Jak używać samouczków w aplikacji, aby edukować użytkowników i zwiększać adopcję produktu

Czym są samouczki w aplikacji i jak mogą pomóc w poprawieniu onboardingu użytkownika i przyjęcia produktu?

W tym artykule będziemy mówić o:

 • Jak samouczki w aplikacji pomagają usprawnić proces wprowadzania użytkownika na rynek
 • Najlepsze praktyki przy tworzeniu tutoriali w aplikacji
 • Narzędzia do wykorzystania przy tworzeniu kodu tutoriali za darmo

Obejmiemy też kilka świetnych przykładów, które mogą Cię zainspirować.

TL;DR

 • Samouczek w aplikacji to interaktywny przewodnik, który działa na górze interfejsu użytkownika i ma na celu zapewnienie wskazówek i szkoleń w aplikacji w ramach produktu.

 • Samouczki w aplikacji umożliwiają samodzielną naukę, sprawiają, że nowi użytkownicy szybciej doświadczają wartości, a także napędzają zaangażowanie użytkowników, co ostatecznie prowadzi do większej retencji.
 • Najlepsze praktyki przy tworzeniu tutoriali w aplikacji:
  • Utrzymuj przewodniki w aplikacji krótkie i proste, aby nie przytłaczać użytkowników.

  • Testuj różne formaty (rozgałęziony tutorial z użyciem modali, przewodnik z podpowiedziami krok po kroku, tutoriale wideo, itp.)

  • Personalizacja treści do każdego przypadku użycia
  • Uczyń je interaktywnymi, pozwalając użytkownikom wybrać ich ścieżkę.
  • Wyzwalaj je kontekstowo za pomocą segmentacji
  • Udostępniaj poradniki na żądanie, dodając je do centrum zasobów w aplikacji.
  • Zawsze sprawdzaj wyniki w stosunku do swoich celów i zobacz, gdzie możesz się poprawić
  • Zbierz informacje zwrotne po zaangażowaniu, aby zrozumieć, co działa, a co nie
 • Istnieje mnóstwo narzędzi do onboardingu bez kodu, jeśli chcesz zacząć od tutoriali w aplikacji, ale możesz chcieć spojrzeć na Userpilot vs Appcues vs Userguiding:

  • Userpilot jest najlepszym narzędziem do budowania spersonalizowanych i kontekstowych samouczków onboardingowych w aplikacji i da Ci dostęp do największej gamy wzorców UI do wykorzystania podczas budowania tutoriali. Możesz również zbudować centrum zasobów w aplikacji, aby zawrzeć swoje przewodniki i uzyskać dostęp do zaawansowanej analityki i segmentacji. Najniższy plan zaczyna się od 249$/mo bez istotnych ograniczeń funkcji.
  • Appcues byłby twoim narzędziem go-to, jeśli potrzebujesz budować samouczki dla urządzeń mobilnych. Jego minusem jest to, że mocno ogranicza funkcjonalność dostępną w najniższym (Essentials) planie. Jeśli potrzebujesz list kontrolnych, więcej niż 10 wydarzeń lub więcej niż 5 segmentów użytkowników, musisz uaktualnić do planu wzrostu (od 879 dolarów / miesiąc płatne rocznie).
  • Userguiding jest twoim narzędziem, jeśli jesteś na budżecie. Jeśli wszystko, czego szukasz, to stosunkowo łatwy sposób budowania prostych przepływów onboardingowych, może to być świetny wybór dla Ciebie. Jednak osoby szukające większej analityki, personalizacji lub skomplikowanych integracji powinny prawdopodobnie szukać gdzie indziej. Plany zaczynają się od 99$/mo, ale oferują ograniczoną funkcjonalność.

Rozpocznij pracę z samouczkami w aplikacji bez konieczności kodowania. Wypróbuj Userpilot!

Pobierz DEMO teraz

 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa

 

Co to jest samouczek w aplikacji?

Samouczek w aplikacji to interaktywny przewodnik, który działa na górze interfejsu użytkownika i ma na celu zapewnienie wskazówek i szkoleń w aplikacji w ramach produktu. Mogą to być samouczki wideo uruchamiane w aplikacji lub przewodniki krok po kroku (znane również jako app walkthroughs lub interactive walkthroughs).

