdego z nich są nieznane, ale jeśli możesz się dogadać z WalkMe’s Basic plan to prawdopodobnie jest tańszy niż Whatfix.

Z drugiej strony, pamiętaj: Jeśli Twój przypadek użycia nie jest onboardingiem pracowniczym i szukasz bardziej przyjaznego, przystępnego i intuicyjnego rozwiązania onboardingowego, aby zwiększyć adopcję użytkowników, Userpilot może być właśnie tym, czego potrzebujesz!

Jesteś zainteresowany stworzeniem wspaniałego doświadczenia onboardingowego dla swoich klientów? Sprawdź już dziś demo Userpilot!

 

previous post next post