Dlaczego powinieneś używać tutoriali w aplikacji w swoim doświadczeniu onboardingu użytkownika?

Głównym celem samouczków w aplikacji jest napędzanie adopcji funkcji i produktu. Tego chciałby każdy zespół produktowy. Jeśli jesteś częścią zespołu ds. sukcesu klienta, zarządzania produktem lub obsługi klienta, chcesz, aby Twoje doświadczenie w zakresie onboardingu prowadziło użytkowników do uzyskania wartości z produktu i pozostania w nim.

To właśnie tam pojawiają się tutoriale w aplikacji.

Zapewnienie samodzielnej nauki

Nam, ludziom, trudno jest przyswoić wiele informacji za jednym zamachem. To dlatego długie, nudne wycieczki po produktach nie działają. Nie możesz oczekiwać, że nowy użytkownik będzie siedział przez niekończącą się serię etykietek narzędziowych, które przeprowadzą go przez cały interfejs użytkownika Twojego produktu i wyjaśnią każdy element za jednym zamachem, a także zapamiętają wszystko.

Z drugiej strony, samouczek w aplikacji dostarcza szczegółowych informacji i prowadzi użytkowników do tego, jak angażować się w produkt, w ich własnym tempie.

Spraw, by nowi użytkownicy szybciej doświadczali wartości

Doprowadzenie użytkowników do Aha! Moment ma kluczowe znaczenie. Ale ważniejsze jest to, aby oni również doświadczyli tej oczekiwanej wartości.

Widzi pan, że Aha! Moment polega głównie na tym, że użytkownicy uświadamiają sobie, że może być wartość w korzystaniu z Twojego produktu.

Potencjał wartości jest tym, co sprawia, że się zapisują. Następnie muszą dotrzeć również do punktu aktywacji.

Samouczki w aplikacji pomagają dotrzeć do użytkowników i doświadczyć wartości szybciej, ponieważ oferują potrzebne szkolenie w aplikacji, które skraca krzywą uczenia się i utrzymuje zaangażowanie nowych użytkowników.

Zwiększanie zaangażowania użytkowników

Zaangażowanie jest wszystkim, jeśli chodzi o przekonanie nowego użytkownika do pozostania. Jeśli po prostu wpatrują się w pierwszy ekran, który zobaczą, to nie wytrzymają zbyt długo. Potrzebujesz ich do klikania, przewijania, wpisywania – do interakcji w jakiś sposób.

Dobry tutorial w aplikacji zachęca do takich interakcji. Podpowiada i prowadzi użytkowników do zrobienia czegoś i oznacza, że są bardziej prawdopodobne, aby rzeczywiście to zrobić, jeśli to, co prowadzisz ich do zrobienia ma sens, biorąc pod uwagę, gdzie są w swojej podróży.

Kliknięcie na przykład na element listy kontrolnej wywołuje określone doświadczenia, które prowadzą do aktywacji. Lista kontrolna sprawdza się zarówno w przypadku nowych użytkowników, jak i tych bardziej zaawansowanych, którzy mogliby skorzystać z odkrycia innych funkcji, z których nie korzystają. Wystarczy dodać konkretne zadania na podstawie tego, gdzie użytkownik jest w podróży.

Lista kontrolna Postfity

Zwiększenie utrzymania klientów

Samouczki mają za zadanie oferować wskazówki w aplikacji w miejscu i czasie, w którym użytkownik ich potrzebuje, w całym procesie wprowadzania użytkownika . Jeśli są dobrze wykonane, te interaktywne instrukcje pomagają usunąć frustrację spowodowaną stromą krzywą uczenia się i ułatwiają użytkownikowi korzystanie z produktu.

Im bardziej się angażują, tym bardziej produkt staje się częścią ich życia i tym większą wartość otrzymują.

Wykorzystanie samouczków do wprowadzenia użytkowników na każdym etapie podróży użytkownika ostatecznie zwiększy wskaźniki retencji, ponieważ użytkownicy nie rezygnują, gdy doświadczają powtarzającej się wartości z produktu.

Najlepsze praktyki przy tworzeniu samouczka w aplikacji

Mam nadzieję, że teraz rozumiesz, dlaczego tutoriale w aplikacji są tak kluczowe, jeśli chodzi o napędzanie adopcji produktu.

Ale co czyni dobry in-app tutorial? Jak sprawić, by była ona jak najbardziej efektywna?

To właśnie temu zagadnieniu będziemy się teraz przyglądać.

Utrzymuj przewodniki w aplikacji krótkie i proste, aby nie przytłaczać użytkowników.

Wszystkie Twoje tutoriale w aplikacji powinny być w punkt, skupiając się na prowadzeniu użytkowników do zaangażowania i przyjęcia kluczowych funkcji Twojego produktu, jeden po drugim.

Twoi użytkownicy nie muszą wiedzieć o tych drugorzędnych funkcjach (przynajmniej jeszcze nie), więc możesz sprawić, że samouczek w aplikacji będzie bardziej skoncentrowany. Zacznij od celu każdego tutoriala i upewnij się, że poprowadzisz użytkowników jak go osiągnąć.

Cele te będą oparte na tym, gdzie użytkownicy są w swojej podróży i gdzie muszą dotrzeć w następnej kolejności. Może to być osiągnięcie punktu aktywacji, przyjęcie nowej funkcji lub nauka korzystania z zaawansowanych funkcji produktu.

Oto jak robi to na przykład Userpilot.

Modal powitalny skupia się na ustaleniu właściwych oczekiwań wobec narzędzia i naprowadzeniu użytkowników na podjęcie pierwszego potrzebnego działania, aby zbliżyć się do wartości. Oto wszystko, co muszą wiedzieć nowi użytkownicy.

Po pomyślnym zainstalowaniu konstruktora rozszerzeń Chrome, widzą komunikat o sukcesie, który prowadzi ich do podjęcia następnego kroku i zbudowania pierwszego przepływu.

Zamiast dawać nowym użytkownikom wszystkie informacje z góry, Userpilot skupia się na zachęcaniu ich do dodania Buildera jako pierwszego. Jest to pierwszy krok, jaki muszą podjąć, w przeciwnym razie nowy użytkownik nie będzie mógł naprawdę korzystać z narzędzia i doświadczyć jego wartości.

Rozpocznij pracę z samouczkami w aplikacji bez konieczności kodowania. Wypróbuj Userpilot!

Pobierz DEMO teraz

 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa

 

Testuj różne formaty

Modal, tooltip, wideo, wszystko może być częścią twoich tutoriali, które napędzają sukces klienta. Ponieważ użytkownicy są różni, będą preferować różne rodzaje komunikacji w aplikacji.

Zawsze należy testować to, co najlepiej sprawdza się w osiąganiu celu.

Na przykład, czy dodanie modala z wyraźnym CTA wystarczy, czy powinieneś również użyć listy kontrolnej?

Aby uzyskać odpowiedź, możesz użyć testów A/B i porównać wskaźnik ukończenia celu dla użytkowników, którzy widzą i angażują się w listę kontrolną i tych, którzy nie.

Uwaga: nie wszystkie narzędzia pozwolą na testy A/B, więc jeśli chcesz to wypróbować, powinieneś sprawdzić Userpilot, ponieważ jest to jedna z jego funkcji.

Personalizuj samouczki w aplikacji do każdego przypadku użycia.

Większość produktów SaaS będzie miała kilka różnych przypadków użycia lub personaliów użytkowników. Można śmiało powiedzieć, że te przypadki użycia będą często miały inne potrzeby niż Twój produkt. Więc danie wszystkim tego samego samouczka w aplikacji nigdy nie będzie działać.

Zamiast tego powinieneś stworzyć oddzielny i spersonalizowany samouczek w aplikacji dla każdego przypadku użycia. Następnie wystarczy uruchomić odpowiedni dla każdego użytkownika, który zarejestruje się w Twoim produkcie.

Oczywiście, aby to zrobić, musisz upewnić się, że wiesz, do jakiego przypadku użycia należą twoi użytkownicy. Najlepszym sposobem na to jest zapytanie ich za pomocą mikroankiety podczas procesu rejestracji lub na ekranie powitalnym.

Następnie wykorzystaj zebrane informacje, aby stworzyć różne segmenty użytkowników i uruchomić różne samouczki dla każdego z nich.

Uczyń tutoriale interaktywnymi, pozwalając użytkownikom wybrać ich ścieżkę.

Możesz stworzyć inny interaktywny spacer dla każdego segmentu użytkowników, ale możesz też zastosować bardziej angażujące podejście i pozwolić użytkownikom wybrać własną ścieżkę w trakcie.

Oba prowadzą nowych użytkowników po produkcie, podkreślając różne funkcje i działają jako przydatne samouczki w aplikacji. Jest jednak kluczowa różnica. Jeden pozwala użytkownikom czuć, że są odpowiedzialni za swoje doświadczenia.

Zasadniczo, interaktywny charakter oznacza, że użytkownicy zwracają większą uwagę, zachowują więcej tego, czego się nauczyli i szybciej zaczynają dostrzegać wartość.

Ponadto, umożliwienie użytkownikom wyboru ścieżki pomaga im szybciej doświadczyć wartości, poprzez pominięcie nieistotnych kroków.

Przyjrzyj się, jak robi to ConvertKit.

Zadają one użytkownikom proste pytanie: “Skąd do nas dołączasz?”. Ponieważ doświadczenie onboardingu będzie inne dla użytkownika, który dopiero zaczyna, w porównaniu do użytkownika, który ma już listę kontaktów i przenosi się z innego narzędzia, ConvertKit pozwala użytkownikom wybrać najlepszą ścieżkę dla nich.

Kiedy użytkownik wybierze jedną opcję, zostaną mu przedstawione inne opcje, które są istotne dla jego przypadku użycia.

Wyzwalaj kontekstowo wskazówki w aplikacji

Jednym z problemów związanych z przekazywaniem informacji nowym użytkownikom jest to, że prawdopodobnie zapomną oni o wszystkim w ciągu dziesięciu minut od rozpoczęcia korzystania z produktu.

To skutecznie oznacza, że Twój onboarding był stratą czasu, a dodatkowo Twoi użytkownicy nadal będą w niewiedzy, jeśli chodzi o korzystanie z Twojego produktu.

Rozwiązaniem jest
sprawić, by tutoriale w aplikacji były bardziej kontekstowe
.

Co to oznacza w praktyce? Otóż oznacza to, że powinieneś powiedzieć użytkownikowi o konkretnej funkcji swojego produktu tylko wtedy, gdy musi się o niej dowiedzieć.

Załóżmy, że wprowadzasz nową funkcję i chcesz pomóc użytkownikom w jej zaadoptowaniu za pomocą interaktywnego spaceru. Czy miałoby sens uruchamianie tego dla użytkowników, którzy nie zaangażowali się jeszcze w kluczowe funkcje, aby osiągnąć etap aktywacji?

Oczywiście, że nie.

Zamiast tego użyj segmentacji, aby upewnić się, że Twoja wiadomość jest wyświetlana tylko odpowiednim użytkownikom.

Kontekstowy onboarding może sprawić, że Twoje samouczki w aplikacji będą o wiele bardziej efektywne, a w rezultacie doprowadzą do przyjęcia produktu.

Rozpocznij pracę z samouczkami w aplikacji bez konieczności kodowania. Wypróbuj Userpilot!

Pobierz DEMO teraz

 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa

 

Udostępnianie tutoriali na żądanie

Korzystając z danych dotyczących użytkowania produktu, możesz zrozumieć, kiedy i gdzie Twoi użytkownicy potrzebują pomocy. Ale uruchamianie samouczków aplikacji, gdy uważasz, że użytkownik ich potrzebuje, jest jednym ze sposobów, aby przejść.

Nie mówię, że to nie działa. W większości przypadków będzie to najlepsza opcja.

Aby jednak upewnić się, że użytkownicy rzeczywiście się w nie angażują, dodaj interaktywne przewodniki do centrum zasobów w aplikacji, dzięki czemu będą mieli do nich dostęp tyle razy, ile potrzebują i kiedy potrzebują.

Śledzenie wydajności i poprawa

Budowanie interaktywnych przewodników, samouczków i poradników ma na celu promowanie zaangażowania i przyjęcia przez użytkowników całego procesu korzystania z aplikacji poprzez edukację użytkowników.

A skąd będziesz wiedział, czy są one skuteczne, jeśli nie będziesz śledził wyników?

Jednym ze sposobów na zrozumienie skuteczności jest wyznaczenie celów, które chcesz, aby Twoi użytkownicy osiągnęli. Na przykład zaangażowanie w konkretną funkcję lub osiągnięcie aktywacji.

Kiedy masz już ustawione te cele, upewnij się, że łączysz każdy walkthrough produktu lub tutorial wideo z konkretnym celem. W ten sposób upewniasz się, że nie budujesz przewodników bez celu, a także mierzysz ich skuteczność.

Ulepszaj swoje przewodniki w oparciu o opinie użytkowników

Na koniec warto zawsze zbierać opinie od swoich użytkowników i poprawiać.

Podobnie jak w przypadku budowania tutoriali w aplikacji, Twoja informacja zwrotna musi być granularna i kontekstowa.

Co to oznacza?

Użyj różnych typów ankiet w różnych punktach podróży użytkownika, aby zrozumieć doświadczenie użytkownika, ale także gdzie użytkownicy zmagają się i nowy samouczek byłby pomocny.

Na przykład, powiedzmy, że twój użytkownik właśnie zakończył angażowanie się w twój walkthrough aplikacji aktywacyjnej onboarding i osiągnął nowy kamień milowy.

Chciałbyś wiedzieć, jakie było ich doświadczenie. Możesz je zapytać za pomocą prostej mikroankiety.

Najlepsze przykłady samouczka w aplikacji

Pokryłem już kilka przykładów podczas przechodzenia nad najlepszymi praktykami in-app tutorials, ale tutaj jest kolekcja niektórych z najlepszych tutoriali, które również je śledzą.

Samouczek wideo w aplikacji Userpilot oraz przewodnik krok po kroku

Userpilot to świetne narzędzie do budowania tutoriali dla Twoich użytkowników i uruchamiania ich w odpowiednim momencie. Dlatego ma sens, że my również praktykujemy to, co głosimy.

Przedstawiłem już, jak prowadzimy nowych użytkowników, aby zaczęli, więc oto przykład tutorialu wideo, który ma zachęcić użytkowników do zbudowania swojego pierwszego przepływu.

Wykorzystujemy modal z osadzonym krótkim wideo i prostym CTA, które skłania użytkowników do podjęcia akcji. Po kliknięciu na Rozpocznij budowanie, uruchomi się interaktywny, krok po kroku budowany za pomocą podpowiedzi walkthrough onboarding, który poprowadzi nowych klientów przez każdy krok wyjaśniony w filmie.

Dlaczego jest to dobry przykład:

 • wykorzystuje różne rodzaje treści
 • jest kontekstowy: modal jest uruchamiany dla nowych użytkowników przy pierwszym kontakcie ze stroną aplikacji
 • jest krótki i skoncentrowany na jednym celu

Rozpocznij pracę z samouczkami w aplikacji bez konieczności kodowania. Wypróbuj Userpilot!

Pobierz DEMO teraz

 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa

 

Samouczek w aplikacji prowadzący użytkowników krok po kroku

Kommunicate to platforma automatyzacji obsługi klienta, która umożliwia użytkownikom budowanie własnych chatbotów AI bez żadnego kodowania.

Podczas wprowadzania użytkowników, Kommunicate wdraża interaktywne przewodniki, które pokazują użytkownikom, jak dostosować ich widget czatu. Instrukcje krok po kroku są podane w prostej kopii i uruchamiają się dopiero wtedy, gdy użytkownik zaangażuje się w poprzedni krok z serii i podąży za instrukcją.

Na przykład, gdy wyskakuje tooltip zachęcający użytkownika do wstawienia tekstu, następny tooltip pokaże się dopiero po wykonaniu przez użytkownika tej czynności.

Dlaczego jest to dobry przykład?

 • pozwala użytkownikom angażować się i uczyć w ich własnym tempie
 • jest krótki i łatwy do zrozumienia
 • i skupia się na jednym celu: dostosowaniu widgetów

Tolstoy używa wielu tutoriali wideo dla różnych przypadków użycia.

Tolstoy jest platformą mającą na celu zwiększenie adopcji cyfrowej poprzez wykorzystanie wideo w procesie wprowadzania klienta. Udowodniono, że filmy wideo zwiększają zaangażowanie, utrwalają wiedzę i zwiększają konwersję.

Stworzyli różne samouczki wideo i interaktywne przewodniki dla konkretnych przypadków użycia, zamiast jednego przewodnika, który rządzi nimi wszystkimi. Ludzkie twarze pomagają dodać element personalizacji, a to granularne podejście pomaga użytkownikom uzyskać dokładnie to, czego potrzebują z platformy, szybko.

Dlaczego jest to dobry przykład?

 • podejście granularne: różne przypadki użycia
 • filmy o małych rozmiarach pomagają użytkownikom łatwiej przetwarzać informacje
 • priorytetem są wzrokowcy i to działa, ponieważ samo narzędzie jest platformą do tworzenia wideo dla przewodników

Narzędzia do budowania samouczków w aplikacji bez użycia kodu

Jeśli chcesz zacząć korzystać z samouczków w aplikacji, masz do dyspozycji wiele narzędzi do onboardingu bez kodu. Aby ułatwić Ci zadanie, oto trzy wybory w oparciu o Twój budżet i potrzeby.

Jeśli chcesz dogłębnego porównania Userpilot vs Appcues vs Userguiding możesz sprawdzić to tutaj lub uzyskać podsumowanie poniżej.

Userpilot- najlepsze narzędzie do spersonalizowanego i kontekstowego onboardingu w samouczkach w aplikacji

Userpilot został zbudowany specjalnie dla zespołów produktowych SaaS, które chcą poprawić doświadczenia związane z wprowadzaniem użytkowników na rynek i zwiększyć ich aktywację. Możesz zbudować ogromną różnorodność doświadczeń onboardingowych użytkownika i przepływów wskazówek w aplikacji bez konieczności kodowania.

Ale co najlepsze?

Z Userpilot naprawdę otrzymujesz najlepszą wartość za swoje pieniądze.

W porównaniu do Appcues i Userguiding, Userpilot daje dostęp do największej gamy wzorców UI do wykorzystania podczas budowania tutoriali, a opcje segmentacji są najbardziej zaawansowane.

Plusy i minusy Userpilota

✅ Wzorce UI nie są ograniczone planem – otrzymujesz dostęp do wszystkich na każdym planie, co oznacza, że otrzymujesz wartość nawet w planie Traction (jest to plan podstawowy)

✅ Angażujące przejścia i tutoriale onboardingowe – buduj interaktywne przejścia skierowane do różnych segmentów użytkowników.

✅ Pomoc w aplikacji – zbuduj centrum zasobów oferujące samoobsługowe wsparcie dla użytkowników, dostosuj je do swojego brandingu i wybierz jedną z wielu opcji pomocy, aby zwiększyć satysfakcję użytkowników (np. filmy, przepływy w aplikacji, czat i inne).

Zaawansowana analityka i segmentacja – analizuj wykorzystanie produktu i zaangażowanie w przepływy w aplikacji i buduj z tych danych nieograniczone segmenty użytkowników.

❌ Tylko przeglądarka/aplikacja internetowa – Userpilot nie będzie działał na urządzeniach mobilnych/aplikacjach.

❌ Nieodpowiednie dla małych startupów z małym budżetem (<$100)- Userpilot jest potężnym narzędziem na poziomie średnim i korporacyjnym. Więc 249 dolarów miesięcznie może być zbyt drogie dla naprawdę małych startupów. Zobacz cennik Userpilot tutaj.

Rozpocznij pracę z samouczkami w aplikacji bez konieczności kodowania. Wypróbuj Userpilot!

Pobierz DEMO teraz

 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa

 

Appcues – najlepsze narzędzie do tworzenia tutoriali dla aplikacji mobilnych

Appcues udostępniał kiedyś szablony onboardingu, co ułatwiało korzystanie z narzędzia. Jednak zapewniała ona predefiniowany sposób myślenia o onboardingu, a jednocześnie miała wyższą cenę niż inne oprogramowanie onboardingowe. W chwili pisania tego tekstu (koniec 2022 roku) Appcues usunął swoje szablony onboardingowe – nie zastępując ich tak naprawdę innym rozwiązaniem.

Appcues pozwala na projektowanie przepływów, które sprawiają, że procesy onboardingu stają się proste. Te przepływy są tym, czego używasz do tworzenia wycieczek po produktach i innej komunikacji z użytkownikami w aplikacji.

Plusy i minusy aplikacji

✅ Może być stosowany zarówno w aplikacjach internetowych jak i mobilnych.

✅ Możesz użyć predefiniowanych przepływów lub zbudować własne, korzystając z dobrej gamy wzorców UI. Sprawdź funkcje Appcues tutaj.

✅ Umożliwia podstawową segmentację i wyzwalanie przepływu na podstawie zdarzeń.

❌ Mocno ogranicza funkcjonalność dostępną w najniższym (Essentials) planie. Jeśli potrzebujesz list kontrolnych, więcej niż 10 wydarzeń, lub więcej niż 5 segmentów użytkowników, trzeba będzie uaktualnić do planu Growth (począwszy od $ 879 / mo płatne rocznie, co oznacza, że trzeba widelcem ponad 10.500 dolarów, aby rozpocząć korzystanie Appcues dla więcej przypadków użycia. Sprawdź ceny Appcues tutaj.

Appcues nie posiada funkcji centrum zasobów, co oznacza, że nie możesz go użyć do zaoferowania samoobsługowego wsparcia dla swoich użytkowników.

 

Userguiding- najlepsze narzędzie, gdy jesteś na budżecie

UserGuiding to niedrogie, podstawowe narzędzie do przyjmowania produktów, które oferuje szereg funkcji pomagających firmom w przyjmowaniu nowych klientów i zwiększaniu stopnia przyjęcia produktu.

UserGuiding wyróżnia się w budowaniu prostych doświadczeń onboardingowych dla użytkowników. Zawiera konstruktor bez kodu, opcje segmentacji i łatwo dodawane wzorce UI, takie jak hotspoty, tooltipy i modale.

Chociaż ma również kilka innych smakołyków, takich jak centrum zasobów i analityki, mięsem tego produktu jest jego onboarding flow builder. Jeśli wszystko, czego szukasz, to stosunkowo łatwy sposób budowania prostych przepływów onboardingowych, może to być świetny wybór dla Ciebie. Jednak osoby szukające większej analityki, personalizacji lub skomplikowanych integracji powinny prawdopodobnie szukać gdzie indziej.

 

Plusy i minusy prowadzenia użytkownika

 

✅ Dla małych startupów lub niezależnych firm cena jest atrakcyjnym elementem do rozważenia.

✅ Duża różnorodność wzorców UI do wyboru przy budowaniu przepływów i przewodników

❌ Podczas korzystania z narzędzia występuje wiele błędów i problemów z wydajnością. UI jest też dość kłopotliwe w nawigacji.

❌ Ma ograniczoną funkcjonalność, szczególnie na planie podstawowym. Tam masz tylko niewielki zakres dostępnych funkcji – wszystkie ze znakiem wodnym/brandingiem UserGuiding.

Wniosek

Dobrze wykonany samouczek w aplikacji zawsze będzie działał najlepiej w porównaniu do wycieczki po produkcie i pomoże poprowadzić użytkowników przez interfejs Twojego produktu z łatwością i zaangażować się w wartościowe funkcje bez tarcia.

Jeśli szukasz poprawy doświadczenia użytkownika, samouczek onboarding walkthrough jest drogą do zrobienia. Pobierz demo Userpilot, aby zacząć.

Rozpocznij pracę z samouczkami w aplikacji bez konieczności kodowania. Wypróbuj Userpilot!

Pobierz DEMO teraz

 • 14-dniowy okres próbny
 • Nie wymagana karta kredytowa
previous post next post